شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری

در این نوشتار به شرح شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری می‌پردازیم. به‌طور معمول هرچه جوامع بزرگ‌تر می‌شود، روابط بین افراد پیچیده‌تر می‌شود و تبعا اعتماد بین آنها بدلیل سوءاستفاده کلاهبرداران جامعه کمتر خواهد شد. این موضوع امری طبیعی است و در تمام جوامع دیده می‌شود. در این شرایط افرادی که در تعاملات اجتماعی خود جانب احتیاط را رعایت نمی‌کنند و احساسی عمل می‌کنند در معرض خطر قرار می‌گیرند. هر چه تعداد این گونه افراد ناآگاه و کم‌تجربه بیشتر باشد، مسلماً شرایط برای کلاهبرداری افراد سودجو نیز مساعدتر خواهد بود و جرم کلاهبرداری در جامعه بیشتر خواهد شد.
با توجه به اینکه راه‌های کلاهبرداری روز به روز نیز پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود مقابله با آن دشوارتر می‌شود و ناگزیر برخی افراد به دام کلاهبرداران میوفتند. دغدغه اصلی این افراد این است که در دادگاه از حقشان دفاع کنند و کلاهبرداری را اثبات کنند. به همین دلیل در این مقاله از موسسه حقوقی و داوری ثمین عدالت درباره شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری صحبت در قانون کیفری خواهیم کرد.

تعریف جرم کلاهبرداری به زبان ساده

قانونگذار در ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشاء و کلاهبرداری در تعریف جرم کلاهبرداری گفته است:
«هرکس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار نماید یا از حوادث یا پیش‌آمدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا‌حساب و امثال آن‌ها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش به حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌شود.»
یکی از مشکلاتی که در فهم مفاهیم حقوقی وجود دارد استفاده از اصطلاحات حقوقی پیچیده و کلمات ثقیل است که دریافتن مفاهیم مهم و پر کاربرد حقوقی را برای مردم سخت می‌کند. به همین دلیل برای فهم ساده‌تر مفاهیم کیفری و حقوقی ما تعریف ساده روانی از جرم کلاهبرداری در اختیار شما قرار می‌دهیم تا این مشکل حل شود.
«جرم کلاهبرداری هنگامی رخ می‌دهد که شخصی با توسل به دروغ و یا استفاده از وسایل و یا ادعاهای دروغین مالک را فریب دهد تا مال خود را با رضایت در اختیار او قرار دهد.»
در مورد جرم کلاهبرداری نیز باورهای غلظی در میان مردم وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از افراد فکر می‌کنند که چک بی محل یا چک برگشتی باعث می‌شود صاحب چک از نظر قانون کلاهبردار شناخته شود. در صورتی که چنین باوری غلط است.

شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری

تکرار جرم کلاهبرداری در جامعه ایجاب می‌کند همه افراد جامعه اطلاعات پیشگیرانه‌ای از این جرم داشته باشند و بدانند چه زمانی کلاهبرداری به وقوع می‌پیوندد و تحت چه شرایطی می توان اثبات کرد عمل متهم را به کلاهبرداری محکوم کرد.
دانستن ادله‌ی اثبات کلاهبرداری تنها برای وکلا و ضاطین قضایی و حتی مال باختگان نیست. اطلاع از ادله اثبات کلاهبرداری در دادگاه می‌تواند عامل مهمی در پیشگیری وقوع آن باشد. هیچ سلاحی به اندازه آگاهی نمی‌تواند با این جرم مقابله کند.
برای تشخیص کلاهبردار بودن یک شخص در دادگاه وقوع ۳ شرط اساسی نیاز است. اما شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری چیست؟

اثبات فریبکار بودن کلاهبردار

اولین شرط از شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری ثابت اثبات فریبکار بودن کلاهبردار است. کسی که در دادگاه ادعا می‌کند از او کلاهبرداری شده و شکایت دارد باید ادله‌ای به دادگاه ارائه دهد که نشان دهد فرد کلاهبردار با استفاده از ادعا و یا وسایل و لوازم دروغین خود را به عنوان یک شخص دیگر (مثلاً پزشک، مهندس ساختمان و یا کارمند دولت و…) معرفی کرده است. این مرحله یکی از سخت‌ترین مراحل اثبات کلاهبردار بودن شخص است چرا که اثبات حرف‌های دروغین بدون داشتن شاهد کار بسیار مشکلی است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  وکیل پایه یک دادگستری

اغفال و فریب دادن

شرط دوم فریب خوردن مال‌باخته است. ممکن است این مورد به نظرتان بدیهی بیاید. اما گاهی همین شرط باعث می‌شود جرم کلاهبرداری به اثبات نرسد. یعنی برای اثبات جرم کلاهبرداری لازم است که افرادی قربانی دروغ‌های شخص کلاهبردار شده باشند و مال خود را با رضایت در اختیار او قرار داده باشند.

تحصیل اموال

سومین شرط نیز تحصیل مال یا بردن مال توسط فرد کلاهبردار است. یعنی شخص کلاهبردار پس از فریب افراد مال آن‌ها را در اختیار خود قرار دهد. این ۳ شرط برای اتهام کلاهبرداری حتماً باید موجود باشد و در دادگاه اثبات شود. البته تنها این شروط کافی نیستند و نیاز به بررسی بیشتر است. اثبات شرط سوم یعنی “تحصیل اموال توسط کلاهبردار” خود مستلزم وجود و اثبات دو مورد دیگر است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
۱- ضرر مالی قربانی مال‌باخته
۲- نفع بردن کلاهبردار از بردن مال دیگری
این دو شرط برای اثبات تحصیل مالِ غیر، ضروری است. در صورتی که به هر دلیلی این دو مورد در دادگاه اثبات نشود باز هم نمی‌توان به کسی اتهام کلاهبرداری را وارد کرد. به همین دلیل نیز کلاهبرداری یک جرم مقید است.
شرایط تحقق کلاهبرداری
در ادامه بحث شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری لازم به توضیح است که جرم کلاهبرداری نیز مانند سایر جرائم کیفری به شرایط مادی، معنوی و قانونی نیاز دارد. یعنی برای وقوع جرم کلاهبرداری باید هر سه این شروط در کنار هم فراهم شود.
شرط مادی
نکته ظریفی در این مورد وجود دارد که باید به آن دقت کنید. لازمه شرط مادی از شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری انجام عملی از سوی شخص کلاهبردار است نه عدم انجام کار!
اجازه دهید با ذکر مثالی این مسئله را برای شما روشن کنیم. فرض کنید شخصی هنگام فروش خودرو معایب و ایرادات آن را به خریدار نمی‌گوید و خریدار پس از خرید خودرو و استفاده از آن متضرر می‌شود. در این صورت نمی‌توان فروشنده را کلاهبردار نامید! زیرا نگفتن واقعیت دلیل بر دروغ گفتن نیست. حتی اگر سوءنیت فروشنده در پی آن باشد.
اما اگر همین فرد خودرو خراب خود را با فریب و دروغ و سوءاستفاده از ناآگاهی خریدار بفروشد و یا خود را فردی سرشناس معرفی کند و از موقعیت جعلی خود استفاده کند مرتکب جرم کلاهبرداری شده است. برای تحقق شرط مادی نیز نیاز به اثبات موارد زیر است:
۱- اسباب و وسایلی که کلاهبردار برای فریب مال‌باخته استفاده کرده تقلبی بوده باشد.
۲- مال‌باخته با وجود ناآگاهی از تقلبی بودن وسایل فریب کلاهبردار را خورده باشد.
۳- مال تصرف شده توسط کلاهبردار متعلق به دیگری باشد.

شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری : شرط قانونی

طبق اولین ماده قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاص و کلاهبرداری که در بخش‌های ابتدایی همین مقاله به آن اشاره شد، ‌کلاهبردار علاوه بر ردِ مال به صاحبش، به حبس از ۱ الی ۷ سال و پرداخت جریمه نقدی معادل مالی که کلاهبرداری کرده است محکوم‌ می‌شود.»
دو تبصره برای این قانون وجود دارد که توجه به آن خالی از فایده نیست.
تبصره اول: اگر شرایطی به وجود آید که بتوان به مجرم تخفیف داد، دادگاه می‌تواند با در نظر داشتن ضوابط مربوط به تخفیف مجازات، کلاهبردار را تنها به حداقل مجازات مقرر که همان حبس و محروم کردن ابدی از خدمات دولتی است، محکوم کند. اما در این موارد دادگاه اجازه تعلیق اجرای حکم را ندارد.
تبصره دوم: این قانون راجع به شروع به جرم کلاهبرداری است و می‌گوید: اگر فردی قصد کلاهبرداری را داشته باشد با توجه به شرایط و پیشرفت او در ارتکاب جرم، دادگاه می‌تواند حداقل مجازات این جرم را برای او در نظر بگیرد. اما اگر کاری که انجام داده نیز جرم تلقی شود، فرد مرتکب، محکوم به مجازات اصلی آن جرم نیز خواهد شد.
قانون برای خدمه دولتی در این موارد سفت و سخت‌تر عمل کرده است. زیرا در تبصره ۲ این قانون آمده است که افراد دولتی علاوه بر مجازات جرم، بسته به پست و سمت خود در اداره‌های دولتی به محروم شدن ابدی از خدمت ( برای مدیرکل با بالاتر) و یا ۶ ماه تا ۳ سال محروم شدن از انجام خدمات دولتی محکوم خواهند شد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  چه کسانی با ارتکاب قتل قصاص نمی‌شوند؟ - شرایط قصاص

شرط معنوی

شرط معنوی یا روانی تحقق کلاهبرداری همان سوءنیت فرد کلاهبردار است. اثبات سوء نیت نیز مانند سایر جرائم کیفری دو مرحله دارد که باید هر دو مرحله مورد تأیید دادگاه قرار گیرد.
۱- سوءنیت خاص
۲- سوءنیت عام
در بحث شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری، سوءنیت عام در واقع نیت عمد کلاهبردار برای توسل به شیوه‌های متقلبانه و دروغگویی برای فریب مال‌باخته است.
سوءنیت خاص نیز به معنی داشتن قصد عمد کلاهبردار از بردن مال دیگری است. این مرحله در واقع مهم‌ترین مرحله اثبات هر جرم است که باید عمدی بودن قصد کلاهبردار برای ارتکاب جرم از طرف شاکی اثبات شود. در غیر این صورت دو شرط دیگر بی‌معنی خواهند بود.
شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری : اقرار، شهادت، سوگند و علم قاضی
در قانون مجازات اسلامی از اقرار، شهادت، قسامه ، سوگند و علم قاضی به‌عنوان ادله اثبات جرم عبارت نامبرده شده است. فرد زیان دیده مه از وی کلاهبرداری شده برای اثبات فریبکاری کلاهبردار باید از ادله اثبات دعوا در امور کیفری است بهره ببرد.
البته از میان موادردی که بیان شد قسامه در این مورد کاربرد ندارد. قَسامه یکی از راه‌های اثبات وقوع جنایت (قتل و صدمات بدنی) در حقوق کیفری ایران است.

اثبات کلاهبرداری با شهادت

شهادت دادن شاهد اگر مشمول شرایط مقرر در قانون باشد می‌تولند منجر به اثبات جرم کلاهبرداری در دادگاه شود. یکی از مهم‌ترین این موارد شرایطی است که در ماده ۱۹۹ قانون مجازات اسلامی ذکر شده است. طبق این ماده برای شهادت در کلیه جرایم به دو شاهد مرد نیاز داریم مگر در زنا، لواط، تفیذ و مساحقه که در آن ها به چهار شاهد مرد نیاز است.

ثابت شدن کلاهبرداری به واسطه علم قاضی

اگر در طی مراحل تحقییق و بررسی پرونده، قاضی با بررسی شواهد و مدارک به این نتیجه برسد که متهم مجرم است می‌تواند حکم صادر کند. البته باید در متن حکمش دلایل و برهان خود را برای رسیدن به این نتیجه قید کند.
اثبات کلاهبرداری در دادگاه با سوگند

بر اساس ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی :”سوگند عبارت از گواه قراردادن خداوند بر درستی گفتار ادا کننده سوگند است.”

