دعاوی کیفری ترک انفاق

ازدواج و رفتن بر سر زندگی مشترک موجب پیوند خوردن و وحدت بین زن و مرد می گردد و این به وسیله مودت و دوستی و رعایت مبانی اخلاقی به راه خود ادامه خواهد داد و هرگاه اعتماد بین طرفین باشد و همکاری این راه به آرامش ختم می گردد و زمانی که در خانواده اختلافی پدید می‌آید، نیاز به اصول و قواعدی احساس می‌شود که بر اساس آن داوری انجام بشود و اختلاف حل شود. درست در این مرحله است که قوانین و مقررات برای حل مسائل وارد حریم خانواده ها می گردد. این قوانین و مقررات، در خصوص هزینه‌های زندگی همسر، وظیفه تامین مخارجی که بر عهده شوهر است خواهد بود که به آن نفقه می گویند و شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن مانند هزینه‌های درمانی و بهداشتی، مسکن، لباس، عذا، وسایل خانه و… می‌شود و هرگاه از ناحیه مرد پرداخت نشود زن در دادگاه مبادرت به طرح دعاوی کیفری مرتبط با آن می کند که در این مقاله قصد داریم در این خصوص توضیحاتی را بیان می داریم. به طور کلی زمانی که زنان توسط شوهرشان از منزل بیرون رانده می شوند و یا اینکه با وجود زندگی مشترک نفقه ای از طرف مرد دریافت نمی کنند در چنین شرایطی زنان خواهند توانست با مراجعه به دادگاه کیفری محدوده سکونت خود مبادرت به طرح دعاوی کیفری ترک انفاق می نماید.

اثبات شکایت

در شکایت ترک انفاق نیز مانند هر نوع شکایت دیگری زن به عنوان شاکی بایستی وقوع جرم مذکور را به اثبات برساند.
راه های اثبات شکایت کیفری ترک انفاق مشخص و معلوم می باشد هر زمانی که زن مدعی باشد همسرش او را از خانه بیرون انداخته است و یا مدتی به او نفقه نداده است برای اثبات این موضوع از ناحیه زن، مرد بایستی در محضر دادگاه به این موضوع اقرار نموده و این اتهام را بپذیرد و یا این که شهود معرفی شده از ناحیه زن به دادگاه این موضوع را مورد تایید قرار بدهند در این حالت شهود به طور معمول به این مسئله شهادت خواهند داد که از وضعیت زندگی خواهان مطلع می باشند و می دانند او به دلیل پرداخت نکردن نفقه از سوی شوهرش در سختی و مشکل قرار دارد. در مواردی هم که شهود حاضر نیستند در دادگاه به جهت ادای شهادت حاضر شوند دادیار پرونده دستور می دهد تا کلانتری محل تحقیقات محلی را از اهالی محل صورت داده و نحقیقات را تکمیل و پرونده را برای دادسرا ارسال نماید.
البته همه این موارد در دعاوی کیفری زمانی که دارای وکیل کیفری باشید به سرعت صورت خواهد گرفت و در زمان کوتاه پرونده تکمیل و درباره آن اظهارنظر می گردد و او با پیگیری های مکرر خود باعث می شود زودتر به پرونده رسیدگی و درباره آن تصمیم گیری شود. این نکته را باید مورد توجه قرار داد تا زمانی هم که پرونده ای تکمیل نشود، دادسرا نسبت به آن تصمیم گیری نخواهد کرد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  طلاق و حضانت فرزندان

اثبات پرداخت نفقه

در دعاوی کیفری ترک انفاق مردان پس از اینکه به دلیل شکایتی که از ناحیه زن شده به دادسرا احضار می گردند در مقابل این اتهام به نحوه های مختلفی پاسخ می دهند.
۱٫ عده ای از مردان اعلام می دارند که موضوع مورد ادعای زن را قبول دارند ولی زن در مقابل آنها تمکبن ننموده است و دلایلی را هم برای تمکین نکردن همسرشان بیان می دارند. تمام این موارد در برگه های بازجویی و صورت مجلس قید و ثبت شده و به امضاء هر دو طرف می رسد. در این حالت احتمال دارد که مرد حاضر به پرداخت نفقه به همسرش باشد ولی این موضوع به دلیل تمکین نکردن زن انجام نگیرد و مرد نفقه را پرداخت ننماید.
۲٫ هر زمانی که مردی در دعاوی کیفری ترک انفاق اتهام وارده را بپذیرد و حاضر به پرداخت نفقه همسر خود بوده باشد در این حالت دادگاه با ایجاد صلح و سازش میان طرفین و در نهایت با دریافت تعهدنامه از مرد پرونده را مختومه اعلام می دارد.
۳٫ هر زمانی که مردها مدعی باشند که نفقه را پرداخت کرده اند؛ و در مقابل زن دلایلی را مطرح کرده باشد که این ادعا را رد می کند. در چنین موردی دادیار، پرونده را بعد از تکمیل با صدور قرار به دادگاه ارسال می کند و این قرار ممکن است قرار الزام به حضور، قرار کفالت و قرار وثیقه باشد در نتیجه پرونده برای اتخاذ تصمیم به دادگاه ارسال می شود.
۴٫ عده دیگری از مردان هستند که با ارائه دلایل و مدارک کافی و مستند از خود رفع اتهام نموده اند در چنین حالتی دادگاه برای مرد قرار منع تعقیب صادر می نماید. قرار موصوف نشان دهنده بی گناهی مرد خواهد بود ولی زن هم مطابق قانون اختیار خواهد داشت که نسبت به قرار صادره اعتراض خود را اعلام دارد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  سرپرستی کودکان بی سرپرست در سایه قانون
دعاوی کیفری
دعاوی کیفری

ترک انفاق جرم مستمر است

ترک انفاق از دعاوی کیفری است که به طور مستمر رخ می دهد به عبارتی در خصوص این جرم بارها و بارها می توان شکایت کیفری مطرح کرد. به طور مثال هرگاه مردی نفقه زن خود را در ماه شهریور نداده یاشد و زن بر علیه او شکایت کیفری کرده باشد باز هم زن حق دارد که نسبت به نفقه ماه مهر مجددا و به طور مستقل به دادسرا و دادگاه مراجعه کرد و نفقه خود را مطالبه کند اما برای جلوگیری از این اقدامات زنان راهکارهایی وجود دارد که شکایت ترک انفاق مجدد را در مقابل مردان منتفی می کند که یکی از این موارد نحوه پرداخت نفقه و یا پولی است که به زن داده می شود و این نحوه پرداخت در صورتی که به درستی انجام بشود از موجبات عدم قبولی شکایت مجدد خواهد بود.
در پایان بایستی به این نکته اشاره کنم که در دعاوی کیفری مربوط به نفقه گاهی ممکن است مردان پس از شکایت منزل مسکونی نامناسبی را برای همسر خود تهیه کنند و در دادگاه با معرفی این منزل، خواستار تمکین همسر خود شوند؛ در حالی که منزل مسکونی باید شرایط مناسب زندگی را داشته باشد و اگر فاقد این ویژگی های لازم بوده باشد، دادگاه مبادرت به اتخاذ تصمیم به ضرر مرد خواهد نمود.

منابع:
۱٫ برگرفته از قانون مجازات اسلامی
۲٫ برگرفته از محشای قانون مجازات اسلامی / ایرج گلدوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian
Call Now Button