وکیل چک برگشتی

یکی از اسناد معتبر مالی و تجاری در ایران چک می باشد که توانسته با بهره گیری از خدمات دولتی مختلف همانند پول برای افراد مختلف، مورد استفاده قرار گیرد. به همین منظور وجود مشکلات مختلف در آن نیازمند یک وکیل چک برگشتی می باشد تا افراد بتوانند مشکلات چک برگشتی خود را رفع نمایند، از این رو استفاده از یک وکیل چک حاذق در این زمینه بسیار مهم می باشد و یک وکیل چک برگشتی خوب باید ویژگی ها و خصیصه های مختلفی را به همراه داشته باشد تا بتواند در دادگاه در پرونده های چک برگشتی موفق باشد. تنوع در قوانین وصول چک برگشتی بسیار زیاد و متنوع است. از این رو افراد قبل از انجام کاری در ابتدا با یک وکیل چک برگشتی گفت و گو کرده و بعد اقدام به انجام کارهای قانونی نمایند.
وجود یک سری از ویژگی های خاص در یک وکیل چک برگشتی کاملا الزامی است و معیارهای مختلف بسیاری برای انتخاب یک وکیل مناسب وجود دارد. یک وکیل چک برگشتی می تواند از اطلاعات کسب شده در کارهای قبلی خود به راحتی مشکلات موجود در یک پرونده را شناخته و با استفاده از روش های خود این موضوعات را مرتفع می سازد.

یک وکیل خوب باید رازدار باشد

وجود اطلاعات محرمانه در پرونده های چکی بسیار زیاد است، از این رو یک وکیل چک برگشتی باید بتواند تمام اطلاعات مربوط به پرونده و تمام جزئیات مهم و یا ساده را در نزد خود محفوظ نماید و اسرار کاری پرونده را به هیچ عنوان به بیرون منتقل نکند. به دلیل وجود اطلاعات شخصی در دعاوی چک های برگشتی، یک وکیل چک برگشتی باید تمام اطلاعات پرونده را نگهداری کرده و با بررسی اطلاعات موجود در آن به روشن شدن آن کمک نماید. همچنین با شناسایی موارد خاص و حفظ آنها نزد خود، در دادگاه می تواند به راحتی از حق و حقوق موکل خود در پرونده های چک برگشتی استفاده نماید.

یک وکیل چک برگشتی باید مسائل ریز یک پرونده را به خوبی بشناسد

در پرونده های چک برگشتی، مسائل بسیار پیچیده می شود و یک وکیل چک برگشتی خوب باید بتواند به راحتی جزئیات یک پرونده را مانند پازل در کنار یکدیگر چیده و آنها را به صورت دقیق و با جزئیات کامل و بدون هیچ گونه کم و کاستی به قاضی دادگاه مطرح کند. این موضوع می تواند بسیار کمک کننده باشد و قاضی ها می توانند با تیزبینی های دقیق یک وکیل چک برگشتی اقدامات مناسبی را در پرونده صورت دهند.

تقسیم بندی کردن پرونده های چک برگشتی، راه حل پیروزی

در پرونده های چک برگشتی، مسائل زیادی وجود دارد که یک وکیل چک برگشتی باید این مسائل را با جداسازی و ساده سازی هرچه بهتر، شناسایی کرده و با شفاف سازی مسائل موجود در دادگاه به رای قاضی کمک نماید. همچنین یک وکیل چک برگشتی باید بتواند مسائل را به راحتی روشن ساخته و از طرفین دعوی کاملا اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نماید تا بتواند مطالبات هر دو طرف را بررسی کرده و بر اساس شواهد موجود به دادگاه برای تصمیم گیری کمک کند. شناسایی و جزء به جزء کردن پرونده از ویژگی های یک وکیل چک برگشتی می باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  دعاوی حقوقی و خیار غبن

رعایت قوانین دادگاه، ویژگی اصلی یک وکیل خوب

یک وکیل چک برگشتی خوب و بسیار باتجربه می تواند با صراحت تمام و بدون هیچ گونه شیرین زبانی و یا چرب زبانی در دادگاه حاضر شود و یا بدون اینکه از احساسات اضافه در دادگاه استفاده نماید، بر اساس مدارک و شواهد موجود در دادگاه اقدام به کار نماید و از این طریق بتواند پرونده های قانونی خود را پیش گیرد تا موکلان خود را بتواند به راحتی در دادگاه و در شرایط موجود راهنمایی و همراهی سازد. از این رو وجود یک وکیل چک برگشتی قانون مند بسیار مهم و یکی از اصول اخلاقی آنها در دادگاه می باشد، زیرا منحرف کردن دادگاه به هیچ عنوان به سود یک پرونده نخواهد بود.

داشتن تجربه کافی برای پیشبرد پرونده های چکی

یک وکیل چک برگشتی باید با داشتن ویژگی های مختلف اقدام به دفاع از موکلین خود نماید، اما داشتن تجربه و سواد علمی کامل برای پیروزی در یک دادگاه کاملا واجب است. با شناسایی مشخصات و اطلاعات لازم و همچنین وجود ماده ها و قوانین مختلف دولتی در پرونده های دادگاهی، یک وکیل خوب باید به راحتی تمام قوانین موجود در یک پرونده را بررسی کرده و با استناد به قوانین موجود اقدام به حل مشکلات نماید و یا با شناسایی مدارک معتبری در پرونده به ساده سازی آن در دادگاه کمک بسیاری کند.
وجود یک وکیل چک برگشتی می تواند به شما در شناسایی مشکل و حل آن کمک بسیاری کرده و افراد مختلف موظف هستند برای شناسایی مجرمین در پرونده های خود به خوبی با دادگاه همکاری کرده تا افراد بتوانند به حق و حقوق واقعی خود در دادگاه برسند.

