حضانت فرزند

اگر فردی طلاق بگیرد و فرزندان زیر ۱۸ سال داشته باشد حضانت فرزندان در این روند بحث برانگیز خواهد بود. مهم است که بدانید شما تنها نیستید و افراد حرفه ای هستند که می توانند به شما در هدایت روند عاطفی و حل این مشکل کمک کنند.

انواع توافق نامه حضانت فرزندان

حضانت فرزندان می تواند به مکانی که فرزندان شما پس از طلاق در آن زندگی می کنند (حضانت بدنی) یا شخصی که حق قانونی تصمیم گیری درباره تربیت آن ها را دارد (حضانت قانونی) اشاره کند. در هر سناریو والدین ممکن است به طور مشترک مسئولیت را تقسیم کنند یا دادگاه ها فقط یک والد را مجازات کنند. در زیر برخی اصطلاحات اصلی برای درک بهتر قوانین حضانت کودک آورده شده است.

حضانت جسمی

حضانت جسمی حق این است که فرزندانتان پس از طلاق با شما زندگی کنند. این حق ممکن است توسط هر دو والدین در یک توافق نامه حضانت بدنی مشترک تقسیم شود یا فقط به یکی از والدین در قرارداد حضانت بدنی اختصاص داده شود.

حضانت جسمی مشترک

دادگاه ها به طور کلی ترجیح می دهند حضانت جسمی مشترک را صادر کنند تا تضمین کنند که فرزندان با هر دو والدین ارتباط برقرار می کنند.

حضانت جسمی مشترک، والدین را ملزم می کند که با فرزندانشان وقت بگذارند. نیازی به تقسیم ۵۰-۵۰ نیست اما اگر والدین نتوانند به توافق برسند دادگاه ها می توانند برنامه ای را وضع کنند. ترتیب های معمول شامل هفته ها، ماه ها و یا تعطیلات متناوب در خانه هر یک از والدین است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  رابطه امانی

حضانت جسمی مشترک هر دو والدین را قادر می سازد تا جزئی جدایی ناپذیر از زندگی فرزندانشان باشند. تحقیقات تضمبن می کند که در طلاق های کم تعارض، کودکان در شرایط حضانت مشترک بهتر از حضانت تنها زندگی می کنند اما برای طلاق های درگیری بالا با والدین اختلاف نظر، حضانت بدنی مشترک ممکن است کودکان را در وسط یک منطقه درگیری عاطفی به دام بیندازد.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید در مورد حضانت جسمی مشترک از خود بپرسید:

چگونه فرزندان شما زمان بین شما و همسر سابق شما را تقسیم می کنند؟

شما و همسر سابقتان تا چه اندازه جدا از هم زندگی خواهید کرد؟

آیا قصد دارید در آینده به شهر دیگری نقل مکان کنید؟

آیا شما آماده ارتباط منظم با همسر سابق خود هستید؟

چقدر برای شما مهم است که جزئی جدایی ناپذیر از زندگی فرزندان خود باشید؟

حضانت بدنی

در شرایط حضانت حضوری فرزندان برای همیشه نزد والدین حضانت می مانند در حالی که والدین غیر حضانت به طور منظم حقوق ملاقات را برنامه ریزی می کنند. از مزایای این چیدمان این است که کودکان به طور دائم در یک مکان واحد زندگی می کنند. از نظر منطقی این مسئله می تواند برای فرزندان و والدین استرس کمتری داشته باشد خصوصاً در مورد مدارس، همسایگان و دوستی ها.

با این حال این ترتیب مسلماً کمتر از حضانت جسمی مشترک “برابر” است زیرا کودکان دیگر با والدین غیر محرمانه زندگی نمی کنند.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید در مورد حضانت بدنی تنها از خود بپرسید:

شاید دوست داشته باشید بخوانید  وکیل کلاهبرداری و شیوه های نوین کلاهبرداری (بخش دوم)

فرزندان شما به طور دائم با چه کسی می مانند؟

آیا کنار آمدن با حضانت بدنی برای فرزندان شما دشوار خواهد بود؟

ثبات جغرافیایی چقدر برای فرزندان شما مهم است؟

چقدر دوست دارید همسر سابق شما در تربیت فرزند فرزندانتان نقش داشته باشد؟

حقوق بازدید از والدین غیر حضانت

والدین حضانت و والدین غیر حضانت باید برنامه ملاقات ترتیب داده شده را دنبال کنند. والدین غیر حضانت نمی توانند فرزندان خود را بدون رضایت از والدین حضانت بردارند یا در غیر این صورت ممکن است عواقب شدید حقوقی به همراه داشته باشد. به همین ترتیب والدین قیم در شرایط عادی نمی توانند از ملاقات برنامه ریزی شده از والدین غیر حضانت خودداری کنند از جمله در صورت بیمار بودن کودک در صورتی که والدین حضانت از شریک زندگی جدید والدین غیر حضانت خود خوشش نیاید و موارد دیگر.

با این حال شرایطی وجود دارد که والدین حضانت یا کودک ممکن است بتواند از ملاقات قانونی خودداری کند. این شرایط معمولاً در صورت ترس از آسیب قریب الوقوع به کودک (مانند سو استفاده یا بی توجهی) بوجود می آید. یا اگر بچه ها خودشان نمی خواهند به والدین غیر حضانت مراجعه کنند.

نقض حقوق ملاقات می تواند عواقب جدی داشته باشد. اگر تخلفات مداوم باشد قاضی ممکن است ناقض دادگاه را نادیده بگیرد.

اگر نیاز به مشاوره حقوقی در زمینه حضانت فرزندان دارید می توانید از موسسه حقوقی ثمین عدالت کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
EnglishPersian