دعاوی خانوادگی طلاق

با توجه به شرایط امروزه در جامعه و وجود اختلافات بین زوجین  دعاوی خانوادگی بیشتر از گذشته مطرح می شود  از جله این موارد دعاوی خانوادگی طلاق می باشد که بر اساس اینکه چه کسی آن را ارائه کرده باشد به سه دسته تقسیم می گردد  طلاق ممکن است به درخواست مرد  باشد و یا اینکه، طلاق به درخواست و از طرف زن است و  یا طلاق به صورت توافقی خواهد بود. در این مقاله سعی بر این شده است که  به شرایط و ویژگی‌های طلاق از طرف زن پرداخته شود.

طرح دعاوی خانوادگی طلاق از سوی زن دارای شرایط و ویژگی هایی خواهد بود که به آن در ذیل اشاره می نمایم.

هر چند  طلاق دادن عمل حقوقی  است که از جانب مرد صورت می پذیرد ولی قانون‌گذار شرایطی را پیش‌بینی نموده است که با وجود این شرایط زن برای طلاق می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند که عبارتند از:

  1. هر گاه شوهر ازپرداخت نفقه خودداری کند و یا آن را نپرداخته باشد

مطابق بر ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی هر گاه شوهر از دادن نفقه به زن استنکاف کند در صورتی که امکان اجرای حکم و یا الزام او به دادن نفقه میسر نگردد  زن خواهد توانست برای طلاق به دادگاه رجوع نماید  و شوهر را اجبار به طلاق کند و این مورد در زمانی که شوهر از دادن نفقه ناتوان بوده باشد نیز امکان پذیر خواهد بود.
نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که در دعاوی خانوادگی  طلاق  زن بایستی برای اخذ طلاق ابتدا از دادگاه تقاضای نفقه از سوی شوهرش را کرده باشد و در ادامه و درصورتی‌که حکم صادره از سوی دادگاه در مورد نفقه اجرایی نگردد تقاضای طلاق به دادگاه ارائه و مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

  1. عسر و حرج زن

بر طبق مواد ۱۱۳۰ قانون مدنی  هر گاه ادامه زندگی زناشویی موجبات عسر و حرج زوجه را فراهم آورده باشد زن با مراجعه به دادگاه خانواده  می‌تواند تقاضای طلاق بنماید. در هر زمانی که  عسر و حرج مذکور ثابت شود، زوج به طلاق اجبار خواهد شد  و درصورتی‌که اجبار  زوج میسر نبوده باشد زوجه به اذن دادگاه  طلاق داده خواهد شد.
منظور از عسر و حرجی که در قانون مدنی به آن اشاره کرده و در دعاوی خانوادگی طلاق استفاده می شود عبارت است از شرایطی که ادامه زندگی را برای  زن همراه با مشقت و دشواری ساخته و تحمل آن  را غیر ممکن خواهد ساخت. این  از مواردی است  که بانوان جامعه تلاش می نمایند برای طلاق  از آن استفاده نمایند البته موارد دیگری همچون بیماری صعب‌العلاج شوهر، اعتیاد، عدم پرداخت نفقه یا ترک طولانی زندگی مشترک از مفاهیمی است که شامل  عسر و حرج می گردد و زن از آن استفاده می نماید.  اما مشکلی که در برخی از اوقات پیشرو خواهد بود این است که  تعریف این مفهوم در اختیار قاضی قرار دارد و در بسیاری از موارد رویه‌های متفاوتی در این خصوص وجود خواهد داشت که موضوع طلاق را دچار چالش خواهد کرد.