اثبات کلاهبرداری با اقرار متهم

اقرار کردن متهم به این معنی است که متهم به اختیار خود اعتراف کند که ادعای زیان دیده درست است و او مرتکب جرم کلاهبرداری شده است.
سخن پایانی
به طور کلی شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری و تحقق جرم کلاهبرداری مدارک و شرایط مختلفی لازم است. به همین دلیل نیز اثبات جرم کلاهبرداری یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین کارهای کیفری است. از این رو بهتر است حتماً قبل از مراجعه به دادگاه برای مطرح کردن شکایت با یک وکیل باتجربه در این خصوص مشورت کنید.
وکلای با تجربه موسسه حقوقی ثمین عدالت آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. برای ارتباط با ما خط اختصاصی ثمین عدالت با شماره ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۸۹۰ در اختیار شماست.

135 دیدگاه در ”شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری

 1. سلام من به یک نفر دو میلیون پول کارت به کارت کردم چون گفته بود میتونه برام وام بگیره
  الان پولمو پس نمیده میگه شکایت کن
  کاری میشه کرد؟

  1. باسلام خدمت شما دوست گرامی
   من از شهرستان مزاحمتون شدم ممنون میشم مرا راهنمایی بفرمایید.
   حدود یکسال پیش شخصی بایک برگ بادست خط شاکی وامضا جعلی ولی با مهربرابر بااصل دفترخانه ازپدرخانمم شکایت نموده مبنی براینکه حدود ٢١سال پیش مبلغ بیست وپنج میلیون تومان بابت خرید ملکی به صورت نقدی (١٢۵بسته ٢٠٠٠تومانی)به (پدر خانمم )پرداخت نموده ومیگویید من یک شاهد هم دارم بعد از دو جلسه دادگاه باتحقیقاتی که انجام دادیم مشخص شد:
   ١-ادعای شاکی مبنی بر اینکه پول به صورت نقدی ودوهزار تومنی بود طبق سایت بانک مرکزی واستعلام از بانک مشخص شد که اولین سری چاپ دوهزار تومانی مورخه٩٨/١٢/٢۴بوده یعنی پنج سال بعد از ادعای پرداخت دوهزار تومنی توسط شاکی
   ٢-بعد ازتحقیق مشخص شد که مهر برابربااصل (قدیمی که ١٠سال پیش ازرده خارج شده) استفاده شده وامضا هم با امضا سردفتر دفترخانه نیز فرق دارد یعنی با توجه به اینکه سردفتر بالای ١۵سال دفترخانه داردومهر استفاده شده قدیمی میباشد تخلف دفترخانه ١٠٠٪؜ مشهود میباشد
   ٣-ادعای شاکی مبنی برداشتن شاهد بعد از اضهارات شاهد وبیان بی اطلاعی از صحبت در مورد معامله وردوبدل مبلغی بین شاکی وپدر خانمم مشخص گردید که شاهدی هم وجود ندارد ودر این مورد هم دروغ گفته است

   لازم به ذکر است که ملک مورد ادعاشاکی متعلق به شوهر خواهر پدر خانمم میباشد که در١٧سال پیش از شخص دیگری خریده وهمون زمان سند پلمپ به نامش شده وپدر خانم من هیچ دخالتی در معامله نداشته سه دانگ ملک موردادعا شاکی بالای پنج میلیارد تومان است.
   واینکه درمدت بیست ویکسال هیچ گاه صحبتی مبنی برشریک بودن ایشان با پدرخانم من به هیچ کسی بیان نکرده وشکایت هم نکرده
   جهت اطلاع پدر خانم من تا ١٢سال قبل رئیس یک اداره دولتی بوده وشاکی کارگر صفر همون اداره بوده که هر دو بازنشسته هستند
   رای جلسه آخردادگاه صادرنشده
   حال با اوصاف که بیان شد
   ١-آیا الان جرم شاکی کلاهبرداری محسوب میشود
   ٢–درصورت مشخص شدن کلاهبرداری چه حکمی برای ایشان صادر خواهد شد(چند سال حبس دارد)
   ٣-شکایت ما علیه ایشان برای اعاده حیثیت با این اوصاف ذکرشده چقدر خواهد بود(مبلغ اعاده حیثیت)
   ۴-غیرازاعاده حیثیت چه شکایتی میتوانیم علیه ایشان مطرح کنیم .
   باتشکر زحمات شما وپیشاپیش ازشما بابت راهنمایی مفیدتون کمال تشکر وقدردانی رادارم
   وممنون ازسایت خیلی خوبتون
   منتظر راهنمایی وجوابتون هستم
   باتشکر صادق

   1. سلام چنانچه جعلی بودن اسناد و مهر مشخص گردید شکایت با عنوان جعل و شروع به کلاهبرداری امکان پذیر است

   1. سلام خانواده مادر من یه مغازه رو فروخته بودند که بعدا متوجه شدند کم فروختن چند نفر امضا نداده بودند یکی از دوستان دایی ام گفت یکنفر سراغ داره که وکیل هستش و بلد هست پس بگیره از ۶نفر اینها ۵۰میلیون گرفته و الان چند ساله میدم و اینا مگه و ما یک حکم هم وسط داریم که اون معرفی کرد اون توافق نامه رو نمیده چیکار باید کرد چند ساله بازی داده ممنون ۶نفر هم شاهد داریم

  2. با سلام
   لطفا راهنمایی بفرمایید
   چند سالی میشه با یه خانوم دوست هستم ، ایشون بابت سرمایه گذاری مشترکمون وجوهی به حساب بنده واریز نمودند ، حال اخیرا متوجه شدم که ایشون بعضی از وجوه رو از خانواده (خواهر و برادر ) قرض گرفته اند ، اکنون خانواده ایشون در صدد شکایت از بنده به جرم کلاهبرداری هستند در حالی که خانم طرف حساب بنده این ادعا را رد میکنند ولی خانواده ایشون معتقد هستند که بنده و این خانم به قصد کلاهبرداری و صحنه سازی وجوه را از خانواده قرض و یا اخاذی نموده ایم و احتمالا از هر دوی ما قصد شکایت دارند ، لطفا راهنمایی بفرمایید که اصولا همچین چیزی مصداق کلاهبرداری است یا نه و توضیح اینکه خانواده پرینت حساب خانم را با رابطه از بانک دریافت نموده اند و مصر هستند وجوه واریزی به حساب من مصداق کلاهبرداری است

  3. سلام خانواده مادر من یه مغازه رو فروخته بودند که بعدا متوجه شدند کم فروختن چند نفر امضا نداده بودند یکی از دوستان دایی ام گفت یکنفر سراغ داره که وکیل هستش و بلد هست پس بگیره از ۶نفر اینها ۵۰میلیون گرفته و الان چند ساله میدم و اینا مگه و ما یک حکم هم وسط داریم که اون معرفی کرد اون توافق نامه رو نمیده چیکار باید کرد چند ساله بازی داده ممنون ۶نفر هم شاهد داریم

  4. باسلام از بنده ۲۱میلیون تومان بخاطر کلاه برداری که بیمه آشنادارد پول گرفته وکارت به کارت کردم آیامیشه پول گرفت

 2. من یه یک نفر که در سایت دیوار اگهی زده بود مراجعه کردم و کارشان انجام پروژه های دانشجویی هست و یک دفتر اجاره ای در م انقلاب دارند که ظاهر ا هر چند ماه جابجا میشوند انها از من ۳ میلیون تومن گرفتند تا برنامه نویسی و گزارش از موضوعی را برایم انجام دهند ولی در انتها یک برنامه جعلی و فیک به من داده اند که هیچ ارزشی ندارد ولی ایشان اصرار دارد که کارش درست هست ایا من می توانم بعنوان کلاهبرداری از ایشان شکایت کنم و مطالبه وجه خود را ازش داشته باشم.من تنها مدرکی دارم اسم و فامیل شخص و پولی که برایشان کارت به کارت کردم و پولی که در دستگاه پوز بهشان دادم.

  1. سلام از طریق شورای حل اختلاف می توانید به صورت دعوی حقوقی مطالبه وجه و خسارت کنید.
   و از طریق دادسرا نیز طرح دعوی کیفری قابل پیگیری می باشد.

 3. شخصی که خود را دکتر مینامید و الان مشخص شده است که دکتر نیست ، کالایی به اسم ساخت کره به بنده فروخته و الان متوجه شدم کالا ایرانی و قیمتی بیش از نصف قیمت کالای کره ای ارزش داشته است. و ۳چک از بنده گرفته و جوابگوی تلفنهای من نیست. چکار میتوانم انجام دهم
  متشکرم

  1. سلام هم از طریق حقوقی به عنوان فسخ معامله و هم از طریق کیفری به عنوان کلاهبرداری میتونید اقدام کنید.
   جهت ارتباط با کارشناسان ما با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۳

 4. ببخشید من از یک مغازه دوتا گوشی خریدم تقریبا یک ماه میگزره ولی من بتازگی فهمیدم گوشیا هردوش تقلبی ازآب دراومدن الان باید چیکار کنم

  1. سلام
   این معامله باطل است و می‌توانید برای بازپسگیری وجه معامله به فروشنده مراجعه کنید. در صورتی که فروشنده از روی عمد و با نیت اقدام به فروش کرده حسب مورد می‌تواند جنبه کیفری داشته و قابل تعقیب باشد.

 5. سلام من چند سال پیش یه شاگرد داشتم که معلول جسمی و ذهنی بود و حقوق از کارافتادگی از بیمه میگرفت و ضامن یه وامش شدم که مبلغ چهار میلیون بود حالا نصف وام مونده پرداخت کنه و مدتی میشه که از پیش من رفته و خودش و برادرش ازم شکایت کردن به عنوان کلاه بردار که سرش کلاه گذاشتم و حقوق و مزایاشو به من داده وازش رایگان کار کشیدم ایا میتونه ازم از طریق قانون اخاذی کنه

  1. سلام خیر در صورتی که با دلیل و شاهد از خود دفاع کنید تبرئه خواهید شد.

   1. سلام.من یک دستگاه تتوی بدن خریدم و مبلغ بیشتر از ارزش واقعی اون از من گرفته.من تمام پیام ها و مدارک رو دارم چجور میتونم شکایت کنم بابت کلاهبرداری

 6. سلام شخصی به دروغ از آبان ۹۷ از من و چندین نفر از دوستان من مبابغلی جهت خرید و فروش در بازار گرفته و از اون به بعد نه سود پول را میده نه اصل پول و میگه پول و داده به شخص دیگری که اون طرف پول ها را نمیده میتوانیم شکایت کلاهبرداری از شخص اول که پول و بهش دادیم کنیم؟رسید هم فقط پول واریزی به حسابش و داریم

  1. سلام از طریق دادگاه حقوقی دادخواست مطالبه و استرداد وجه دهید.

  2. شما میتوانید شکایت کیفری کنید اگر چک داشتید حقوقی میشد

 7. اینجانب حدود۸۵گرم طلا به قیمت ۵۱۲فروختم النگوها قیچی شده و بابت خرید چک به مبلغ ۴۰میلیون داده شد وقرارشد حدود۸۵۰تومن به کارت واریز بشه ولی بعدمدتی بهش زنگ زدن ک قیمت ۴۷۰شده وفروشنده ازدادن پول امتناع کردن و منو مجبورکردن به قیمت ۴۷۰بفروشم حتی الان که حساب میکنم حدود۷۰۰تومن ازقیمت دوم بازم کمتر ازم خریدن یعنی ضرر روی ضررازچندطلافروشی پرسیدم همشون اتفاق نظردارن ک حدوددومیلیون وپانصد تومان کمترحساب کرده فورمول محاسبه طلافروس اشتباه وخودش درآورده تاسودبیشترداشته باشه به نظرتون کلاهبرداری کرده وچطوربایدازش شکایت کنم؟

  1. سلام ما به تفاوت را از طریق شورای حل اختلاف مطالبه کنید

 8. سلام من کارمند بخش خصوصی یک اداره دولتی میباشم حدود یک ماه پیش یک نفر از دوستام که شمال آشنا داشت اقدام به فروش برنج کردیم به این صورت که من به دوستم میگفتم و اونم از شمال برنج رو مستقیم به خریدار ارسال میکرد و خریدار چک هارو به راننده میداد و اونم مستقیما به شمال میبرد الان مشتری که پیدا کرده بودم فرار کرده و اکثرا چک اشخاص داده که همش بی محل بوده ایا از من میتونه شکایت کنه با اینکه نه از دادن چک ها خبر داشتم ونه سودی از اون بردم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام. خیر جناب .با توجه به اینکه شما ذی نفع نبودین شامل قانون دلالی و یا حق الامر کاری نمی شود مگر اینکه شما تضمینی داده باشید.

