نقش وکیل آنلاین در زندگی امروز

اگر پیگیر امور حقوقی باشید و یا به وکالت و حقوق علاقمند باشید حتما در سالهای اخیر از وکیل آنلاین و یا مشاورین حقوقی آنلاین  شنیده اید. امروزه استفاده از اینترنت و فضای مجازی به امری همگانی تبدیل شده است. بسیاری از مردم برای رسیدن به پاسخ پرسشهای خود و یا خرید به شکل آنلاین و یا برطرف کردن بسیاری از امورخود به فضای آنلاین مراجعه می کنند. از سال ها پیش آرام آرام امور تخصصی نیز در فضای مجازی و آنلاین حضور پیدا کردند تا بتوانند پاسخگوی نیاز بخشی از افراد جامعه باشند.

بخشی از این حضور در سایت ها اینترنتی و بخشی در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، واتس آپ و … بوده است. همچنین برنامه های کاربردی برای گوشی های اندرویدی نیز بخش دیگری از این حضور است که به نقش آفرینی وکلا و حقوقدانان در فضای مجازی کمک کرده است.  این حضور به میزان زیادی توانسته است به بخشی از نیازهای افراد مختلف جامعه پاسخ داده و حضوری مفید و اثربخش را رقم زند. امر وکالت و امور حقوقی یکی از اموری بوده است که توانسته با حضور در فضای مجازی ارتباط نوینی را با مخاطبین و کاربران شکل دهد و به رفع بسیاری از نیازها و حل بسیاری از مشکلات افراد جامعه کمک کند. فعالیت حقوقدانان و وکلا در بستر آنلاین به حدی چشمگیر بوده است که واژه وکیل آنلاین و مشاوره حقوقی آنلاین را به واژه ای پرکاربرد و پر جستجو در فضای مجازی تبدیل کرده است. قوه قضاییه نیز براساس همین ضرورت از سالها قبل با ایجاد مراجع تخصصی مانند دادسرای جرایم رایانه ای، دادسرای جرایم پولی و بانکی و دادسرای فرهنگ و رسانه ودیگر نهادها تلاش در برطرف کردن مشکلات و دعاوی حقوقی مردم در فضای آنلاین و ارتباط با آنان از طریق بستر آنلاین را داشته است. اما با توجه به تازه بودن فعالیت وکیل آنلاین و مشاورین حقوقی آنلاین تعریف آن چیست و چگونه می توان کارکرد آن را در ابعاد مختلف مورد بررسی و شناسایی قرار داد و وکلای آنلاین چه مزایا و فوایدی را برای افراد جامعه و مشاغل داشته و دارند. برای پاسخ به این پرسشها با ثمین عدالت همراه باشید. 

وکیل آنلاین

پیش از آنکه به تعریفی از وکیل آنلاین برسیم بهتر است نگاهی به تعریف وکیل داشته باشیم. تعریفی که سالهاست درباره وکیل صورت گرفته است وکیل را نماینده یا جانشین فردی معرفی می کند که از طرف شخص دیگری که می تواند حقوقی یا حقیقی باشد به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود. وکالت عقدی جایز بوده است که در چارچوب مقررات قانون مدنی منعقد شده و طرفین آن وکیل و موکل نامیده می شوند. با حضور وکلا در فضای مجازی و ارتباطی که بین وکیل و افرادی که دارای مشکلات حقوقی هستند شکل گرفته است این ارتباط تا حدی به شکل آنلاین درآمده است. ارتباط وکیل با افرادی که به دنبال پیگیری امور حقوقی خود هستند در فضای مجازی شکل می گیرد و مقدمه ای می شود بر پیگیری امور حقوقی و دعاوی کیفری که بخشی پررنگ از آن می تواند در حوزه مجازی و به شکل آنلاین شکل پذیرفته و صورت پذیرد.
لازم به ذکر است که بخشی از آنچه که به عنوان وکیل آنلاین و فعالیت آن در فضای مجازی  تعریف شده و شناخته می شود مربوط به مشاوره حقوقی است که وکلا با حضور خود در فضای مجازی به کاربران و افرادی که درگیر پرونده های حقوقی و دعاوی کیفری هستند ارائه می دهند. این مشاوره اما نقش چشمگیری در برطرف کردن مشکلات و امور حقوقی کاربران داشته است. بنابراین وکیل آنلاین توانسته است نقش مفید و مهمی در زندگی افراد جامعه داشته باشد.
بخشی از فعالیت وکلای آنلاین که در سالهای اخیر با حضور خود در فضای مجازی ایجاد کرده اند و به آن پرداخته اند رشد آگاهی همگانی در ارتباط با امور حقوقی و آشنا کردن بخش گسترده ای از کاربران فضای مجازی با مباحث و مبانی حقوقی بوده است. این امر که موجب گسترش آگاهی ها پیرامون حقوق در فضای مجازی شده است می تواند به کمتر شدن مشکلات و دعاوی حقوقی در جامعه نیز یاری رساند همچنین ارتباط وکلا با افراد مختلفی در جامعه را گسترش داده و بهبود بخشیده است

