وکیل مهریه و مهریه زنان

وکیل مهریه می‌تواند با توجه به اینکه قوانین و راهکارهای آن را به‌خوبی می‌داند و نسبت به آن اشراف دارد در تسریع روند دادگاه بسیار مؤثر باشد.

یکی از موارد رایج در دادگاه های خانواده مسئله درخواست مهریه از سوی زنان است. در قانون مهریه همواره به عنوان مطالبه به حق زنان پذیرفته شده است و مردان موظفند که آن را پرداخت کرده و ادا کنند. مهریه در قانون و عرف و دین به عنوان حقی مشروع در نظر گرفته شده و به ان پرداخته شده است. مشروعیت مهریه به این معنا است که زن می تواند هر زمانی آن را از همسر خود مطالبه کند و مرد موظف به پرداخت آن است. لازم به ذکر است که در سالیان اخیر درخواست مهریه و عدم توانایی مردان در پرداخت آن به مسئله ای بحث برانگیز تبدیل شده است. در این میان نقش وکیل مهریه درصورتی که زن مهریه را درخواست کرده و مرد از آن امتناع کند برای دریافت مهریه بسیار بالا است. وکیل مهریه می‌تواند با توجه به اینکه قوانین و راهکارهای آن را به‌خوبی می‌داند و نسبت به آن اشراف دارد در تسریع روند دادگاه بسیار مؤثر باشد و با سرعت بیشتری برای دریافت مهریه زن اقدام کند.

مهریه چیست ؟ 

در گذشته به مهریه کابین گفته می شد . مهریه مالی است که مرد در هنگام وقوع عقد نکاح به زن می‌پردازد یا مکلف به پرداختِ آن می‌شود. مهریه مربوط به اسلام و مختص مسلمانان است و در اغلب کشورهای اسلامی با تفاوت هایی اجرا می شود. آنچه پژوهشگران در این زمینه مطرح کرده اند این نکته است که مهریه در دو دین اسلام و یهودیت وجود داشته و صورت می پذیرفته است. آنطور که گفته شده است مهریه همچنان نیز در بین برخی از یهودیان رایج است و اتفاق می افتد و به عنوان شرطی پذیرفته شده برای ازدواج است. مهریه همواره به عنوان یک عاملِ بازدارندهٔ شوهر از تصمیم عجولانه برای طلاق و تأمین مالی زنِ خانه پس از طلاق در یهودیت پذیرفته شده‌است. مرد به هنگام اجرای صیغه نکاح، چیزی را به زنش می‌دهد که نشان‌دهنده قصد او برای نکاح باشد و این عمل در اصطلاح مهریه یا صداق نامیده می‌شود. این هدیه و بخشش که از طرف مرد صورت می پذیرد ، امروزه و به مرور زمان به هدف پایبندی به لوازم زندگی مشترک و ارتباط زناشویی یا ضامنی برای حق طلاق زنان درآمده است.  

میزان و نوع مهریه 

مهریه در سند رسمی ازدواج به ثبت می رسد  که از مزایای این عمل می توان می توان به این نکته اشاره داشت که این سند، یک سند لازم الاجرا خواهد بود. سند لازم الاجرا دارای ویژگی هایی است که از  ویژگی های  این سند آن است که می توان از طریق دفتر خانه تنظیم سند ازدواج و گرفتن اجراییه و مراجعه به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت آن را به اجرا گذاشت. بنابراین ویژگی بارز اسناد لازم الاجرا از جمله سند ازدواج، این است که هم از طریق اداره ثبت و بدون مراجعه به دادگاه قابل وصول هستند و هم از طریق مراجعه به دادگاه حقوقی قابل پیگیری خواهند بود.  در آموزه‌های دینی برای میزان مهریه اندازه معینی تعیین نشده است. همچنین در نوع مهریه نیز محدودیتی وجود نداشته  و هر چیزی که ارزش اقتصادی یا اجتماعی داشته باشد، می‌تواند مهریه قرار گیرد که انواع آن مانند طلا، نقره، پول‌های رایج، لوازم زندگی و … می تواند به عنوان مهریه تعیین شود. 