   1. سلام وقت بخیر جهت اطلاعات بیشتر لطفاً با شماره ۰۹۱۲۳۵۵۸۰۸۰ تماس حاصل نمایید

 9. سلام خسته نباشید میشه ازتون خواهش کنم یه راهنمایی کنید
  سه سال قبل شخصی به من یک میلیون و نیم پول کارت به کارت کرد که براشون جنسی روبیدا کنم و خریداری کنم و متاسفانه هرچی بهشون معرفی کردم گفتن نه یه مارک دیگه بعد من یه تصادف خیلی شدید کردم ضربه بدیی به سرم وارد شد داره خونریزی مغزی شدم و مدتی کلا حافظه ام رو از دست دادم تو این مدت چند ماهه ایشون رفتن از من شکایت کردن تو سامانه ثنا یدونه ابلاغیه اومد که ازتون مبنی بر اتهام کلاهبرداری شکایت شده طی ۱۰روز مهلت دارید بیاید اهواز دقیقا زمانی بودش که هر جفت باهام شکسته شده بود توان هیچ حرکتی رو نداشتم نتونستم تا اهواز برم من مبلغی که بهم داده بودن رو به همراه دی کردش و ضرر و زیانش بهشون دادم و ایشون رفتن دادگاه رضایت خودشون رو بصورت کتبی اعلام کردن و یه رضایت محضری هم رفتن تو دفترخانه دادن برای من ارسال کردن میخواستم بدونم این رضایت برای رفع اتهام و رفع مسدودیت حساب بانکی کافیه هست یا خیر

 10. با سلام.بنده سال۱۳۹۵ازمردی یک خودرو خریداری کرده ام فروشنده کله مبلغ خودرو را از بنده گرفت تا برا یه تعویض پلاک بیایدوبعدآن برا یه تنظیم سند به دفترخانه مراجعه نکرده بنده الزام به تنظیم سند را از مراجعه قانونی خواستار شدم اینک که کار به شورای حل اختلاف رسیده دادورزه پرونده میگوید بایدقولنامه فروشنده که ازمردی که خریداری نموده رابرای بیاوری من جزقولنامه خودوفروشنده قولنامه دیگری ندارم ودادورزمیگوید میآوری رده دعوایی خواهدشدالبته ناگفته نماند که فروشنده ای که ماشین را به بنده فروخته خود نیزالزام به سند بوده که ازطریق دادگاه رای برایش صادرشده و ماشین را دارای دادگاه به صورت قولنامه ای به بنده فروخته است ومن هم با همان رای دادگاه اقدام به تعویض پلاک نموده ام و الان فروشنده بازار من موله زور طلب میکند تا درمحضرحاضرشود بنده چطورمیتوانم به خواستم برسم.ممنون ازشما

  1. سلام لطفا جهت مشاوره تخصصی با شماره ۰۹۱۲۳۵۵۹۰۹۰ تماس حاصل نمایید

 11. با سلام
  من قر ابود یک اکانت جیمیل رو به یه بنده خدا بفروشم یکی رو اورد گفت این واسته هست برا کلک اینا گفتم باشه اکانت رو دادیم بهش پولی برامون نریخت به حساب و رف که رف پیام های صحبت در تلگرام که با اون بنده خدا دارم و این که جمیل شماره ملی پدر من هستش این ها سند اثبات هستند یا خیر چطور میتونم شکایت کنم و پسش بگیرم

  1. سلام جهت مشاوره اختصاصی لطقا با شماره ۰۹۱۲۸۷۵۹۸۱۲ اقای جلالی تماس بگیرید یا با شماره های سازمان تماس بگیرید ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۳ و ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۵

  2. سلام.۱۰ ماه پیش در فوتبال تهران از من کلاهبرداری شد.
   به این شرح که یک فردی به اسم حاجی.ت از من ۱۱ میلیون تومان پول گرفتن تا منو بفرستن یک تیم تو لیگ برتر تهران.من پول براشون واریز کردم و رفتم سر تمرین اما بعد از گذشت مدتی نه کارت برام صادر شد نه اسمم رد شد و نه یدونه بازی بهم رسید.یعنی انگار من اصلا عضو اون تیم نبودم.این آقا هم الان داره میپیچونه و میگه که پولتو باید بری از یکی دیگه بگیری و به من ربطی نداره و من هیچ کارمو و از این حرفا.من چطور میتونم پولمو مطالبه کنم و پس بگیرم؟

 12. سلام وقت بخیر
  مدتی قبل در دیوار با اگهی استخدام حسابدار برخورد کزدم
  و با اگهی دهنده صحبت کردم قشروع به کارکردم
  به من میگفتندپول میریزیم به حسابت برامون دلار مجازی بخر بعد از سه روز چون شک کردم همکاریم رو قطع کروم توی این سه روز ۱۰ میلیون ریختند به حسالم و منم براشون دلار خریدم..اما حالا باشکایت افرادی فهمیدم اینا خودشون مول نمیریختند به سخاب من و شماره کارت منو به مشتری هاشون میدادند واونا میریختند به حساب من و سر مشترب هاشون هم کلاه میگذاشتند وکالایی برای اوناهم ارسال نمیکردند….من چطور میتونم اقدام کنم
  من واسطه کلاه برداری قرار گرفتم طبق هیچ قانونی من میتونم شاکی بشم ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام بله با ارایه مستندات واریز و پرداخت و سایر مستندات میتونید در دادسرا شکایت کنید.

 13. سلام
  ی سوالی داشتم
  ی کسی به عنوان یکی از کارمندان صدا و سیما به من زنگ زد و با ادعای برنده شدن در یکی از قرعه کشی ها من رو تا دم عابر کشاند و پولی رو از حساب من جابه‌جا کرد و دیگر جوابگوی تلفن من نبود
  چگونه میتوانم این ادعا را در دادگاه ثابت کنم؟ البته صدای ضبط شده را دارم

  ممنونم

  1. سلام بله با مدارک موجود به دادسرا مراجعه کنید و شکایتتون ثبت کنید.

 14. با سلام
  من حدود سه ماه پیش میخواستم ماشین بخرم یه نفر اشنا بهم گفت از تهران ارزونتر برات میخرم و کلی چرب زبانی کرد ازم بیعانه ۲۵ میلیون گرفت گفت سه روزه برات ماشین میارم الان سه ماهه جوابمو نمیده میخواستم ببینم میتونم با برگه واریز پول شکایت کنم پولم به حساب بچه ۱۲ سالش ریختم

 15. با سلام و احترام
  ۱ ) مغازای را خریدم
  ۲ ) بدلیل عدم اقدام فروشنده جهت تنظیم سند ، احکام الزام به تنظیم سند عرصه و اعیان یک باب مغازه و الزام به تحویل مبیع صادر شد
  ۳ ) مغازه یاد شده توسط نماینده اجرای احکام تحویل بنده شد
  ۴ ) چندی بعد از تحویل مغازه به بنده ، شهر داری مغازه فوق را بدلیل عدم تجاری تخریب کرد
  ۵) اجرای احکام مدنی در جهت اجرای حکم الزام به تنظیم سند عرصه و اعیان مغازه یاد شده بدلیل عدم وجود مغازه فقط سند عرصه را بنام من تنظیم کرد
  ضمنا بنده بعد از ۲۰ سال مستجری با قرض اقدام به خرید مغازه فوق الذکر کردم
  حالیه خواهشمندم بنده را در راستای اقدام قانونی صحیح راهنمایی فرمایید

 16. باسلام
  بنده با یک بنگاه املاک قرارداد مشارکت بستم ومبلغی را به ایشان دادم و بعد متوجه شدم مجوز ایشان جعلی است و فاقد مجوز میباشد اصل پول بنده را داد ولی از دادن سود خودداری کرد ایا میتوانم دادخواست کلاهبرداری دهم؟

  1. سلام یکی از ارکان کلاهبرداری بردن مال غیر است چنانچه این اتفاق حاصل شده باشد بله می توانید

 17. سلام بنده یه ماشین پراید دارم زیر شاسیش ترک خورده بود بردمش پیش صافکار وگفت طوری درستش میکنم که اصلا دیده نشه بعد شاسیشو کشیده بود و پیچ سه گوش جلوبندیو شکونده بود ماشینو هم کلا با جوش داغون کرده بود بهش پول ندادم و خودم بردم یه جای دیگه درستش کردم حالا اذم شکایت کرده چکار باید بکنم با تشکر

  1. سلام باید ثابت کنید به خودروی شما آسیب زدن. بهترین راه اثبات تامین دلیل است.

 18. باسلام
  بنده یکسال قبل طی یک قرار داد با شخصی مبنی برآن شد که بنده سه دختر او را جهت تحصیل به کانادا بفرستم
  در قرار داد لحاظ شده بود که برای اخذ پذیرش دکتری نیاز به نمره آیلس و حد نصاب لازم هست
  دختر بزرگتر نتوانست نمره بیاورد و طبق قرار داد باید مبلغی بابت عدم توانایی و انصراف وی پرداخت می کردن
  دختر کوچکتر هم بعد دوماه باطرح موضوع عاطفی انصراف دادن
  دختر سوم با پیگیری های مستمر بنده و شرکت در دو دوره مصاحبه در دانشگاه قبول شدن
  ولی همینکه ایشان قبول شد وآنان از این موضوع اطمینان حاصل نمودند مادر وی اتهام کلاهبرداری به بنده زدن و از پرداخت مانده وجه خود داری می کنن
  شایان ذکر است تمامی ارتباطات ایمیلی با دانشگاه مربوطه موجود است
  متاسفانه بنده به دلیل عدم حضور در ایران موفق به شرکت در جلسات دادگاه نشدم و در حال حاضر نیز به دلیل بیماری کرونا هیچ پروازی صورت نمی گیرد
  آیا به نظر شما اگر حکمی صادر شود و بنده فرصت دفاع از خود نداشته باشم بنده مجرم تلقی می شوم
  سپاسگزار میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام چنانچه حکم غیابی علیه شما صادر شود قابل واخواهی می باشد. قرارداد و مدارک خود را برای کارشناسان ما ارسال نمایید تا بررسی لازم انجام شود. شما می توانید از کشوری که ساکن هستید وکالت لازم را تنظیم و ارسال نمایید تا پرونده شما رسیدگی شود.
   ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۳ رسولی

 19. با سلام
  من یک واحد اپارتمان به شخصی فروختم و طبق قرارداد به او تحویل دادم ولی قبل از فروش کمیسیون ماده صد بدوی و تجدید نظر و بدوی دیوان عدالت اداری رای تخریب روی واحد صادر کردن و من موقع عقد قرار داد همه جریان را به خریدار گفتم ولی در قولنامه فقط نوشته شد که مسئولیت شکایت همسایگان با فروشنده است و فروشنده اجازه دارد تعیرات در حیاط واحد را برای گرفتن پایان کار در صورت لازم دارد اما الان خریدار رفته از من شکایت کلاهبرداری کرده و گفته من به اون نگفتم رای تخریب دارد ولی من دو نفر شاهد هم دارم که به او گفتم الان من برای دفاع از خودم چکار باید انجام بدم سند واحد را هم ۵ماهه دیگه اماده میشه و حاضرم هم واحدش را به قیمت روز از او بخرم

  1. سلام با هر یک از ادله موجود اثبات نمایید موضوع را حین عقد به اطلاع ایشان رسانده اید
   از جمله شهادت شهود.

