انواع طلاق

مردم اغلب روند طلاق را اینگونه تصور می کنند که “یک اندازه متناسب با همه” است. با این وجود انواع طلاق و فرایندهای مختلفی برای آن وجود دارد. روشی که زن و شوهر انتخاب می کنند معمولاً تحت تأثیر چگونگی توافق در فسخ ازدواجشان است. نفقه، نفقه فرزند، حضانت، فرزندپروری و اموال جامعه از اصلی ترین موضوعاتی است که باید مورد مذاکره و حل قرار گیرد.

بیشتر بخوانید : وکیل خانواده

انواع طلاق

  • طلاق بدون رأی
  • طلاق توافقی
  • طلاق بدون خطا
  • طلاق در گسل
  • طلاق محدود
  • خلاصه طلاق
  • طلاق پیش فرض

طلاق بدون رأی

مزایا: مقرون به صرفه، سریع، دوستانه، به وکیل طلاق احتیاج ندارد.

موارد منفی: اگر هر دو طرف نتوانند به تنهایی به توافق برسند کاربردی ندارد.

در یک طلاق بدون رأی، زن و شوهر می توانند به طور صلح آمیز در مورد شرایط مادی طلاق مذاکره کنند و نیازی به دادگاه برای تقسیم دارایی یا تعیین تصمیمات در مورد همسر یا حمایت از فرزند یا حضانت ندارند. این نوع طلاق نمونه ای از قانون مشارکت است که در آن زوجین مطلقه بدون تهدید به دعوا در دادگاه در مورد توافق نامه حل و فصل زناشویی خود مذاکره می کنند.

گاهی اوقات به عنوان “طلاق دوستانه” نامیده می شود. به دلایلی مانند زمان، هزینه، کنترل و حفظ حریم خصوصی طلاق بدون رأی گزینه جذابی است. طلاق بدون رأی آنلاین گزینه خوبی برای زوجینی است که می توانند با هم کار کنند و در مورد توافق نامه زناشویی خود توافق کنند.

هزینه طلاق بدون دعوا به مراتب کمتر از طلاق دادرسی سنتی است و نیازی به وکالت یا حضور در دادگاه ندارد. به استثنای انحلال مختصر ازدواج این ارزان ترین راه برای طلاق است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  توهین و فحاشی

انواع طلاق

طلاق توافقی

مزایا: به قاضی اجازه می دهد تا در مورد توافق نامه زناشویی مذاکره کند و مناسب زوج های طلاقی که نمی توانند در مورد حضانت فرزند ، حمایت و اموال جامعه توافق کنند.

نکات منفی: هزینه بالا، وقت گیر بودن، استرس زا، معمولاً هنگامی که یک وکیل و قاضی طلاق درگیر می شوند بحث برانگیز می شود.

در یک طلاق مورد اختلاف یک یا هر دو همسر در مورد شرایط مهم طلاق از جمله تقسیم اموال جامعه، نفقه و پرداخت نفقه فرزند، حضانت یا فرزندپروری مشترک، اختلاف نظر دارند. طلاق توافقی مستلزم این است که هر دو همسر توسط وکالت طلاق در میانجی گری نمایندگی شوند و معمولاً بسیار گرانتر از طلاق بدون رأی است.

طلاق محدود

مزایا: ایده آل برای همسرانی که برای تنظیم امور از قبیل دارایی جامعه و حضانت فرزند به زمان نیاز دارند.

موارد منفی: طلاق قانونی در نظر گرفته نمی شود بنابراین همسران نمی توانند دوباره ازدواج کنند و کلیه ادعاهای مالی و حضانت حل نشده است.

یکی دیگر از انواع طلاق ، طلاق محدود است. این نوع طلاق زیاد معمول نیست. این مورد با جدایی قانونی قابل مقایسه است و هنگامی که زن و شوهر برای حل و فصل مسائل مالی و حقوقی خود به وقت اضافی نیاز دارند توسط دادگاه صادر می شود.

طلاق محدود عملی است که توسط دادگاه کنترل می شود. بنابراین در حالیکه مسائلی مانند اموال و حضانت در اجتماع هنوز در جریان است و تا زمان صدور طلاق نهایی توسط دادگاه، همسران نمی توانند دوباره ازدواج کنند. همسران می توانند در حین طلاق محدود در مورد توافق زناشویی خود مذاکره کنند تا زمانی که دادگاه تشخیص دهد که آن ها در مورد معامله ای که صلاحیت کامل و مطلق بودن طلاق را دارد مذاکره کردند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  مزایای وکالت

دستورات قانونی زیر در مورد طلاق محدود اعمال می شود:

همسر نمی تواند مجدداً ازدواج کند در حالی که حکم محدود طلاق وضع شده است.

ادعاها و مذاکرات مربوط به املاک جامعه هنوز در جریان است.

تصمیمات مربوط به حضانت کودک، پرداخت حمایت و دارایی جامعه موقتاً تا زمان صدور حکم نهایی طلاق توسط دادگاه موقت است.

اگر دادگاه پرونده طلاق محدود را رد کند همسران به ازدواج قانونی بازگشتند.

دادگاه تشخیص می دهد که کدام همسر مقصر است.

طلاق بدون خطا

مزایا: به همسر اجازه می دهد تقاضای طلاق کند حتی اگر شریک زندگی آن ها توافق نکند به وکیل طلاق احتیاج ندارد و همسر را ملزم به اثبات تقصیر شریک زندگی خود به عنوان دلیل طلاق نمی کند. به دلیل شکایت، حریم خصوصی را در یک رابطه حفظ می کند در دادگاه توضیح داده نشده است.

موارد منفی: همسران اگر مرتکب تخلفی در ازدواج از قبیل روابط خارج از ازدواج یا بدرفتاری شده باشند مشمول مجازات مالی می شوند.

برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین و مقررات انواع طلاق می توانید به وب سایت موسسه حقوقی و داوری ثمین عدالت مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید : وکیل آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
EnglishPersian