موسسه

در تعریف موسسه می‌توان گفت که به جز انواع شرکت، برخی شرکت‌ها وجود دارند که هدف از بنیان آنها، کارهای غیرتجاری مثل فعالیت ادبی، علمی، خیریه، خدماتی و… است که به آنها موسسه گفته می‌شود.

موسسات دو نوع هستند:

 • موسسه های غیرانتفاعی مثل انجمن‌های ادبی، علمی، اسلامی‌ و … که هدف از تأسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضای خود نیست.
 • موسسه های غیرتجاری مثل آموزشگاه‌های علمی، زبان، فنی، مدارس غیرانتفاعی و … که هدف از تأسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضا است.

انواع موسسه

به جز انواع شرکت های تجاری در ایران که صد در صد با قصد دستیابی به سود مالی تأسیس می گردند نهادهای دیگری نیز قابل ثبت می باشد که موسسه نامیده می شود و دارای تفاوت اساسی با شرکت های تجاری می باشد. در تعریف این موسسات چنین اشاره شده است:

طبق ماده ۵۸۴ قانون تجارت تشکیل و موسسات غیرتجاری موسسه هایی هستند که جهت مقاصد غیرتجاری مثل امور علمی ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شوند و تشکیل دهندگان آنها ممکن است قصد انتفاع داشته و یا نداشته باشند که این امر تفاوت مهم میان شرکت و موسسه می باشد.

مطابق ماده ۲ آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری مصوب ۱۳۳۷ تشکیلات و موسسات مزبور از لحاظ انطباق با مقررات این آیین نامه به دو قسمت تقسیم می شوند.

 • الف) موسساتی که هدفش جلب منافع و تقسیم آن بین اعضاء خود نباشد. این گونه موسسات اصطلاحاً موسسات غیرانتفاعی نامیده می شوند. موسسات خیریه و انجمن های اسلامی و تخصصی و احزاب و صندوق های قرض الحسنه و گروه های سیاسی را می توان از موسسات غیرانتفاعی دانست.
 • ب) موسساتی که هدفش جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود یا غیر باشد مانند کانون های فنی و حقوقی و موسساتی که هدفشان ارائه خدمات شهری از قبیل نظافت و فضای سبز است. حداقل شرکا در موسسات فوق نباید کمتر از دو نفر باشد و قید سرمایه به هر‌ میزان مجاز است.

طبقه بندی دیگری که در رابطه با مؤسسات مطرح می باشد دسته بندی از لحاظ مالکیت می باشد:

 1. مؤسسات بخش دولتی (عمومی)
 2. موسسات بخش تعاون
 3. موسسات خصوصی

وکالت امور ثبتی

مؤسسه بخش دولتی (عمومی)

مؤسساتی که مستقیماً و یا غیرمستقیم در اختیار دولت، نهادها و سازمان های عمومی یا شهرداری ها قرار دارند و به قصد انتفاع یا بدون قصد انتفاع فعالیت می کنند دو دسته اند:

الف ـ سازمان های دولتی و مؤسسات عمومی غیرانتفاعی: مثل وزارتخانه ها، سازمان های مختلف دولتی، شهرداری ها، نیروهای نظامی و انتظامی و نهادهای غیردولتی عمومی مثل بنیاد مستضعفان و جانبازان و غیره.

ب ـ شرکت ها و سایر مؤسسات انتفاعی عمومی: مثل شرکت های دولتی و ملی شده، بانک ها، شرکت های وابسته به آنها، شرکت های تابع بنیادهای مستضعفان و سازمان تأمین اجتماعی و شهرداری ها

مؤسسات بخش تعاونی

موسسه های بخش تعاونی، واحد هایی هستند که با خودیاری، کمک و همکاری متقابل عده ای از اشخاص حقیقی و یا حقوقی تشکیل و به قصد نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضاء خود فعالیت می کنند دو دسته هستند:

 • شرکت های تعاونی: مثل شرکت های تعاونی روستایی، کارگری، مسکن، مصرف، توزیع و تولید
 • اتحادیه های تعاونی

فرق بین شرکت های تعاونی و اتحادیه های تعاونی

شرکت های تعاونی توسط عده ای از اشخاص تشکیل می شود در صورتی که اتحادیه تعاونی توسط اتحاد تعدادی از شرکت های تعاونی تشکیل می شود.

مؤسسات بخش خصوصی

کلیه واحدهایی که در مدیریت و مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی قرار دارد، به قصد انتفاع یا بدون قصد انتفاع فعالیت می کنند دو دسته هستند:

الف ـ مؤسسات انتفاعی خصوصی: مؤسسات فردی

 • (I) که سرمایه آن متعلق به یک شخص حقیقی است مثل فروشگاه ها، تعمیر‌گاه ها و واحدهای صنفی، مطب ها و غیره.
 • (II) شرکت های خصوصی که سرمایه آن متعلق به چند شخص حقیقی است و طیق قانون تجارت و قوانین موضوعه فعالیت می کنند مثل انواع شرکت های سهامی، با مسؤلیت های محدود، تضامنی، نسبی، مختلط

پ- مؤسسات انتفاعی غیرتجاری برای انجام دادن خدمات حرفه ای و جلب منافع مادی و تقسیم آن بین اعضاء وسیله دو یا چند نفر تشکیل می شود مثل دفاتر حقوقی – دفاتر حسابرسی – دفاتر فنی – کلینیک های پزشکی و غیره.

ج –مؤسسات غیرانتفاعی خصوصی این گونه مؤسسات توسط شخص یا گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی در جهت پیشبرد هدف هایی که در مجموع در راستای منافع جامعه است تشکیل می شود. مثل مؤسسات خیریه عام المنفعه ‏- انجمن های علمی ادبی فرهنگی

موسسه حقوقی و داوری ثمین عدالت آماده ارائه انواع خدمات ثبتی به شما عزیزان می باشد. جهت ثبت انواع موسسه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و امور ثبتی خود را در کمترین زمان و با بهترین کیفیت به انجام رسانید.

ساعت کاری: شنبه الی پنجشنبه

۰۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

برای مشاوره حقوقی تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۷۱۱۲۸۹

Call Now Button