 20. سلام ایا جعل مبایعه نامه فروش اپارتمان توسط مشاور املاک باعث باطل شدن مبایعه نامه میشود.

  1. سلام اگر بیع در ابتدا صحیح واقع شده باشد جعل موخد تاثیری در اصل بیع ندارد و مرتکب مشمول تحمل مجازات خواهد شد.

 21. سلام. یک دوست با نشان دادن عکس و سندهای جعلی از یک ماشین از طریق تلگرام(عکس ها در تلگرام موجوده) پول گرفت از من ماشینی رو برام قولنامه کرد خودش(دروغی و فیمل بود و هیچ ماشینی در کار نبوده) تا چند روز بعد فروشنده در محضر وکالت بده برای من. اما در این چند روز برام عکس های ساختگی و مال غیر از ماشین فرستاد که ینی معامله کردیم ماشین رو و فردا میخواییم بریم محضر برات وکالت بزنیم. و طی این چند روز با فریب و دروغ و عکس های جعلی و قولنامه ساختگی دو نوبت از من پول گرفت . ولی به محض واریز پول در دو مرحله و طی چند روز گوشیشو خاموش کرد و فراری شد. در بازپرسی علی رغم دیدن ابلاغیه الکترونیکی حاضر نشد.پرونده کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شد . در دادگاه به صورت غیابی ب کلاهبرداری محکوم شد. ایا میشه بعد از جلبش با اعتراض از اتهام و جرم کلاه برداری مبرا بشه و من باز مجبور باشم به صورت حقوقی دنبال پولم بدوم و زحماتم بر باد بره؟

  1. سلام با توجه به توضیحات شما احتمال برائت ایشون بسیار کم است.

 22. با سلام.بنده خودرویی لیزینگی به یک نفر فروخته بودم و طرف قسطاشو به موقع پرداخت نکرده بود و خودم اقساط خودرو رو پرداخت کرده بودم.خلاصه بعد از ازادی سند چهار ملیون قسط معوقه داشته که قرار شد ۸ ملیون هم ضرر زیان بنده رو بده تا براش سند بزنم.خلاصه اومد دفتر خونه و یه رسید کتبی هم نوشت و امضا کرد که از بابت ۸ ملیون ضرر زیان که به بنده داره پرداخت میکنه هیچگونه اعتراضی ندارم.و یک فقره چک رمز دار به من داد و ما سند رو به اسم ایشون انتقال دادیم.فرداش رفتیم چک رمزدار رو بگیریم بانک گفت قانون چند ماهه عوض شده و پشت نویسی و انتقال چک رمز دار به شخص دیگری ممنوع شده.در صورتی که طرف به اسم خودش گرفته بود و پشتشو دو تا امضا کرده و به ما داده بود. اکنون میگه ۸ ملیون بدین تا بیام بانک و چک رو نقد کنم. الان به عنوان کلاه برداری میشه ازش شکایت کرد که با اگاهی کامل چک رو به اسم خودش گرفته داده به ما که بعد از گرفتن سندش بگه بیارین پولی که ضرر زیان گرفتین رو پس بدین.در صورتی که تعهد داده که هیچ اعتراضی بابت ضرر و زیان ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام خیر به لحاظ حقوقی امکان مطالبه و ایفای تعهد امکان پذیر است

 23. سلام من به یک شرکت لیزینگ که خودرو اقساطی میفروشن مبلغ ۳۰ میلیون بابت پیش پرداخت خودرو دادم امروز که پیگیری کردم دیدم صاحب شرکت و بردن با دستبند و شاکی ها گفتن برو شکایت کن منم رفتم شکایت تنظیم کردم با تجربه شما خواستم بدون این پول دستمون و میگیره یا نه اگه میگیره چقدر زمان میبرخ تقریباً. با تشکر

  1. سلام در جرایمی مثل کلاهبرداری دادگاه پس از محکومیت حکم به رد مال خواهد داد زمان اتمام پرونده مشخص نمی باشد

 24. سلام خسته نباشید من در دیوار یک کاره بسته بندیه حبوبات در منزل پیدا کردم که ده میلیون میخواست برایه قرار داد بستن برایه هر قرار داد هم ماهانه ۴٫۵ تن جو میداد که بسته بندی ۹۰۰گرمی کنیم کار مزد هر بسته ۹۰۰ تومن بود به من گفت این پولو بابت ضمانت میگیره و من ۱۲ تا قرارداد باهاش بستم و۱۲۰ میلیون به کارتخوانه دفترش کشیدم در زمان های مختلف کشیدم این قرارداد ها سه ماهه بود که بعد سه ماه دیگه که یه شناختی ما از هم پیدا کردیم دوباره یا قرار داد رو تمدید کنیم یا لغو، اون اقا به بهونه های مختلف بار رو کم داد با توجه به قرارداد حق اعتراض به کم و زیاد دادنه بار رو ندارم الانم وقته قرارداد ها تموم شده ۳۰ میلیون بدهکاره نداده هیچ میگه اون ۱۲۰ میلیون از من سهم بسته بندی خریدی بهت بر نمیگردونم حق گرفتن نداری در حالیکه در قرار داد ده میلیون پولی که دادیم قید نشده هنگام بستن قرارداد هم به ما نگفته که این پولی که میدی اخر سر بهت بر گردونده نمیشه ما به اون اقا بابت هر قرار داد ۱۰ میلیون دادیم و من به تازگی متوجه شدم امضاء های که در قرار داد ها استفاده کرده یک شکل نیست هر قرار داد ۳ صفحه هست همون سه صفحه هم امضاء هاش فرق میکنه از اثره انگشت استفاده نکرده ولی تو یکی یا دوتا از قرارداد ها مهر اسم خودشو زده من ۱۲۰ میلیون پول دادم برایه ۱۲ تا قرار داد ولی سریه اخر ۶۰ میلیون بهش کشیدم ولی به بهونه های مختلف قرار داد ننوشت و حقوق ۲ ماه مونو واریز نکرده و هی امروز فردا کرده در حالی که گفته بود حقوقتونو روز بعد بلا فاصله کارت به کارت میکنم الانم که وقته قرارداد ها تموم شده نداده ۳۰ میلیون بدهکاره هست بهش گفتم اصلا ۳۰ میلیونو نمیخوام ۱۲۰ میلیونمو بده گفت اصلان حرفشم نزن من اون پولو بابت فروش سهم بسته بندی گرفتمو ۳۰ میلیونو یه هفته ای میریزم به حسابت قطع کرد گوشی رو هم از اون موقع به بعد جواب نداد بعد پیام داده به دلیله کرونا دفتر تا اطلاع ثانوی تعطیل است در حالی که ۵ یا ۶ ماهه کرونا هست با وجود کرونا کار کردیم تعطیل نبود این کلاه برداری حساب میشه ایا میشه پولی که دادیم رو پس بگیریم

  1. سلام پاسخ شما مستلزم مطالعه دقیق قراردادها میباشد لطفا با واحد پذیرش تماس بگیرید جهت هماهنگی دریافت مشاوره

 25. سلام و عرض ادب دو تا چک دادم به یه موسسه که از قرار معلوم کلاه بردار از آب در اومده موعد چک‌ها هم نزدیکه رفتم شکایت کردم ولی تا حکم میاد چک‌ها پاس شده اگه چک‌ها رو پاس نکنم تکلیف چی میشه؟

  1. سلام چک ها تا زمانی که دستور قضایی مبنی بر عدم پرداخت نداشته باشین باید پاس بشود.

 26. سلام خواهر من چند روزی بود که رفته بود سر یه کار جدید فروش لوازم شوینده که بازاریابی کنه بعد از ۴٠ ووز صاحاب کارش بهش میگه خانوم فلانی من گردش مالی حسابم امروز بیش از حد مجاز شده میشه شما زحمت بکشین بیاین که ٢٠٠ میلیون یه بنده خدایی میخواد بریزه تو حسابم بریزه تو حساب شما بعد شما هم چک رمز دار به اسم خودتون بگیرین اینم ساده و از همجا بی خبر میگه بله چشم میرن اینکار رو انجام میدن بعد بانک به خواهر من میگه من پول دستم باشه خرج میشه بیا بریم طلا فروشی من طلا بخرم چکم که به اسم خواهر من بوده فاکتور طلا رو هم با اسم خواهر من میخره ٢ روز تعطیلی بوده شنبه که میره سرکار میبینه دفتر جمع شده بهم ریخته هیچکس نیست اون خانوادی که ٢٠٠ میلیون حالا بابت چی نمیدونم ریختن به حساب خواهر من کارشون انجام نشده اونام به شخصی که ریختن خواهر من باشه رو طرف حسابن حالا رفتن شکایت کردن حکم جلب گرفتن و خواهر من الان ٣ روز زندان شهر ری هست اصلا نمیدونیم چیکار کنیم راهنمایی کنین

 27. سلام
  از سایت دیوار مبل معامله کردیم گفتن پول واریز کنید ماهم واریز کردیم الان سه روزه که مبلارو نمیفرستن
  و منکر همکاری میشن.
  چیکار کنیم؟
  فقط شماره تماس و ۴تا شماره حساب داریم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید مورد فوری هست.

 28. با سلام
  یکی از آشناهای بنده ادعا کرده بود که در یکی از نمایندگی های ایران خودرو آشنا دارم و از طریق ایشان خودرو ثبت نام میکنم و یک ماهه خودرو تحویل داده میشود و مبلغی از من دریافت کرد و رسید هم داد که این مبلغ بابت ثبت نام خودرو دریافت شده و شاهد هم دارم ولی الان دو ماه از زمان تحویل خودرو گذشته و خودرویی تحویل اینجانب نداده در ضمن در اس ام اس ها هم اقرار کرده که خودرو رو تحویل گرفتم از نمایندگی. این میتونه به عنوان کلاهبرداری محسوب بشه؟

 29. باسلام ملکی را خریداری نموده که بعدمعامله متوجه شدم که ملک باتوجه به تخلفات تعاونی سازنده دارای قلع بنا ازسوی شهرداری مربوطه دارد اقدام به شکایت کیفری کلاهبرداری نموده حالا بازپرس پرونده به دنبال این هست که ببیند که فروشنده از قلع بنا خبر داشته یاخیردرصورت به اثباط نرسیدن فروشنده به حکم قلع بناسرنوشت پرونده چه شکلی میشود واگر املاکی که این مبایعه نامه راتنظیم کرده ازهمان ملکهای قلع بنا ملک داشته باشدوتبانی با فروشنده کرده باشد چه شرایطی میشود ممنون میشوم پاسخ دهید

 30. سلام از شهرستان مزاحمتون میشم
  من یه ماشینی فروختم به قیمت۸۵ میلیون تومان و یه چک گرفتم برای ۱۵ روز بعد از تاریخ معامله ولی چک پاس نشد. این اقا که ماشن منو خریده چک یه نفر دیگه رو داد و ادعا کرد محصول فروختم و این چک گرفتم من استعلام کردم خیلی چک خوب بود و با صاحب چک هم تماس گرفتیم و تایید کرد ولی در زمان تاریخ چک اصلا پاس نشد صاحب چک جواب نمیده و حتی آدرس صاحب چک هم دروغ بود و بعد هم متوجه شدیم که اینها اصلا به قصد فریب و کلاهبرداری اومده بودن و اصلا اینکه میگه ما محصول فروختیم و اینها همش دروغ بود و همینها میخواستن از رفیقم هم به همین صورت ماشین بخرن ولی موفق نشدن من تحت چه شرایطی میتونم به جرم کلاهبرداری شکایت کنم