مزایای حضور وکیل آنلاین

همانطور که اشاره شد وکیل آنلاین در فضای مجازی می تواند به پرسشهای حقوقی افراد پاسخ داده و آنها را با قوانین و حقوق خود آشنا کند اما این تمام مزایا و کارکرد وکیل آنلاین نیست. پرسش و پاسخ های صورت گرفته در فضای مجازی میان وکیل آنلاین و کاربران غالبا نیاز بسیاری از افراد را رفع می کند هر چند که این رفع نیاز به نوعی اولیه بوده و به معنای پیگیری و حل پرونده حقوقی نیست اما می تواند ارتباطی را شکل دهد که در صورتی که افراد بخواهند بتوانند پیگیری و وکالت پرونده و امور حقوقی خود را به وکلای آنلاین بسپارند. بنابراین غالبا نقشی که وکیل آنلاین در ابتدا دربستر مجازی دارد نقش مشاور در زمینه امور حقوقی است که بعدها می تواند به پیگیری پرونده حقوقی بدون مراجعه حضوری نیز تبدیل گردد. . افزایش سرعت در پیگیری پرونده های حقوقی و آسان شدن مراجعه و ارتباط با وکلا از دیگر موارد استفاده از وکیل آنلاین است.

وکیل آنلاین
وکیل آنلاین

کسب و کارهای نوین و وکیل آنلاین

رشد استارت آپ ها و کسب و کارها جامعه را نیز با تحولاتی روبرو کرده است. این تحولات در زمینه های مختلفی روی داده است و بخشی ازارتباطات را نیز دستخوش تغییرو تحول قرار داده است. بسیاری از کسب و کارها نیاز به مشاورین حقوقی و وکلای آنلاین دارند و فعالیت یک کسب و کار آنلاین بدون داشتن یک وکیل آنلاین قابل تصور نیست. با توجه به سرعتی که بستر مجازی برای ارتباطات فراهم آورده است و با توجه به حضور وکلا در فضای مجازی، استفاده کسب و کارها از وکلای آنلاین به امری شایع و پراستفاده تبدیل شده است. نباید فراموش کرد که کسب و کارهای نوین به مشاوره حقوقی و وکیل آنلاین نیازی جدی دارند و به همان میزان که به رشد و توسعه خود می پردازند باید ارتباط با وکلا را نیز گسترش دهند.  یکی از بهینه ترین و آسان ترین ارتباطات حقوقی می تواند در بستر آنلاین و از طریق وکلای آنلاین صورت پذیرد.

وکیل آنلاین دورنمایی به توسعه جامعه

با توجه به نقش مهم و موثر وکلا و حقوقدانان در جامعه می توان به حضور آنها در فضای مجازی و اثری که وکلای آنلاین در فضای مجازی دارند از دریچه مفهوم توسعه نیز نگاه کرد. بخشی از رشد و توسعه جامعه از طریق رشد آگاهی ها و بهبود ارتباطات روی می دهد و حضور وکلا در بستر آنلاین می تواند به توسعه جامعه کمکی مهم و موثر کند. از این رو باید به نقش وکیل آنلاین همچون دورنمایی در توسعه جامعه نگریست.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  تاریخچه وکالت در دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button