از چه راه هایی می توان مهریه را دریافت کرد؟
از چه راه هایی می توان مهریه را دریافت کرد؟

از چه راه هایی می توان مهریه را دریافت کرد؟

از ویژگی های مهم مهریه این است که از دیون ممتاز به شمار می آید. دیون ممتاز به این معنی است که مهریه را قبل از هر بدهی می توان از بدهکار که  زوج  است دریافت کرد. دیون ممتاز بودن مهریه حتی در زمانی که مرد فوت کند نیز باعث می شود که بر هر طلب دیگری مقدم باشد. برای دریافت مهریه داشتن یک وکیل مهریه می تواند نقشی مهم داشته باشد. برای پیگیری و دریافت مهریه مدارکی لازم است که با دارا بودن آنها و ارائه انها در پرونده وکیل خواهد توانست برای دریافت مهریه اقدام کند. این مدارک عبارتند از اصل سند ازدواج، اصل شناسنامه، کپی کارت ملی همچنین در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید. از دیگر ویژگی های مهریه این است که امکان بذل یا بخشش آن به صورت جزئی یا کلی وجود دارد که این امر از هر طریق و روشی که قابل اثبات و مستند باشد می تواند رخ دهد. 

ویژگی های یک وکیل مهریه 

برای دریافت مهریه از راه های قانونی یک وکیل مهریه مجرب می تواند کمکی بزرگ باشد. وکیل مهریه با داشتن دانش و تجربه کافی در زمینه کاری خود می تواند به خوبی راه های قانونی را برای دریافت مهریه طی کرده و مهریه را که به عنوان حق قانونی و شرعی زنان شناسایی شده است دریافت کند. در کنار دانش و تجربه یک وکیل مهریه می تواند از اخلاق خوب و تعهد در کار نیز به عنوان دیگر ویژگی های او نام برد. همچنین هزینه ای که یک وکیل مهریه به عنوان حق الوکاله دریافت می کند می تواند در انتخاب او اثر گذار باشد. هزینه وکیل مهریه بستگی به عوامل مختلفی دارد که در میزان هزینه ها و حق الوکاله وکیل و توافق با موکل تاثیر گذار خواهد بود. وکیل مهریه می تواند شما را با سرعت بیشتری به حقوق قانونی و دریافت مهریه برساند. همچنین با دارا بودن وکیل مهریه نیازی به حضور زن در پیچ و خم دادگاه و کارهای اداری در دادگاه نیست. در صورتیکه که لزومی به توقیف اموال مرد باشد وکیل مهریه می تواند با تجربه تجربه و راهکارهای قانونی اموال مرد را توقیف کند. همچنین وکیل مهریه خواهد توانست نقش مهم و موثری در رد دادخواست اعسار مرد داشته باشد. وکیل مهریه در زمینه دریافت حکم جلب مرد نیز می توان نقشی موثر داشته باشد. در نهایت دریافت مهریه و رسیدن به حق قانونی زن با  تراب ودن وکیل مهریعه آسانتر بوده و مراحل حقوقی و قانونی ان ساده تر طی خواهد شد. .

مهریه بیش از۱۱۰ سکه

حکم حبس شوهر به دلیل عدم پرداخت نفقه، فقط به میزان ۱۱۰ سکه اجرا می‌شود که تا زمان پرداخت آن توسط شوهر، اثبات اعسار و یا جلب رضایت مرد باید در زندان بماند. وقتی مهریه عندالمطالبه باشد، هم می‌توان به هر مبلغ و میزانی بر میزان مهریه توافق کرد.  اما اگر مهریه مثلا۲۰۰۰ سکه باشد و زوجه با توجه به عندالمطالبه بودن مهریه، تمامی مهریه خود را یکجا درخواست کند و نتواند مالی از شوهر معرفی نماید که امکان وصول مهریه از آن مال به نحوی وجود داشته باشد، فقط امکان استفاده از قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و قانون اعسار جهت بازداشت و زندانی کردن شوهر بابت عدم پرداخت نفقه به میزان ۱۱۰ سکه و یا معادل ریالی آن را دارد و بابت بقیه مبلغ مهریه شوهر زندانی نخواهد شد. 
.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  آیا تغییر جنسیت تأثیری در سهم ارث دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button