انواع مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی در زمینه مسائل کیفری و انواع جرایم کلاهبرداری، خیانت در امانت، توهین، تهدید، قتل، ضرب و جرح، جعل، سوء استفاده از سند مجعول، اختلاس، پولشویی، رابطه نامشروع، شرب خمر و مجازات های مورد حکم از قبیل حبس و شرایط آزادی مشروط، تعویق صدور حکم و شرایط آن، تبعید، جزای نقدی و تقاضای تبدیل آن، شلاق و اعدام، این موارد تماماً قابل بحث هستند و در جلسه مشاوره حقوقی جای می گیرند.

مشاوره حقوقی چیست؟

در این مقاله به انواع مشاوره حقوقی می پردازیم. مشاوره حقوقی مانند دیگر مشاوره ها نیست. مشاوره ها به دسته های زیادی تقسیم می شوند. اگر دقت کنید در روزمره مقدار زیادی با دیگران برای انجام کارها مشورت می کنید و این را هم می توان نوعی مشاوره به حساب آورد.
به سوالات زیر دقت کنید:
• آیا می توانید بدون مشاوره با یک جراح زیبایی اطمینان کافی را برای عمل جراحی نسبت به او کسب کنید؟
• و یا می توانید با یک صراف، مشاوره ملکی داشته باشید؟
در جلسه مشاوره حقوقی موضوعاتی که مورد مشاوره قرار می گیرند ارزشمند بوده و احساسات، جان انسان ها، اموال، حقوق اجتماعی افراد و مطالب ارزشمند بی شمار دیگری جای می گیرد، یک وکیل در مشاوره حقوقی و پرونده های حقوقی وظیفه ی سنگینی دارد چرا که کوچک ترین خطا و یا غفلت عواقب دردناک و دلهره آوری را به بار می آورد.
در یک مورد حقوقی نیاز بیشتری به مشاوره است چرا که مسائل حقوقی از جهات مختلف نیاز به تجربه، تخصص و هوش حقوقی بالایی دارد. شما می توانید برای انتخاب یک رستوران جهت صرف شام برای آخر هفته و یا انتخاب یک دکتر دندانپزشک باتجربه و کاربلد با دوستان خود مشاوره کنید، اما در برخی موارد نیاز است فردی که برای مشاوره انتخاب می کنیم تجربه و تخصص کافی را داشته باشد.

موضوعات مرتبط با مشاوره حقوقی

مشاوران حقوقی به شما کمک می کنند راه های پیشبرد پرونده ی خود را بیشتر بشناسید و دقیق تر عمل کنید.

مشاوره حقوقی خانواده

جلسه مشاوره حقوقی دعاوی خانواده دقت خود را در گرو امور نامزدی، بر هم خوردن وصلت، فسخ نکاح، بخشش و بذل مهریه، نفقه و… قرار می دهد و راه را برای شما در موارد حقوقی روشن می کند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  بررسی طلاق خلع

مشاوره حقوقی کیفری

مشاوره حقوقی در زمینه مسائل کیفری و انواع جرایم کلاهبرداری، خیانت در امانت، توهین، تهدید، قتل، ضرب و جرح، جعل، سوء استفاده از سند مجعول، اختلاس، پولشویی، رابطه نامشروع، شرب خمر و مجازات های مورد حکم از قبیل حبس و شرایط آزادی مشروط، تعویق صدور حکم و شرایط آن، تبعید، جزای نقدی و تقاضای تبدیل آن، شلاق و اعدام، این موارد تماماً قابل بحث هستند و در جلسه مشاوره حقوقی جای می گیرند.

مشاوره حقوقی ارث و میراث

مشاوره حقوقی در خصوص ارث، انحصار وراثت و تقسیم ترکه، مهر و موم ترکه، رفع مهر و موم، تحریر ترکه، نحوه مطالبه دیون متوفی، اسناد و مدارک لازم جهت ارائه به شورای اختلاف و دادگاه، انتشار آگهی، مهلت انتشار و جلسات رسیدگی و دیگر موارد حقوقی.

مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما

مشاوره حقوقی در مورد مسائل کارگر و کارفرما، بیمه کارگران، قراردادهای مابین کارگر و کارفرما، ضوابط و شرایط کار در کارخانه، معادن و کارگاه ها و نحوه مطالبه ی خسارت از کارفرما و یا اثبات رعایت اصول و ضوابط قانونی و فنی از سوی کارفرما.

مشاوره حقوقی مسائل مدنی

مسائل مدنی در دسته های متفاوتی جای می گیرند مانند اموال، مالکیت، اراضی، عقود و قراردادها، مسئولیت مدنی و… که در جلسه ای به آن ها پرداخته می شود و نکات مهم را وکیل مشاوره حقوقی به شما گوشزد می کند.

مشاوره حقوقی تجاری

مشاوره حقوقی دعاوی تجاری، معاملات تجاری، شرکت های تجاری، ورشکستگی و تسویه امور ورشکستگی از جمله مباحثی است که می توانید در جلسه مشاوره حقوقی به آنها بپردازید.

مشاوره حقوقی ثبت برند

مشاوره حقوقی در امور ثبتی شامل ثبت برند علامت های تجاری و لوگو، آرم مخصوص، شرکت های تجاری، سهامی عام، سهامی خاص، مختلط تضامنی، نسبی، مسئولیت محدود، تعاونی، طریقه اعتراض به رأی هیئت مدیره، پذیره نویسی، شرایط پذیره نویسی، جرایم مدیران شرکت ها.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  ارث زن بعد از فوت شوهر

مشاوره حقوقی مالیاتی

مشاوره حقوقی در زمینه پرونده های مالیاتی، فرآیند رسیدگی و رأی هیئت های مالیاتی، اعتراضات اداری به میزان مالیات تعیین شده. نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی و مشاغل مختلف.

مشاوره حقوقی امور شهرداری

مشاوره حقوقی در زمینه ی امور مربوط به شهرداری ها شامل: پایان کار، ساخت و سازهای غیرمجاز، جریمه های شهرداری و کلیه دعاوی مربوط به کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها موضوع خوبی برای مشاوره حقوقی است.

انواع مشاوره حقوقی
انواع مشاوره حقوقی

تنوع موضوعی در مشاوره حقوقی

قوانین جمهوری اسلامی ایران هم مانند دیگر کشورهای قانونمند جهان بسیار مطالب و نکات پیچیده زیادی دارد و وکلا به علت پهناوری و گستردگی موضوعات کاری طبق سلیقه خود وارد دسته های مختلف می شوند و هر کدام در همان دسته شروع به کسب تجربه می کنند.

حق مشاوره حقوقی و داشتن یک وکیل باتجربه

طبق نکاتی که در پاراگراف های بالا مطالعه فرمودید امور حقوقی بسیار مهم و پیچیده است، طبق اصل ۳۵ قانون اساسی حق قانونی هر فرد است که برای موارد حقوقی خود به یک وکیل متخصص درخواست رسیدگی به پرونده را بدهد و با او درباره موضوعات حقوقی مشاوره کند.

بهترین مشاورین حقوقی

همان طور که بیان کردیم مشاوره و مشورت به معنای مراجعه به افراد آگاه برای دستیابی به حل مسئله و بهره گیری از تجارب و تخصص و آگاهی دیگران است. در این فرآیند، مراجعه کننده از مشکلات شخصی خود برای وکیل مشاوره حقوقی سخن می گوید. در این میان، شایسته است وکیل مشاوره حقوقی، به مسئله حقوقی دیگران اهمیت زیادی دهد و مشکل او را مشکل خود بداند و برای حل آن به دقت بی اندیشد تا بتواند تمام توان و تلاش خود را در رفع آن به کار گیرد. بدین ترتیب، وکیل مشاوره حقوقی باید اعتماد لازم را میان دو طرف ایجاد کند و از موانع موجود در برقراری ارتباط خود و مراجعه کننده بکاهد و برای به سلامت گذشتن از بحران پیش آمده، ایده های راهگشا و ارزنده ای را به وی پیشنهاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button