 31. سلام من چند روز پیش رفتم ی دستگاه به ارزش ۶ میلیون خریداری کنم (من پولم نقد بود ولی ازشون رسید گرفتم که ۶ میلیون رو دریافت کردند) بعدش که پول رو دادم و رسید گرفتم دستگاه رو از دید من خارج کردند و بعدش رفتند.حالا اون میگه شاهد دارم که تو الکی رسید گرفتی از من وووو با توجه به این شاهد دروغی من میتونم حق خودم رو بگیرم

 32. باسلام خدمت شما من درسال ۸۰بابرادر همسرم درشغل مصالح ساختمانی شریک شدم ملکی جهت شغل به مبلغ سی ودومیلیون وپانصد تومن خریداری نمودیم درهنگام خرید نصف مبلغ ملک وده میلیون سرمایه اولیه شغل را پرداخت نمودم پس از دوالی سه ماه بادرخواست اومبنی بر افزایش سرمایه ده میلیون دیگر پرداخت نمودم باتوجه به اینکه شاغل اداری بودم به وی گفتم که برادرم را به عنوان حسابدار تعیین کنیم ودستمزد اورا خودم پرداخت مینمایم تا بعدها حرف وحدیثی پیش نیاید اما وی باگفتن اینکه من خودم مقید هستم وحاضر نیستم یک ریال ازهر طرف سواستفاده بشه من هم به او اطمینان کردم اما متاسفانه او از اطمینان من سواستفاده کرد وبه همسرم دوراز چشمان من میگفت که ما شانس اورده ایم که ملک خریداری شده از نظر قیمت ترقی کرده وگرنه مصالح فروشی سودی نداشته این درحالی بود که طبق مشاهدات من فروش پررونق بود وبعدها متوجه شدم که او بابرداشت های متوالی مشغول ساخت وساز اپارتمان دراهواز شده بود وسودهنگفتی بدست اورده بود وطی سالها شراکت سرمایه بزرگی بدست اورده واکنون درکرج مشغول آپارتمان سازی شده است وصاحب میلیاردها تومن شده است وطبق یافته های من هم پول ملک وهم سرمایه اولیه از پرداختی من بوده است واو صاحب سود بالایی شده بود امایک ریال به من سود تعلق نگرفته بود درضمن بازیرکی سند ملک را بنام خود زده بود که با زحمت زیاد وکالت سه دونگ ملک را گرفتم وبا مشکلات زیادی ملک را فروخته وسهم خودرا دریافت نمودم ملکی که با پول من خریداری شده بود وسرمایه ای که من پرداخت نموده بودم هیچ سودی برای من نداشت اما اوکه هیچ وجهی نه برای ملک ونه سرمایه پرداخت ننموده بودم سود فراوانی کرده بود متاسفانه هیچ قراردادی بابت شراکت ننوشته ایم اما منکر شراکت نمیشود واکثر فامیل از شراکت ما مطلع هستند وقتی منکر سودهی شد از اوخواستم قسم بخورد که سودنداشته گفت باوجود ضررچرا قسم بخورم بهش گفتم قسم بخور ضرر کردی بازهم قسم نمیخورد .ایا میتوانم از وی شکایت کنم وچگونه وبا چه جرمی ایا خیانت درامانت یا شکایتی دیگر.تشکر از لطف شما .غلامعباس دیناروند از شوش دانیال .خوزستان

 33. سلام
  من ماشینی خریداری کردم و به نام شخصی دیگر زدم،حال با تبانی و دعوی سوری بر اساس چک برگشتی ماشین بنده را توقیف و سعی بر مزایده مال دارند،مسایت حقوقی استرداد مال دارم پیگیری میکنم،کلاهبرداری به چه نهو باید اثبات کنم؟

 34. سلام بنده یه واحد مسکن مهر خریدم که تقریبا آماده بود الان که استعلام گرفتم یه فاز دگه هستش و اسکلت خالیه ارزش خیلی کمتری نسبت به فاز دو داره الان چجوری میتونم شاکی بشم و اصن این کلاه برداری محسوب میشه

 35. سلام و خسته نباشید

  بنده از طریق اگهی دیوار برای خرید لپتاپ اقدام نمودم با ایشون تماس گرفتم و ایشون گفتن حضوری بیا بشرویه ولی چون راه ها بسته بود نمیشد رف
  زنگ زد گفت ولی جوری صدا می امد انگار فرد پلیس بود چون صدای خش خش بیسم میامد بعد بنده چون فک کردم طرف پلیس هست ۲ملیون۵۰۰ تومن برابش فرستادم همه چیز خوب پیش رف تا اینکه میخاستم برم ولی گف من میدم باربری برات بیاره اذیت نشی بنده هم فک کردم راست میگویید بعد از ی شماره ناشناس برام پیامک امد که باربری فلان هستیم بار شما تحویل گرفته شده شامل فلان هست و…
  بعد هم تماس گرفتن کفتن ساعت ۳ تشریف بیارید باربری جهان سیر ایثار تا تحویل بگیرید بعد فروشنده تماس گرفت که دادم به باربری من هم ۵ملیون ۹۰۰تومن دیگه هم ریختم به حسابش
  دیگه هیچ کدوم جواب بنده رو ندادن
  به مدت ی ماه هست از این قضیه میگذره
  به پلیس فتا هم رفتم تمام مدارکام تکمیل هست از قبیل اسکرین اگهی دیوار پیامک ها اسکرین چت ها و شماره حساب و واریزی
  الان قاضی پرونده دستور مسدودیت حساب رو ندادن و گفتن باید از طریق شورای حل اختلاف پیگیری کنی
  ایا این پیگیری نتیجه ها ثمری هم دارد؟چون شماره همراه از ی نفر بوده شماره کارت از ی نفر دیگه بوده کلا سردرگم هستم
  خواهشا لطف کنین راهنماییم کنید ممنون میشم

 36. سلام من در تاریخ ۹۸/۲/۲۳یک زمین معامله کردم
  مبلغ یک میلیون تومان بابت ثمن معامله پرداخت کردم و تمامی امضا های و اثر انگشت زده شده
  مباینامه دریافت نکردم وفقط تصور ان در مبایل من موجود است با کیفیت بالا
  قرار شد روز بعد با کل مبلغ حاظر شوم وزمین تحویل این جانب شود
  روز بعد اینجانب حاظر شده ولی فروشنده ب دلیل واحی مریض شدن حاظر نشد این روند یک هفته طول کشید
  بعد چند روز تقاضای لفظی فسخ کردم ولی حاظر ب پرداخت مبلغ فسخ نشد
  املاک هم از دادن اصل مباینامه سرباز زد
  (البته در چند روز اخیر مبلغ یکصد پنجاه میلیون تقاضا کرد برای دادن مباینامه و کمک کردن برای گفتن زمین به صورت کتبی موجود میباشد)
  من از دادگاه با داشتن تصویر مباینامه تحویل مبعی شکایت کردم روز دادگاه وکیل طرف مقابل ادای جعلی بودن تصویر کرد جلسه دوم دادگاه به علت اینکه متن داوری در تصویر مباینانه نوشته از ما خواستن ک در داوری مطرح بشود
  حال با توجه به این شرایط ک ادای جعلی بود مبایعه نامه را دارد و املاک هم مبلغ بسیار بالاتر از معمول را کتبی درخواست کرد میتوانم شکایت کلاهبرداری مطرح کنم

 37. سلام من تقریبا ۲ سال پیش یه کارت گرافیک داشتم میخواستم بفروشمش از طریق سایت دیوار و سایت های دیگر اگهی کردم بعد از چند روز یکی در چت دیوار بهم پیام دادن که من کارت شما رو میخرم و به بنده مهلت تست بدین
  یه شماره که داشت عضو دیوار بود اونو بهم نداد با یه شماره از خط ایرانسل باهام تماس گرفت و از طریقی اعتماد منو جلب کرد که من مهندس فلان هستم قطعات کامپیوتر میفروشم اینا
  شما کارت رو از طریق خط برا بنده ارسال کنید و فقط مهلت تست دو ساعته میخام منم کارت رو ارسال کردم براشون
  بعد از تحویل گرفتن کارت از راننده خط پیاماش میومد که من کارت رو گرفتم و تو جعبه هیچی نیس پیگیر کار شدم و به راننده هم تهمت زدن و بعد بخودم من گفتم میام با اون راننده خط تکلیف رو مشخص میکنم بنده شاهدم راننده و رفیقم بود جهت تحویل کارت به راننده.
  بعد این حرفا رو که زدم میام اونجا پیگیر میشم گفت مزاحم من نشو فلان بهمان خطی که با هام در ارتباط بود خاموش کرد
  منم رفتم از طریق پلیس فتا همون شهر بندرعباس پیگیر شدم و شکایت کردم من عکس کارتم رو از تو خونه هم داشتم با شماره سریالش
  پیامهای ایشونم داشتم که که پلیس فتا گفت برو بقیه کا رو و داداخواست اینا رو و کار قضایی شو بکن من همه کا رو انجام دادم ولی پیاماها کی از کلاهبردار داشتم ارائه ندادن بعدش شماره تلفنم هویتش مشخص شد زنه ولی دادگاه من و اون خانم که شماره خط به اسمشه احضار نکردند و فقط من پولم هی رفت که چرا حقم که مال باخته کارتمم و پولی بهم نرسید
  و این شخص کلاهبردار با یه شماره باهام که در دیوار نام کاربریش همونی بود که در چت دیوار قرار خرید داشت اتفاقی زنگ زده بود و یه پیام داد با همون خط که جدید که عضو دیوار بود که ببخشید اشتباه گرفتم
  من با یه خط دیگه زنگ زدم صدای خود همون شخصه
  وقتی من پیاما رو داشتم و کارای شکایت هم کردم در حرفام هس که اصلا پیگیر کارم نشدن حتی پبامای کلاهبردارم ندادن به دادگاه که این شماره که کلاهبرداری کرده و خط به اسمشه احضار نکردن
  خدایی خودتون قضاوت کنید.

 38. سلام ی فردی از ما مقداری لباس به طور نسیه برده بود چند وقت پیش و هنوز پولشو نداده میخواستم ببین چطوری میتونم اثبات کنم. چیزیم ازش نداریم برای اثبات

 39. من یه کالایی رو برای فروش گذاشته بودم و یک نفر مثل اینکه از طریق اینستاگرام و پیج جعلی به حساب بنده پول واریز میکند و بعد مدتی برای من اخطاریه میاید ولی بنده در هیچ یک از جلسات دادگاه شرکت نمیکنم و در آخر دادگاه حکم غیابی ۶ماه حبس را صادر کرده است- باید چیکار کنم؟

 40. با سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  چند سالی میشه با یه خانوم دوست هستم ، ایشون بابت سرمایه گذاری مشترکمون وجوهی به حساب بنده واریز نمودند ، حال اخیرا متوجه شدم که ایشون بعضی از وجوه رو از خانواده (خواهر و برادر ) قرض گرفته اند ، اکنون خانواده ایشون در صدد شکایت از بنده به جرم کلاهبرداری هستند در حالی که خانم طرف حساب بنده این ادعا را رد میکنند ولی خانواده ایشون معتقد هستند که بنده و این خانم به قصد کلاهبرداری و صحنه سازی وجوه را از خانواده قرض و یا اخاذی نموده ایم و احتمالا از هر دوی ما قصد شکایت دارند ، لطفا راهنمایی بفرمایید که اصولا همچین چیزی مصداق کلاهبرداری است یا نه و توضیح اینکه خانواده پرینت حساب خانم را با رابطه از بانک دریافت نموده اند و مصر هستند وجوه واریزی به حساب من مصداق کلاهبرداری است