انواع چک و حالت های مختلف چک

۱-چک های عادی: این مدل از چک ها بسیار رایج بوده و در کارهای تجارتی استفاده می شود.
۲- چک های تایید شده: این چک ها ابتدا توسط بانک ها تایید شده و با مهر و امضای بانک، مبلغ مورد نظر آن در حساب فرد صادرکننده چک نگهداری می شود تا دارنده چک به راحتی آن را پاس نماید.
۳-چک تضمین شده یا رمزدار: این مدل از چک ها توسط بانک ها و با بررسی آنها صادر می شود و برای زمان هایی کاربرد دارد که فرد چک دهنده در بانک مورد نظر دارای حساب نمی باشد و پرداخت آن توسط بانک تضمین شده است.
۴-چک های مسافرتی: این مدل چک ها که به اسم تراول هم شناخته می شود می تواند توسط تمام شعب همان بانک صادر شده و یا پاس شود.

دارنده چک چه کارهایی می تواند بعد از وصول نشدن آن انجام دهد؟

۱- درخواست صدور گواهی عدم پرداخت در صورت پرداخت نشدن کل مبلغ چک

با توجه به قوانین جدید دولتی یک فرد می تواند در صورت وجود چک برگشتی و یا مشورت با وکیل چک برگشتی به راحتی به بانک رفته و در صورت نبود کل مبلغ در حساب صاحب چک، از بانک بخواهد تا چک مورد نظر در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت گردد و با ایجاد یک برگه شکایت نامه از صاحب چک به راحتی اقدامات اولیه برای طرح شکایت را انجام دهد و بعد به کمک وکیل چک برگشتی مراحل قانونی آن را طی کند، تا بتواند به حق و حقوق خود دست یابد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  وکیل کیفری و هفت نکته که باید بدانید

۲- در صورتی که میزانی از مبلغ چک مورد نظر کسری باشد

در صورتی که مبلغ داخل حساب کمتر از میزان دقیق چک باشد، دارنده چک می تواند به راحتی این مبلغ را دریافت کرده و اقدام به دریافت نامه از سوی بانک نماید، بانک با پشت نویسی چک مورد نظر و وارد کردن چک در سامانه یکپارچه همانند قانون بالا، می تواند درخواست دارنده چک را با ایجاد یک فرم به همراه کد رهگیری برای انجام مراحل قانونی تسلیم کرده و یک نسخه از آن را برای صاحب اصلی چک ارسال نماید.

شرایطی که یک فرد می تواند از طریق یک وکیل چک برگشتی اقدام کیفری انجام دهد

طرح شکایت کیفری علیه صادرکننده چک باید دارای شرایطی همانند شرایط زیر باشد تا بتوان آن را در دادگاه مطرح نمود.

۱- وعده دار نبودن چک: یک وکیل چک خوب می تواند به راحتی با مشخص کردن وعده دار نبودن چک در داده از موکل خود دفاع کند، به دلیل وجود چک هایی با رسیدن به تاریخ سررسید قابل پاس شدن نمی باشد فرد می تواند همانند یکی از دو روش بالا اقدام به دریافت گواهی از بانک کرده و از طریق وکیل چک وعده دار نبودن آن را در دادگاه مشخص نماید.

۲- هرگاه چکی بابت انجام یک کار و یا یک تعهد صادر شود: مبنای اصلی صدور یک چک وجود دین می باشد، حال این دین می تواند به هر نحوی مانند مبلغ مانده از یک خرید ماشین، خرید خانه و یا موارد دیگر می شود، به همین دلیل داشتن چکی به صورت تضمینی برای تخلیه ملک و یا وجود گواهی بر امانتی بودن چک مانع از طرح یک دعوی حقوق توسط وکیل چک می شود و این امر که یک چک به صورت تعهد می باشد باعث برائت شما از دادگاه می شود، پس قبل از انجام هر کاری می توانید با یک وکیل چک آگاه به موارد قانونی مشورت نمایید.

۳- در صورتی که چک مورد نظر تاریخ نداشته باشد: اگر یک چک را بدون تاریخ در اختیار داشته باشید، فرد در ابتدا باید به بانک مراجعه کرده و با دریافت رسید و گواهی به همراه کد رهگیری اقدام به ایجاد دعوی کیفری نماید و در دادگاه اگر بی تاریخ بودن چک مشخص و تایید شود این چک از حالت کیفری در خواهد آمد. پس یک دارنده چک قبل از اقدام به انجام کاری ابتدا با یک وکیل چک مشاوره کرده و از طریق آن اقدامات لازم را به عمل آورد.

۴- در صورتی که چک سفید امضاء باشد: این نوع چک ها که فقط امضا دارد می تواند از طریق یک وکیل چک خوب و با باتجربه در دادگاه راحت پیگیری شود.
۵- هرگاه چکی به دلیل کار نامشروع و معاملات نامشروع باشد.
۶- هر وقت دارنده چک تا ۶ ماه بعد از صدور چک به بانک مراجعه ننماید و یا در صورت صدور گواهی عدم پرداخت شکایت خود را اعلام نکند نیز می تواند از طریق یک وکیل چک خوب قابل پیگیری باشد.

3 دیدگاه در ”وکیل چک برگشتی

  1. سلام، من چند تا چک دارم که تاریخ همه انها سال ۹۰/۰۲/۱۵ هست و تا الان برگشت نزدم و شکایت هم نکردم و ایا اگر الان شکایت کنم می توانم خسارت تاخیر تادیه و دادرسی از تاریخ سر رسید بگیرم یا نه؟ لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید

    1. سلام میتوانید طرح دعوای حقوقی کنید.
      و خسارات تاخیر تادیه از زمان برگشت چک بهتون تعلق میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button