وکیل مالکیت معنوی

قانون مالکیت معنوی (یا قانون IP) از محصول خلق شده توسط مشاغل یا افراد محافظت می کند. یک وکیل مالکیت معنوی احتمالاً برای شرکت هایی در بخش های فناوری ، علوم زیستی ، رسانه و فناوری اطلاعات کار می کنند که مالکیت معنوی در استراتژی های تجاری یک شرکت اساسی است.

مالکیت معنوی چیست؟

مالکیت معنوی یک خلق منحصر به فرد و فیزیکی است نه فقط یک ایده. به عنوان مثال ایده ای برای یک پلاستیک سازگار با محیط زیست مالکیت معنوی نیست با این حال هنگامی که این مفهوم به شکل فیزیکی درمی آمد، ممکن است به همین ترتیب در نظر گرفته شود.

مالکیت معنوی را می توان به دسته های مختلفی از جمله علائم تجاری ، حق چاپ ، حق ثبت اختراع و حقوق طراحی تفکیک کرد.

در دنیایی که نوآوری را بسیار ارزشمند می داند و ایده ها به سرعت در آن توسعه می یابند برای هر دو مشاغل و افراد مهم است که از خلاقیت های خود در مقابل دیگران که می خواهند از آن ها سود ببرند محافظت کنند.

قانون مالکیت معنوی چیست؟

قانون مالکیت معنوی حوزه تخصصی قانون مالکیت است که مالکیت مال خلاق را کنترل می کند. این قانون طیف گسترده ای از رشته های حقوقی را شامل می شود از جمله قانون مجازات ، قرارداد و …

مشتریانی که موارد IP را ارائه می دهند در مورد محافظت از طرح های محصولات خود ، تبلیغات و صدور مجوز در میان دیگران به دنبال مشاوره تجاری هستند. اگر کسی مالکیت معنوی آن ها را می دزدد یا حقوق آن ها را نقض می کند ممکن است به حمایت قضایی نیز احتیاج داشته باشند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  مالیات بر ارث / بخش دوم

چرا قانون مالکیت معنوی مهم است؟

مالکیت معنوی یک سرمایه مهم در هر شرکتی است خصوصاً اگر ماهیت کار این شرکت مبتکرانه باشد.

به عنوان مثال بخشهای فناوری و علوم زیستی به سرعت در حال نوآوری هستند و بازیگران اصلی در این زمینه ها بر سرمایه گذاری در تحقیقات و محصولات جدید تمرکز دارند. قانون مالکیت معنوی از این محصولات محافظت می کند و بنابراین برای حمایت از رشد مداوم یک شرکت اساسی است.

فناوری و عصر اینترنت مشکلات زیادی را در ایجاد حقوق مالکیت معنوی ایجاد کرده است. وب سایت های پخش غیرقانونی فیلم ، سریال و موسیقی در همه جا وجود دارد و هنرمندان تازه می بینند که حقوق مالکیت معنوی آن ها به صورت آنلاین نقض شده است.

جهانی شدن و اختلافات مرزی بر سر حقوق مالکیت معنوی، این حوزه از قانون را پیچیده تر می کند به ویژه با مشکلات اجرای مجازات برای کسانی که حقوق IP دیگری را در دو یا چند حوزه قضایی نقض می کنند.

حقوق مالکیت معنوی چیست؟

حقوق مالکیت معنوی را می توان به حقوقی که باید ثبت شوند و حقوقی که به طور خودکار محافظت می شوند، تفکیک کرد. حقوق ثبت شده مستلزم مراجعه به نهاد رسمی مربوطه است.

مزیت ثبت حقوق شما بر دارایی فکری شما این است که این امر موقعیت واضح تری را در مورد هرگونه اختلاف در رابطه با دیگری با استفاده از IP شما بدون اجازه شما فراهم می کند. نمونه هایی از مالکیت معنوی که باید ثبت شوند شامل اختراعات تحت حق ثبت اختراع و علائم تجاری برای شرکت ها است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  انواع طلاق چیست؟

حقوق ثبت نشده حفاظت خودکار از اموال را ارائه می دهد. IP واجد شرایط حفاظت خودکار شامل حقوق طراحی ثبت نشده و اطلاعات محرمانه و سایر موارد است.

وکیل مالکیت معنوی چه می کند؟

یک وکیل مالکیت معنوی با مشاغل نزدیک همکاری می کند و آن ها را در فرآیند کسب ، محافظت و استفاده از مالکیت معنوی مانند حق ثبت اختراع و کپی رایت راهنمایی می نماید.

این ممکن است شامل کمک به مشتری شما در انتخاب نام و شکل محصول ، ثبت علامت تجاری ، گرفتن مشتری از طریق پروسه ثبت اختراع و مشاوره در مورد مناسب ترین گزینه تجاری برای عرضه محصول خود به بازار باشد.

به همین دلیل ، وکیل مالکیت معنوی باید ذهن خلاق داشته باشد و در برخورد با موضوعات پیچیده و از نظر فنی از راحتی برخوردار باشد. آن ها همچنین ممکن است به کار قراردادی کار در خریدهای مبتنی بر IP یا ارائه تخصص IP در معاملات تجاری و معاملات صدور مجوز وارد شوند.

دادرسی همچنین سهم بزرگی در کار یک وکیل مالکیت معنوی دارد زیرا طبیعتاً اختلافات توصیه می کند. این که آیا به برنامه های تجاری جدیدی که ممکن است به مارک تجاری شما آسیب برساند اعتراض دارد یا از کسانی که از مالکیت معنوی شما کپی می کنند شکایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button