 41. سلام
  بهمن ماه ۹۹ بود پسرم یک گوشی موبایل A71 در سایت دیوار به فروش گذاشته بود که یک نفر توچت دیوار خودش رو خریدار معرفی کرده بود و عنوان کرده بود که به دلیل گم کردن کارت بانکی مبلغ رو میتونه به صورت پایا به حساب واریز کنه که پسرم با مشورت با من قبول کرده بود خریدار پس از حضور در درب منزل بنده پس از گرفتن اطلاعات حساب و توافق مبلغ به بهانه مشورت کمی از ما فاصله گرفته و بعد از مدتی دوباره برگشته و با نشان دادن یک برنامه تو گوشی موبایل عنوان کرده بود که مبلغ رو به حسابتون واریز کردم و اس ام اس کم شدن مبلغ رو نشون داده و گفت که تا فردا تو حسابتون میشینه و ما هم با دیدن برنامه و اس ام اس بانک اعتماد کردیم و گوشی رو به صورت پک تحویل دادیم (فاکتور گوشی موجود است)بعد از رفتن ایشون تمام چت های تلگرام و دیوار پاک شد ما شک کردیم بعد از چک کردن متوجه جعلی بودن حساب شون شدیم.
  خلاصه بعد از شکایت و دوندگی فراوان در دادگاه و آگاهی قاضی باز پرس رد به کلاهبرداری رای داده و عنوان کرده کلاهبرداری نیست و یک معامله بوده و دوباره باید برای پولتون شکایت کنید.
  میشه لطفا در این مورد منو راهنمایی کنید که با چه شرایطی اعتراض کنم تا کلاهبرداری بودن پرونده قطعی بشه ممنون میشم

 42. با سلام چند ماه پیش ابلاغیه ای درب منزل امد که شما بدلیل کلاهبرداری اینترنتی برای پاسخگویی به دادسرا احضار شدید من با گرفتن پرینت حساب از کارتی که ازش استفاده نمیکردم و سیستم پیامک نداشت متوجه شدم مبلغ سه میلیون تومان به حسابم واریز و در یک دقیقه برداشت و به حساب فردی واریز شده از متن شکایت متوجه شدم پول به حساب فردی رفته که سه میلیون دیگر هم از شاکی برداشته و همینطور مبالقی از چند شاکی دیگر به حساب وی رفته بود که اسامی انها در شکایت بود و این پرونده قبلا در کرج رسیدگی و این فرد به عنوان متهم محکوم وتحت تعقیب بوده که بدلیل عدم صلاحیت دادگاه به قم انتقال شده و اینجا روز دادگاه با توجه به دفاعیات من که هیچ گناهی نداشتم مرا به سه میلیون رد مال و ده میلیون جریمه محکوم کردند ایا من میتوانم در مرحله تجدید نظر خودم را تبرعه کنم چون هیچ مدرکی برای محکومیت من نیست فقط قاضی میگه همکاری کردی حسابتو در اختیار گذاشتی بدون دلیل با تشکر از راهنماییتون

  1. سلام وقت بخیر
   درخصوص سوال شما حتما در موعد قانونی که همان ۲۰ روز است باید تحدید نظر خواهی کنید و دلایل و مدارک ابرازی و مستندی را ضمیمه نمایید تا دادگاه تجدید نظر در صورت اثبات دلایل شما رای برائت صادر نماید .

 43. سلام آیا فیلم یا صوت برای اثبات کلاه برداری کمک میکنه

  1. سلام دوست عزیز
   دلیل محسوب نمی‌شود ولی قطعا آماره محسوب می‌شود .

 44. سلام وقت بخیر
  یه سوال خدمتتون داشتم.
  خواهربنده تقریبا ۳ سال پیش مدتی دردفتر بیمه مشغول به کاربود.که صاحب دفترازخواهرم خواستگاری کرد.ولی چون متاهل بودجواب ردشنید.بعدازگذشت دوسال واصرارزیاد و ادعای دروغی اینکه همسرشوطلاق داده و فرستادن تصویرجعلی شناسنامه خود و وعده های دروغین موفق به کسب اعتماد خوانواده وخواهرم شد.و قراربه خواستگاری شد.
  قبل از خواستگاری چندتا چک سفید امضابه بهانه ثبت نام ماشین ازخواهرم به امانت گرفت وقرارشده چندروز بعد که دسته چکش آماده شد چکهای خودش رو جایگزین کنه وچکهای مارو برگردونه.بعداز دریافت چکها کلا خبری ازش نشد
  متاسفانه بعداز دوماه متوجه شدیم که چکها در بازار خرج شده
  به خودش که گفتیم تهدید کرده که اگر خانوادم بفهمن هم خودم و هم شمارو میکشم.
  به نظر شما ایا کلاهبرداری در امر ازدواج این آقا قابل اثبات هست؟؟
  وضمن اینکه دو پرونده مشابه در آگاهی داشت

 45. سلام
  ببخشید من دیروز یه نفر گفت تراول دارم میشه واسم خوردش کنی؟منم خوردکردم بعدمتوجه شدم تقلبی @
  خاستم برم کلانتری یادادگاه شکایت کنم چون طرف روهم میشناسم اماگفتن واسه خودت بیشتردردسرمیشه الان نمیدونم چیکارکنم میشه چیکارکنم

 46. سلام و ممنون بابت آگاهی رسانی و وقتی که در اختیار عموم قرار میدهید

  حدودا چهار ماه پیش مبلغی را به یکی از دوستان که همسایه و پدر همکلاسی دخترم نیز هستند و رفت و آمد خانوادگی داریم به عنوان پیش پرداخت خرید خودرو دادم، و قرار بود خودرو را نهایتا دوهفته ای تحویل دهد، اما با عناوین مختلف ماجرا را به تاخیر می انداخت ، و یک ماه نیز به بهانه کرونا و تعطیلی تعویض پلاک ، تحویل را عقب انداخت، الان پاسخ گوشی اش را نمی‌دهد و الان بنده مطالبه وجه را کرده ام . اما هر روز وعده ی فردا ها را میدهد……..رسید پرداخت وجه به حساب ایشان را دارم اما قراردادی نداریم ، اما تا دلتان بخواهد صدای ضبط شده ی وعده های ایشان و اس ام اس و عکس خودروی وعده شده و کلا آنچه وعده داده بود را دارم، مبلغ دویست و پنجاه میلیون تومان از بنده گرفته اند ؟ بهترین راهنمایی شما چیست

  ضمن تشکر از شما

  از همه ی هموطنانم درخواست دارم در مورد مسائل مالی، کمال دقت را انجام دهند و به هیچکس اعتماد نکنند ، این فرد را اگر ببینید با خود خواهید گفت، که تا به حال حتی یک مورچه را زخمی نکرده است و بسیار با محبت و محترمانه برخورد میکند ، اما هیهات از باطن ناپاک

 47. سلام من به یک نفرلوازم خانگی فروختم یه چک به مبلغ ۲۹میلیون تومان بهم داده که این چک باطله بوده یعنی بیست سال پیش ازاین چکها استفاده میشده فاقد شماره حساب وسبا وحتی نام ونام خانوادگی فقط یه شماره چهاررقمی داره که معلوم نیست این حساب به نام کی هم هست چون این حسابها کلا بسته شده دربانک .. ایا من باید من ازطرف بعنوان کلاهبردار شکایت کیفری بکنم یا از شکایت حقوقی

 48. سلام
  من یک گوشی به کسی از.یک شهر دیگر فروختم و گوشی رو ارسال کردم اما طرف الان ادعا میکند که گوشی رو تحویل نگرفته و میگویید که فقط قوطی گوشی موجود بود من تحویل نگرفتم الان من چیکار باید بکنم؟ چون دوباره خاستم بفرستم یک گوشی جدید که دردسر نشه اما باز فیلم بازی کرذ و من از پست تحویل گرفتم.
  الان چیکار کنم.

  1. اظهار نامه بفرستید و بگویید من در تحویل اول،گوشی را فرستادم ولی شما ادعا دارید که جعبه خالی دریافت نمودید ، ضمن اینکه از نظر قضایی پیگیری مینمایم که گوشی را چه کسی سرقت نموده، اینجانب حاضر هستم گوشی جدیدی با همان مشخصات به شما تحویل نمایم لذا هزینه ارسال به صورت ویژه را پرداخت و متقبل شوید در غیر اینصورت به آدرس …. مراجعه و محصول خود را دریافت نمایید.

 49. سلام من در حدود دو هزار دلار به ینفر فروختم و ایشان درب مغازه من کارت کشیده است من به بدوستان واشنایان سپرده بودم بابت فروش و شخص مراجعه کننده روهم نمیشناختم ایشون کارت کشیدن و دلار رو تحویل گرفتن بعد از چند روز دونفر مراجعه کردن وادعا کردن کارت ایشون بوده و خرید بدون اجازه بوده و از من شکایت کردن

 50. سلام من در حدود دو هزار دلار به ینفر فروختم و ایشان درب مغازه من کارت کشیده است من به دوستان واشنایان سپرده بودم بابت فروش و شخص مراجعه کننده روهم نمیشناختم ایشون کارت کشیدن و دلار رو تحویل گرفتن بعد از چند روز دونفر مراجعه کردن وادعا کردن کارت ایشون بوده و خرید بدون اجازه بوده و از من شکایت کردن

 51. سلام خسته نباشید چند روز پیش حساب من مسدود شد پیگیری کردم از بانک گفتن پلیس فتا شهرستان مرند حساب شما رو مسدود کرده ،باپیگیری های دیگه متوجه شدم چند هفته پیش اجناسی رو تو سایت دیوار به یک نفر که فروختم اون شخص از من شماره کارت خواست تا پول رو بزنه ،من هم دادم، بعد واریز وجه اجناس رو اومد و از من گرفت. و الان شخص دیگری که این پول رو زده به حساب من از من شکایت کرده.حساب من به عنوان حساب واسط پیگرد قانونی شده ،باید چه کار کنم الان .اون شهر هم راهش دور هست .

  1. جواب سوال شما خیلی ساده است ، مراجعه بفرمایید به شعبه مسدود کننده حساب .

 52. با سلام خسته نباشید.
  بنده صاحب یک درگاه اینترنتی هستم که به صورت لینک باز است و هر کسی میتواند از آن خرید کند مانند خیلی دیگر از فروشگاه ها. حال کسی با استفاده از درگاه بنده اقدام به کلاهبرداری ۴ میلیون تومانی کرده و با استخدام شخصی به عنوان منشی به این صورت اجناسی که میفروخته به مشتری ها میگفته مبلغ را به کارت منشی واریز کنند تا ردی و نشونی از خودش باقی نگذاردو منشی هم مبالغ را به درگاه بنده انتقال میداند و من هم از این موضوع بیخبر بودم چون پیامی برای من از طرف بانک نمیاد تا اینکه از طرف شرکت درگاه پرداخت با من تماس گرفتند و موضوع را به من اطلاع دادند. من هم تمام مبالغ را به حساب مبدا برگشت زدم.حالا منشی که اینکار را انجام میداده و مبالغ را به درگاه بنده انتقال میداده میخواد از من به عنوان کلاهبردار شکایت کنه در صورتی که من مبالغ رو برگشت زدم و از موضوع بیخبر بودم. آیا میتواند از من شکایت کند؟

  1. یکی از ارکان کلاهبرداری با ربودن مال اتفاق می افتد و این چیزی که شما گفتید اگر توام با ربودن مال باشد قطعا کلاهبرداری محسوب می‌گردد، البته باید مدارک را مستند مطالعه نمود تا جواب قطعی داد.