  1. در زمان غیبت شوهر

در ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی بیان شده است که هر گاه شخصی چهار سال تمام غایب مفقودالاثربوده باشد زن او اختیار خواهد داشت که تقاضای طلاق بنماید نتیجتا در دعاوی خانوادگی طلاق بر این مبنا  و با رعایت قوانین مرتبط به شخص مفقودالاثر حکم طلاق صادر می گردد.  با توجه بر تحمل انتظار ۴ ساله و تشریفات قانونی مرتبط با شخص مفقودالاثر، مشکل خواهد بود لذا این ماده قانونی به نطر می رسد که برای طلاق کمتر مورد استفاده خواهد بود و راه‌حل آسان‌تری که اکثرا نیز اجرا می گردد آن  شرو ضمن عقد است که برحسب آن اگر شوهر ۶ ماه غیبت نماید زن از جانب شوهر برای طلاق وکیل خواهد شد و می تواند طلاق بگیرد.

  1. وکالت زن در طلاق

ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی می‌گوید زوجین خواهند توانست هر شرطی را  که مخالف با مقتضای عقد ازدواج نبوده باشـد در ضـمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر قرار دهند مثلا می توانند  شرط  کنند که هرگاه شـوهر زن دیگـری بگیـرد یـا در مدت معینی غایب گردد یا نفقه را پرداخت ننموده باشد یا برعلیه حیات زن سوءقصد یا سوء رفتاری کرده باشد کـه زندگانی آن‌ها با یکدیگر غیرقابل‌تحمل شده است زن وکیل و وکیل در توکیل بوده و با طرح دعاوی خانوادگی طلاق با مراجعه به دادگاه، بعد از اینکه  این شرط در دادگاهـ به اثبات رسید با صدور رای  زن خود را مطلقه خواهد کرد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  آشنایی با مهارت‌های یک مشاور حقوقی

در ازدواج‌هایی که به صورت دائمی  است معمولاً مرد در۱۲ مورد به همسر خود وکالـت می‌دهد که با تحقق هر کدام از آنها ، خـود را مطلقـه بنماید  ازجمله این شـروط می توان به  غیبت شوهر به مدت ۶ ماه یا بیشتر، ارتکاب جرمی کـه مخـالف مـصالح خـانوادگی است و همچنین گرفتن همسر دوم از سوی شوهر و اعتیاد شوهر به مواد مخدری است که برای مصلحت خانواده زیان‌آور خواهد بود می باشد.

وکالت زن در طلاق، که به‌موجب شروط ضمن عقد و تحقق آن‌ها به زن داده خواهد شد؛ بیشترین استفاده را برای طرح دعاوی خانوادگی طلاق از طرف زن دارد، چراکه اثبات موارد موجود در آن معمولا راحت‌تر و نیازمند زمان کمتری می باشد.

طلاق

چگونگی طرح دعاوی طلاق

برای اینکه از همسر خود طلاق بگیرید باید دادخواستی به محل اقامت خود یا شوهرتان تقدیم کنید.

ولی بهتر است این کار را از طریق وکیل دعاوی خانوادگی انجام بدهید که به تجربه تر در این امور است و هم می تواند از اطاله دارسی و زیاد شدن زمان دادرسی جلوگیری کند و به سهولت انجام بدهد.  به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و رونوشت عقدنامه و شناسنامه خود را به همراه ببرید. دلایل خود برای طلاق را ارائه کنید. و دادخواست حقوقی خود را به ثبت برسانید ابلاغیه‌ای به شما و همسرتان  ارسال می‌شود تا در جلسه دادگاه حاضر شوید و بعد از آن نیز حکم دادگاه صادر شده که این حکم هم قابل تجدیدنظرخواهی و هم قابل فرجام‌خواهی است.  در پایان بایستی به عرض برسانم که ا در شهری همچون تهران روند طلاق از طرف زن می‌تواند چیزی بین ۴ تا ۸ ماه به طول بینجامد ولی با استفاده از وکیل دعاوی خانوادگی این زمان ها کاهش خواهد یافت و سریعتر حکم صادر می شود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  وکیل پایه یک دادگستری و پرونده ابطال شناسنامه

منابع:

برگرفته از قانون مدنی

برگرفته از قانون مدنی  در نظم حقوق کنونی/ ناصر کاتوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *