نگاهی به چک و وکیل چک

وکیل چک وکیلی است که به پرونده های مطالبه طلب مانند دعاوی چک، سفته، قبض، انبار، رسیدهای پرداخت ، فاکتورهای فروش، و …وجود دارد اعلام وکالت کرده و به امور مربوطه رسیدگی میکند. طبق قانون مدنی ماده ۶۵۶ وکالت عقدی است.

چک یکی از مهمترین اسناد تجاری در ایران و سایر نقاط جهان است. چک به عنوان یک سند تجاری در حقوق ایران اهمیت بسزایی دارد. چک برگه ای تاریخ دار است که دارای ارزشی مالی است. از این برگه در خرید و مراودات اقتصادی استفاده می شود. بر داد و ستد و مبادله چک قوانینی حاکم است که نااگاهی از آن می تواند باعث دردسر و مسائل حقوقی پیچیده ای برای طرفین شود. عدم آشنایی با قوانین و مقررات چک می تواند افراد را درگیر کلاهبرداران و افرادی بی تعهد کند. بسیاری از افرادی که در زمینه چک دچار مشکل می شوند به فردی نیاز دارند که با دانش کافی و تجربه در زمینه حقوقی و امور چک بتواند به آنها در دستیابی به حقوق از دست رفته شان یاری رساند. وکیل چک دارای اشراف کامل به قوانین چک و تغییرات این قانون است. وکیل چک یا وکیل چک برگشتی با داشتن اطلاعات کافی در زمینه ی چک و امور مربوط به چک از قبیل سفته و رسید های بانکی و … میتواند به راحتی  و به سرعت کافی راهنمایی لازم را انجام دهد که این تجربه و اطلاعات وکیل چک میتواند کمک شایانی در جهت رسیدن به امور حقوقی وچکی بنماید.

چک 

لغت «چک» لغتی فارسی است و از این زبان به زبان‌های دیگر وارد شده‌است . چک یک سند معتبر و در حکم سندی لازم الاجرا است. سند لازم اجرا از اسناد بازرگانی است که به موجب آن، صادرکننده چک، پولی را که نزد دیگری دارد تمام یا بخشی را به سود خود یا ثالث مسترد می‌دارد. چک سند عادی تجاری در برخی موارد با رعایت اصول آن قابل صدور اجرائیه‌است. خط و قباله را هم در ایران قدیم چک می‌خواندند (دیوان معزّی) چنین گفته‌اند که سکه نیز از لغت چک، نحت شده‌است. صدور چک اماره مدیون بودن است. امروزه چک به عنوان سندی تجاری بر ای امور مالی بسیار بین مردم رواج پیدا کرده است و این امر موجب شده است که امروزه بسیاری از چک های صادر شده برگشت زده شود و افراد زیادی را در جامعه دچار آسیب و مسائل حقوقی کند. 

قوانین چک

همانطور که اشاره شد با توجه به ارزش و اهمیت چک در سراسر دنیا قوانینی بر چک و مبادلات آن تعیین شده است. طبق قانون چک در ایران، شخص باید در زمان نوشتن چک به اندازهٔ مبلغ مندرج در آن در حساب خود وجه نقد، اعتبار یا پشتوانهٔ قابل تبدیل به وجه نقد داشته باشد. تفاوت چک با کارت‌های اعتباری هم در همین نکته است. متاسفانه امروزه این قانون معمولاً در مبادلات پولی‌ای که به‌وسیلهٔ چک انجام می‌شود، رعایت نمی‌گردد و در نتیجه در سالیان اخیرتعداد افرادی که به دلیل چک برگشتی – یعنی چکی که در تاریخ مشخص شده، مقدار وجه وعده داده شده را تأمین نکند – به زندان افتاده و یا تحت تعقیب قرار گرفته اند. نویسندهٔ چک باید همیشه مبلغ را در آن بنویسد، اما در صورتیکه نوشتن این مبلغ فراموش شود و چک بدون مبلغ، امضا گردد به آن “چک سفید امضاً می‌گویند. چنین چیزی می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا محدودیتی برای مقداری که ممکن است بعداً در چک نوشته شود، وجود ندارد.