 53. سلام جناب وقت بخیر ..
  من یک ماه است که با همسر مورد نظر خود ازدواج کرده ام که پدر خانومم با هماهنگی
  وکیل کلاهبردار بدون اطلاع همسرم وکالتنامه ی جعلی تهیه و تنظیم نموده اند مبنی بر وصول مهریه ..که بنده هربار با مراجعه به قاضی پرونده مورد نظر اقدام مینمایم ،و موضوع را برایشان مطرح میکنم در پاسخ میگویند که وکالتنامه ایرادی ندارد ، و به قوت خودش باقیست .برای پیگیری این کلاهبرداری و جعل یک راهکار به من معرفی کنید و در اخر
  من به کجا و چه اداره ایی برای این کلاهبرداری مراجعه کنم؟با تشکر

 54. سلام یکی با شماره خارج با من تماس گرف گفت برنده شدین برین در عابر بانک و من شماره حواله بدم تا پول بیاد حسابتون گول خوردم کل حسابم خالی کرد الان چیکار کنم

 55. سلام، دیروز ۳ میلیون پول به حسابم واریز شد، و چند دقیقه بعد شخصی بهم زنگ زد، و گفت اشتباها برات واریز شده ، شماره حساب فرستاد گفت پس بفرست برام.
  من سرچ کردم که این روشی کلاهبرداری هست و درواقع این پول دزدی هست که به حسابم واریز شده و طرف خواسته که خودش شناسایی نشه و به حساب من واریز کرده. من فعلا پول رو پس نفرستادم، ولی این شخص مدام تهدید میکنه و میگه ازت شکایت کرده‌ام، من چیکار کنم و از کجا بدونم این شخص راست میگه یا خیر و صاحب اصلی پول از کجا پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 56. با سلام
  بنده پزشک هستم و مدتی قبل (حدود یکسال و نیم پیش)با یک شرکت قراردادی برای بازسازى مطبم منعقد کردم ،لیست مواردی که بایدتعمیر میشد درقرار داد ذکرشده است ،مبلغ قرارداد حدود هفتاد میلیون تومان براورد گردید و قرار براین شد تا ابتدای قرارداد مبلغ ۴٠میلیون تو مان نقدی به شرکت پرداخت کنم که پرداخت کردم ،مبلغ باقی مانده(حدود سی میلیون باقیمانده +سالیانه ۴٪‏ به عنوان بهره اضافه گردید ،،)، و قرار شد مبلغ باقیمانده به صورت اقساط به شرکت پرداخت شود ،مدت قرارداد هم دو ماه تعیین گردید،،
  در ضمن مبلغ صد میلیون تومان سفته به عنوان ضمانات پرداخت اقساط به شرکت تحویل دادم
  بعد از گذشت دو ماه شرکت مطب را تحویل نداد و کار بازسازى تکمیل نگردید ،، بعد از هشت ماه شرکت ملک را تحویل داد که این دیر کرد باعث خسران و زیان من و نارضایتی بیماران گردید ،، در ضمن یکی دو مورد قرارداد اجرا نشده و بعضی از موارد به طرز صحیح و کامل اجرا نشده است که با مدیر عامل شرکت مطرح کردم و قرار بر پیگیری ایشان شد والبته ایشان قصور مهندسین شرکت را پذیرفت
  من تا کنون دو قسط از بدهی خود را به شرکت پرداخت کرده ام ولی بعلت تکمیل نشدن موارد قرارداد بقیه اقساط را پرداخت نکرده ام ، در متن قرارداد بندی و جود دارد که به اضافه شدن روزانه ۶٪‏ بهره به مبلغ قرارداد در صورت دیرکرد اشاره شده است (البته متاسفانه هنگام عقد قرارداد من بدون خواندن متن انرا امضا کرده ام)
  حال شرکت مدعی است من مبلغ ١۴٠میلیون تومان بدهکار شرکت هستم وأین مبلغ هر روز بیشتر خواهد شد
  ایا این از مصادیق کلاه برادری هست و من میتوانیم از شرکت بابت انجام ندادن تعهدات و همچنین دیر کرد در تحویل ملک شکایت کنم
  ممنونم لطفاً راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه پرسش شما تخصی هست جهت تایید نوبت و مشاوره با کارشناسان ما با شماره های موسسه تماس بگیرید
   با سپاس

 57. با سلام
  بنده پزشک هستم و یکسال و نیم پیش با یک شرکت قراردادی مبنی بر بازسازى مطبم امضا کردم ،در متن قرارداد موارد باز سازی ذکر شده است ، هزینه براوردی بالغ بر ٧٠میلیون تومان شد که قرار بر پرداخت ۴٠میلیون تومان نقدی و سی میلیون تومان (+۴٪‏ )اقساطی میباشد ، بنده مبلغ ۴٠میلیون را واریز و مطب را تحویل معمار شرکت دادم ، مدت قرارداد ۴٠ روز کاری تعیین گردید، و بنده سفته ای به مبلغ یکصد میلیون تومان بابت ضمانات پرداخت اقساط به شرکت تحویل دادم ،
  بعد از گذشت دو ماه شرکت ملک را تحویل نداد و کار باز سازی به طول کشید و بعد از هشت ماه شرکت ملک را تحویل داد که البته بعضی از موارد باز سازی اجرا نشده و یا کامل اجرا نشده بود (مثلا یکی از موارد تعویض لوله های فاضلاب بود که اجرا نشده ولی سرامیک کف مطب تعویض گردیده است!!)
  متن قرارداد به گونه ای تنظیم شده که در صورت بروز مشکل با شرکت من حق هیچکونه اعتراض و طرح دعوی حقوقی نداشته باشم ،،در ضمن طبق متن قرارداد در صورت دیر کرد پرداخت اقساط شرکت روزانه ۶٪‏ به عنوان بهره و خسارت دیر کرد به مبلغ اضافه خواهد کرد
  من تا کنون دو قسط از اقساط را پرداخت کرده ام ولی به علت انجام نشدن قرارداد و کامل نشدن موارد ذکر شده در قرارداد بقیه اقساط را پرداخت نکرده ام حال بعد از گذشت یکسال و نیم از قرارداد و بسته بودن مطب (به علت انجام نشدن کامل باز سازی ) شرکت مدعی است من باید یکصد و چهل میلیون تومان نقدا به شرکت پرداخت کنم
  آیا این از موارد کلاه برادری هست ؟ لطفاً بفرمایید از چه طریق میتوانم اقدام کنم
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه پرسش شما تخصی هست جهت تایید نوبت و مشاوره با کارشناسان ما با شماره های موسسه تماس بگیرید
   با سپاس

 58. سلام خسته نباشید
  من و چند تا از دوستانم یک جا کار میکردیم و یه نفر گفت من تو شرکت فولاد کار میکنم و براتون اوکی میکنم قرارداد ببندین و ما بهش پول دادیم و جنس ولی تمام مدارک رو داریم حتی ویس و رسید ولی هی امروز فردا میکنه و پول مارو نمیده چه جوری میشه اثبات کرد
  ممنون از سایت خوبتون

 59. سلام من یک مغازه اجاره کردم و قرار داد تموم شد بعد فهمیدم صاحب ملک پسر این فرد است با صاحب ملک که پسرش هست دوباره قرار داد نوشتم و پدر پول پیش من را نداد شکایت کردم با اینکه مدارک دادم و هر دو قولنامه رادادم باز قاضی حکم برائت صادر کرد و و پرونده مختومه شد جریان چیه چطور باید پولمو بگیریم آیا میشود اعتراض زد یانه ممنون

 60. سلام وقتتون بخیر
  فروشگاه اینترنتی موبایل در یک بازه زمانی ، قیمت جنس های خود را تخفیف اعمال کرده و نسبت به قیمت جنس در بازار ،قیمت پایین تری را اراِه کرده است به همین سبب من و حدود ۲۰۰ نفر به دلیل وجود به دست آوردن تخفیف بیشترمجاب به خرید از این فروشگاه کردیم که در سایت این فروشگاه قید شده بود بعد از سه روز کاری ارسال می شود اما با گذشت ده روز پاسخی دریافت نکردیم، در ادامه صاحب امتیاز فروشگاه در گروه واتساپی متشاکیان اعلام کرد نیاز به دو هفته زمان برای انجام سفارشات دارد اما بعد از گذشت این دو هفته نیز دیگر خبری از شخص نیست و پاسخ گو نیز نمی باشد
  آیا این شخص کلاهبردار محسوب میشود ؟
  ایا امکان شکایت کیفری از این شخص وجود دارد ؟
  ایا برای این شخص رد مال صادر می شود ؟
  لطفا در این زمینه راهنمایی بفرماییئ
  خیلی ممنون

 61. درود
  من با دو نفر که به عنوان کارفرما معرفی شده بودند قرارداد بسته بودم به مبلغ ۳ میلیون تومان در ماه یا ۷۵۰ تومان در هفته.
  اینها با هم تبانی کردن که مثلا به من ۲۰ میلیون پول بدهند تا هر ماه ۱٫ یکی از کارفرماها پرداخت نشود تا اینکه از سفته برداشته شود. به قولی پیش پرداخت بدهد تا ماه های بعدی درگیر پول دادن نشود.
  در قرارداد هم ذکر شده اگر دو هفته پول داده نشه من میتونم قرار داد رو فسخ کنم
  حالا اینا از من ۲۰ تومن سفته گرفتن و به زور تو جیب خودشون گذاشتن که قراره عصر ۲۰ تومن بزنن حساب من
  منتها چون دروغ بود هر روز گفتن حساب پایا به حساب ما ننشسته و تمام اس ام اس ها وجود داره که اینا برای سفته ۲۰ تومنی که از من گرفتن قرار بوده پول بدن اما پول پایا به حساب ننشسته که کاملا دروغ بوده و قصدشون اخاذی بوده.
  یک مورد دیگر این بوده که با خیانت در امانت وارد حساب کاربری من شده اند و از زبان من درخواست داده اند که دامنه را به پنل خودشان منتقل کنند. یعنی من همچین درخواستی دادم در حالیکه ایشان رمز من را از روی سیستم کپی کرده و این کار را انجام داده.
  حالا با توجه به وجود پیامکا و مستندات دزدی دامنه امکان ثابت کردن کلاه برداری این دو نفر وجود دارد یا خیر.
  ضمنا بماند که کارفرما نه بیمه کرده نه حقوق داده و شکایت از اداره کار نیز صورت خواهد گرفت. ممنون میشم راهنمایی کنید

 62. کلاه برداری میخواست انجام بشه و نشده و فرد تشخیص داده که کلاه برداری میخواد بشه. ایا اون که تشخیص داده و کلاهع برداری صورت نگرفته تکلیف کلاه برداری که موفق به کلاه برداری نشده و هیچ سابقه ای نداره چی میشه؟

 63. سلامچند وقتی میشه شوهرم رو به جرم کلاهبرداری تحت تعقیب هست و گفتن باید رد مال بشه و برگرده پول من از پدرم ارثیه زیادی بهم رسیده آیا ممکنه بخاطر بدهی شوهرم اموال من توقیف بشه ؟

 64. باسلام خسته نباشید. من یه برادر معلول دارم که ویلچر برقی داره. ویلچر ه کار نمیکرد برای درست کردنش یه مهندس و معرفی کردن که بردم پیشش. وقتی به ویلچر نگاه کرد گفت باید بره تراش کاری یه تراش کاری معرفی کرد که بردم پیشش منم برگشتم روستا خیلی بامهندس هماهنگ میشدم و هر دفه ازم پول می خواست میگفت که یه سری چیزا لازم داره باید از تهران سفارش بدم حدودا ۱۳ ملیون پول ازم گرفت بعدش دو ماه با دروغ منو معطل می‌کرد دو ماه گذشت یه دفه میگفت اینجا درست نشد فرستادم تهران یه دفه ی دیگه میگفت تحویل بار بری دادم فردا دستته پس فردا دستته شنبه دستته و هزار دروغ دیگه وقتی رفتم شهرستان رفتم خونش اصلا به ویلچر دست نزده بود ولی هی میگفت درست کردم درحالی که دستم نزده بود وتا همون روزی که من رفتم پیش تراشکار بود وقتی خبر دادم که شهرستان از تراش کاره گرفته بودش. بعد پدرش گفت قول میدم تا شنبه درست کنه حالا از اون شنبه ده روز گذشته وهنوزم داره دروغ میگه…..
  لطف کنین راهنمایی کنین ممنون میشم خدا گواه برای تعمیرش پولو قرض گرفتم

 65. سلام
  چند روز پیش ی ثنا برام اومده و عنوان کلاهبرداری اینترنتی داخلش نوشته حسابم بسته شده تلفنم مسدود باید چیکا کنم والا من روحمم خبر نداره و ۱۰ میلیون هم جریمه نقدی باید چیکا کنم؟

 66. سلام خسته نباشید
  بنده چند وقت پیش چند کپی از نقشه ی کلی زمین تهیه کردم
  برای چند املاکی بردم و قطعه ای که قصد فروش آن را داشتم را علامت زدم
  متاسفانه روی بعضی از قطعات اسم ذکر شده بود و اسم ها را پاک نکردم
  آیا املاکی می تواند با استفاده از اسم و فامیلی و پیدا کردن مشخصات و امضای ما زمین را به دیگران با کلاهبرداری بفروشد؟