نگاهی به چک و وکیل چک
نگاهی به چک و وکیل چک

چک کیفری و یا حقوقی

براساس تعریفی که از قانون آمده است منظور از دارنده ی چک که حق شکایت کیفری دارد شخصی است که برای اولین بار برای وصول چک به بانک مراجعه میکند. برای تشخیص این مورد بانک مکلف است به محض مراجعه  دارنده ی چک هویت کامل و دقیق با ذکر تاریخ در پشت چک قید کند پس در نتیجه کسی که چک پس از برگشت به وی منتقل شد او حق شکایت کیفری ندارد مگر اینکه انتقال به صورت قهری باشد مانند امور مربوط به ارث که در ان این اتفاق می افتد. هر زمانی که ثابت شود چکی بدون درج تاریخ صادر شده است و تاریخی غیر از تاریخ صدور در آن درج شده باشد  چک مذکور جنبه کیفری نداشته و از لحاظ حقوقی رسیدگی خواهد شد. در این مواقع وکیل چک از طرح دعوی کیفری خودداری خواهد نمود. چک هایی که پرداخت وجه آن مشروط است چنانچه در متن چک پرداخت وجه آن مشروط به حصول شرطی باشد یا در متنی جداگانه با ذکر مشخصات کامل چک مذکور پرداخت وجه آن مشروط به حصول شرطی باشد آن چک درخصوص شرط مذکور فقط دارای جنبه ی حقوقی  خواهد بود که وکیل چک برگشتی (بلا محل) فقط از جنبه ی حقوقی باید طرح دعوی نماید. 
برای آنکه چکی وصف حقوقی خودش را از دست ندهد دارنده آن باید ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ چک  برای دریافت به بانک رجوع کرده و در صورت برگشت خوردن چک باید ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ برگشت خوردن چک اقدام به طرح دعوی نماید و اگر مدتهای ذکر شده را رعایت نکند وکیل چک برگشتی نمیتواند از جنبه کیفری اقدام کند لذا از لحاظ حقوقی اقدام خواهد کرد. 
مهلت قانونی ارائه چک به بانک ۶ ماه بعد از تاریخ سررسید چک و مهلت قانونی جهت اقامه شکایت  کیفری فقط ۶ ماه بعد از تاریخ گواهی عدم پراخت میباشد و بعد از آن فقط میتوان از طریق محاکم حقوقی با عنوان مطالبه ی وجه چک بلا محل اقدام نمود لازم به ذکر است علیه پشت امضاکنندگان چک میتوان تا ۱۵ روز از زمان سر رسید چک اقامه دعوا کرده و مسئله را پیگیری نمود.

وکیل چک برگشتی 

وکیل چک وکیلی است که به پرونده های مطالبه طلب مانند دعاوی چک، سفته، قبض، انبار، رسیدهای پرداخت ، فاکتورهای فروش، و …وجود دارد اعلام وکالت کرده و به امور مربوطه رسیدگی میکند. طبق قانون مدنی ماده ۶۵۶ وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب و نماینده خود میداند منظور از امر در ماده ی فوق امری حقوقی است که به صورت کلی بیان شده از جمله امور حقوقی امور مربوط به چک که وظیفه ی وکیل چک است. حضور وکیل چک در یک پرونده فواید فراوانی دارد. اگر پیگیری پرونده برعهده یک وکیل چک باشد . یک وکیل می تواد به پرونده سرعت بیشتری بخشیده و مدت زمان صدور حکم علیه صادرکننده چک کمتر می شود. یک وکیل چک تمامی کارهای حقوقی شما را پیگیری خواهد کرد بنابراین نیاز به حضور چندانی در ادگاه نخواهد بود. در صورت شناسایی اموال وکیل می تواند سریعا آنها را توقیف کند. وکیل میتواند برای جبران ضرر و زیان موکل و خسارت تاخیر، دادخواست جداگانه تنظیم کند همچنین در صورتیکه چک جنبه کیفری داشته باشد وکیل میتواند حکم جلب صادرکننده را بگیرد. 

شاید دوست داشته باشید بخوانید  تخلیه محل سرقفلی به جهت نیاز شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button