  با تشکر

 67. باسلام یک فقره چک دادم به دوستم که وخواست کند وبه وکیل بدهد که پیگیری کند وباوکیل صحبت کردم وگفتم که این چک متعلق به من است هزینه دادرسی راخودم بحساب وکیل واریز کردم وبرگه ای درحضور شاهد نوشتم که دوستم هیچگونه حق وحقوقی نسبت به چک نداردو امضا شد.حالا پس از ۴سال بدهکار پول را داده به وکیل والاشه چک را دریافت کرده و وکیل باتوجه به اینکه میدانسته چک متعلق به من است مبلغ دریافتی را به دوستم داده وحالا من ماندم وبرگه ای که دردست دارم آیا کلاه برداری انجام شده؟باتشکر

  1. درودبرشما
   چک در وجه هر شخصی باشد متعلق به اوست
   مگر اینکه چک طی برگه ای واگذار شده باشد

 68. دورود بر شما ازاینکه وقت گذاشتید کمال تشکر را دارم خداوند انشاالله عمرباازت بدهد چک دروجه حامل بود اما برگه واگذاری که فرمودید دراختیار من است

 69. سلام من سپرده بلند مدت یکساله در یکی از بانک ها داشتم نزدیک تاریخ سررسید سپرده از طرف بانک به شماره‌ای که در اون بانک فعال نبوده (همیشه پیامک های بانک به شماره دیگه ام ارسال می‌شده ) پیامکی اومده که اون سر رسید تمدید شده و مبالغی رو جهت سود واریزی برام پیامک کرده که به شماره حسابی غیر از شماره حساب خودم واریز شده و خیلی بیشتر از مبلغ سودی هست که بانک بهم گفته بوده با مسئولین بانک درمیون گذاشتم میگن شماره دیگه ام هیچ پیامکی رو دریافت نکرده و زیر بار نمیرن حتی پیام ها رو هم نشون دادم بازم قبول نمیکنن میشه راهنماییم کنید؟
  احتمال کلاهبرداری وجودداره؟

 70. سلام از من ۴۵+ملیون پول گرفتن که برام مدرک لیسانس حقوق درست کنن حالا فرار کردند من چکار کنم؟

 71. سلام، یک قرارداد مشارکت با دونفر سازنده منعقد نمودم. در داخل قرار داد نوشته شده کلیه خیارات قانونی با توافق همدیگر ساقط شده است… متاسفانه سازنده با همین ترفند که با بنگاه تبانی میکند و خود را پولدار نشان میدهد و بعضا حتی بنگاه فریب میخورد و مالک زمین هم فریب میخورد…. میخواشتم بدونم با استشهاد نوشتن و اینکه با چند نفر دیگر هم همین کارا را انجام داده است آیا راهی برای شکایت کیفری وجود ندارد؟؟؟ ؟ حتی چک تضمینی هم که داده بود مخدوش بود و با بنگاه تبانی کرده بود

 72. سلام من به یکی از این موسسات مدعی ارسال دانشجو به خارج مقداری دلار دادم وحتی فرزندم را به خارج برد ولی نه تونست ثبت نام بکنه و نه به قرادادش عمل کرد وقرار شد که دلار هارا پس بده والان ۳ سال گذشته وحتی از ایشان یک رسید وصلح نامه که بین طرف وپسرم نوشته شده وحتی رسید های پرداختی را از ایشان داریم واکنون ازایشان به عنوان کلاهبرداری پسرم شاکی شده ولی قاضی پرونده رد کرده و۱۵ روز مهلت اعتراض داده است به نظر شما چکار کنم. من خودم هم شاهد وزیر قرادستن امضا کردم

 73. ۵ سال پیش یکی از همکاران شخصی را معرفی کرد که تمایل به خرید سهام شرکتx را دارد. و چون نحوه خریدش را نمیداند و شما که برای خودت و من خریدی لطف کن برای ایشان نیز خرید کن. همکار بنده شماره حساب من را در اختیار این اقا قرار میدهد و این آقا متاسفانه بدون هماهنگی و اجازه من شماره حساب من را در اختیار همسرش قرار داده و همسرش هم مبلغ ۶۲ میلیون تومان ب حساب من واریز کرده. پس از واریز وجه همسر اون آقا به من مراجعه نمود که لطفا سهام این شرکت را به نام من صادر کنید من همسر ایشون هستم. بنده به همکارم اطلاع دادم و ایشون گفت همسرش در جریانه و مشکلی نیست. ایشان حتی در همان روز هم فیش واریزی را به من نداد که متوجه شوم واریز کننده وجه خود ایشان هستند. همواره در کانالی که خریداران سهام اون شرکت جمع بودیم کسی که همواره صحبت میکرد و سوال و جواب میکرد شوهر این خانم بودن لذا من به هیچ وجه اطلاعی از واریز کننده وجه نداشتم.
  تا اینکه بعد از ی مدت کوتاهی مشخص شد شرکت مذکور یک شرکت بنظر هرمی بوده و تمام سرمایه ما بر باد رفته.
  حالا پس از ۵ سال این خانم رفته از من ب جرم کلاه برداری شکایت کرده. و من تازه تو بازپرسی متوجه شدم که واریز کننده وجه خانم این آقا بوده. به همسرش مراجعه کردم میگه به من ارتباطی نداره و مشکل شما با خانم بنده است. به ایشون میگم شما با اجازه چ کسی شماره حساب من را به همسرتون دادید و تا ب امروز اطلاع نداده بودید که واریز کننده وجه همسرتون هست. میفرماید چه فرقی میکند بالاخره عضو خانواده من بوده است.اتفاقی ک افتاده به این شکل بوده که شوهر این خانم مثلا کار تحقیق و پرس و جو را انجام داده اما هنگام تصمیم گیری برای مشارکت خانمش رو جلو انداخته بوده.
  همکار بنده فرمودن که حاضر به شهادت هستن که اولا شخصی که ابراز تمایل کرده بوده شوهر این خانم بوده و نه خود خانمه و اینکه ایشان با میل و رغبت خودش اعلام کرده بود که قصد مشارکت دارد.
  در جلسه بازپرسی بازپرس فرمودند شما بر اساس یک شرکت واهی این خانم را فریب داده اید. اما من اصلا نقشی در تشویق و ترغیب این خانم نداشتم ضمن اینکه از خرید ایشان انتفاعی کسب نکردم. من عین پول واریز شده را برای ایشان از اشخاص مختلف دلار تهیه کردم و بصورت بیتکوین به حساب اون شرکت زدم.‌البته شرکت رسید دریافت ۱۶۰۰۰دلار را به نام این خانم صادر کرده و حتی برگه سهام را هم به نام این خانم صادر کرده ولی وقتی به بازپرس نشان دادم گفت اینا انگلیسی و برای من سندیت نداره. رفتم ترجمه رسمی کنم دارالترجمه گفتن نمیشه ایمیل و اینا را ترجمه کرد باید ببرید سفارت و یا وزارت امور خارجه مهر کنن.
  با توجه به اینکه من فقط نقش کافی نت را برای این خانم داشتم و هیچ انتفاعی کسب نکردم و هیچ نیتی نه سوء و نه خیر نسبت به این خانم نداشتم چون اصلا این خانم برای من محلی از اعراب نداشته که بخوام انگیزه ای بهش داشته باشم و اصلا شناختی ازش نداشتم
  آیا ایشان موفق به اثبات جرم کلاه برداری میشود؟
  ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید

 74. سلام
  من داخل گروه تلگرامی بودم گفتن اگه عضو اد کنید بهتون پول میدیدم منم اد کردم ولی یه ۱۵۲ هرار تومن و یه ۵۳۳ هزار تومن ازم گرفتن به عنوان حق واسطه بعد گفتن نه رسیدتون اشتباه هستو اینا بلاکم کردن الان میتونم ازشون شکایت کنم به عنوان کلاهبرداری؟،؟؟؟

  1. با شماره ۱۲۹ قوه قضاییه تماس بگیرید راهنماییتون می کنند

   1. سلام مامانم پول داده به یک نفر بیست روزه اقا به هیچ عنوان پست نمیده چند بار مارو فرستاد بانک که میاد و نیومد ازش پیام و مبلغی که گرفته کارت به کارت شده و فیلم که میگه پرداخت می کنم دارم میشه به عنوان کلاه بردار ازش شکایت کنی

 75. سلام شخصی از طرف معرف بامن تماس گرفت که من میتوانم شما رو از طریق شرکت های خصوصی که کارمند برای ادارات میگیرن جذب کنم ولی باید مبلغی پرداخت کنید چند میلیون و من هم پرداخت کردم و چند ماه جواب نمیدهد.چگونه میتوانم از ایشان شکایت کنم ؟ در دادگاه کیفری؟

 76. سلام و عرض ادب
  تیرماه سال گذشته شخصی یک فقره چک دزدری به مبلغ ۵۲ میلیون تومان به بنده داده و اکنون پس از شکایت بنده درخواست سازش داده و ادعا کرده نمیدونسته چک دزدی هست و از شخص دیگری گرفته ضمنا به بنده گفته بود متعلق به داییم میباشد.با توجه به اینکه من لوازم یدکی خودرو دادم و طی این مدت شرکتی که من قطعاتش رو میفروشم دو بار افزایش قیمت داده و هم اینکه با اینو پول ماهانه خرید و فروش میکردم میتوانم ادعای خسارت کنم و تا چه میزان میتوانم از طرف دریافت کنموبنده از ایشان به جم کلاهبردای و تحصیل مال نامشروع شکایت کردم.
  ممنون

 77. سلام برج ۳ همین سال مدارک من در ترکیه به سرقت رفت .
  اولین شکایت من برج ۶ و دومی برج ۷ بود یکی سواد کوه و یکی قشم .
  من مدارک مفقودی مدارک از سفارت گرفتم و از همون برج سه اقدام کردم ‌ . در شهر قشم منع تعقیب شدم و تبرئه ‌.
  کلاه برداری اینترنتی بود . و من تو ترکیه کار میکنم و سفر های زیاد به استانبول میروم . و تاریخ کلاهبرداری سوادکوه من در ترکیه بودم و کلاهبرداری در ترکیه اتفاق افتاده . تبرئه میشوم یا خیر ؟

 78. دو ماه پیش ماشین و بردم تعمیرگاه تا آماده فروش شب عید بشه . مکانیک وقتی متوجه شد قصد فروش دارم کارو به تاخیر انداخت و هر بار پیشنهاد خرید و معاوضه به ارزش نصف میداد. موافقت نکردم . آخر اجرت و که توافق کرده بودیم ۳ برابر کرد و بی هماهنگی ماشین و برده پارکینگ . با پیگیری تونستم ماشین و پیدا کنم و دیدم جوری خسارت زده و قطعاتی و ازش برداشته که نه تعمیرکار دیگه قبول کنه . نه قابل فروش باشه . حتی قابل اسقاط هم نیست . میگه باید اجرت من و بدی واسه خسارت و دزدی هم برو از پارکینگ بگیر … آیا میتونم اقدام قانونی کنم ؟
  اتحادیه رفتم میگن از نظر ما تخلف نیست . باید پرداخت بکنی و فاکتور مهردار بگیری ، با اصل رسید پرداخت و کارت واکسن کرونا بیای درخواست کتبی بدی تا برسی کنیم

 79. (فردی با من تماس گرفت و ضمن دادن اطلاعات خرید مااز سایپا، گفت که برای فعال شدن کارت طلایی سایپا و بیمه بدنه باید هزینه ای را واریز کنیم. اما بعد از آن، بجای کارت طلایی سایپا و بیمه، دو عدد کارت امداد خودرو یک شرکت دیگر که اسمش را هم نشنیده بودم برایم ارسال شده است.)
  سوالی دارم: اثبات کلاهبرداری تلفنی به چه صورت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button