آشنایی با وکالت امور ثبتی

توضیحاتی در مورد وکالت امور ثبتی

در این مقاله آشنایی با وکالت امور ثبتی مورد نظر است. وکالت امور ثبتی یکی از وظایف وکیل پایه یک دادگستری می باشد، زیرا امروزه مشکلات ثبتی بسیار زیادی ممکن است برای افراد مختلف به وجود بیاید. وکیل امور ثبتی می تواند با اقدامات درست و به موقعی که انجام می دهد، کمک کند تا موکل خود بتواند امور ثبتی خود را با کمترین مشکل حقوقی انجام بدهد. زیرا معمولا بسیاری از مشکلات حقوقی که انسان با آن مواجه می شود، مربوط به امور ثبتی می باشد.
وکالت امور ثبتی از سال های دور مورد نیاز انسان ها بوده، زیرا ثبت املاک یا اسناد سابقه ای بسیار طولانی دارد. در داخل ایران از زمان قاجار موضوع ثبت اسناد و املاک مطرح بوده است. بدین ترتیب از همان زمان ها وکالت امور ثبتی در جامعه به عنوان یک نیاز احساس شده است. زیرا معمولا افراد مختلف، از قوانین مربوط به ثبت اطلاعات کاملی در اختیار ندارند. بدین ترتیب اگر وکیل امور ثبتی در هنگام انجام هر گونه عملیات ثبتی وارد این قضیه نشود، مشکلاتی که ممکن است به وجود آید، بسیار زیاد می باشند. وکیل امور ثبتی معمولا اطلاعات حقوقی بسیار زیادی نسبت به سایر افراد داشته، که این موضوع می تواند کمک بسیار زیادی به انجام هر چه بهتر امور ثبتی بکند.

وظایف سازمان ثبت اسناد کشور

سازمان ثبت اسناد کشور یکی از سازمان هایی است که به قوه قضاییه وابسته می باشد. وکالت امور ثبتی می تواند در زمینه های کاری مختلف مربوط به سازمان ثبت اسناد انجام شود. از این رو در ادامه می توان با برخی از وظایف سازمان ثبت اسناد کشور آشنا شد.

امور ثبتی

معمولا هر سندی برای اینکه اعتبار بیشتری پیدا کند، نیاز است تا در یکی از دفاتر ثبت اسناد کشور به ثبت برسد. اسنادی که در سازمان ثبت اسناد کشور ثبت نشده باشند، از نظر قانونی دارای مشکل می باشند. بدین ترتیب امور ثبتی را می توان یکی از مهمترین کارهایی دانست که سازمان ثبت اسناد کشور انجام می دهد.

تعیین و تثبیت حدود و اطلاعات مالکیت‌ها

معمولا در سند مالکیت ها مانند سند انواع ملک حدود و اطلاعات مالکیت ها دارای اهمیت زیادی می باشد. اگر هر کدام از املاک به صورت ثبتی حدود و اطلاعات مالکیتی نداشته باشد، احتمال تعرض به ان وجود دارد. زیرا ملاک برای مالکیت، داشتن سند ثبتی می باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  بررسی عیوب در فسخ نکاح

تسهیل معاملات رسمی

معمولا معاملات رسمی نیاز به یک سری ریزه کاری های فنی داشته، که این موضوع نیاز به داشتن تخصص می باشد. از این رو معمولا این کار در دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام می شود. زیرا اطلاعات افراد نسبت به معاملات رسمی اندک بوده و این موضوع باعث شده تا نیاز باشد در دفاتر ثبت اسناد، معاملات رسمی انجام گیرد.

اعمال نظارت و بازرسی

یکی از مهم ترین وظایف سازمان ثبت اسناد رسمی نظارت و بازرسی می باشد. این نظارت باعث می شود تا مشکلات حقوقی کمتری به وجود آمده و در نتیجه پرونده های حقوقی مربوط به ثبت اسناد رسمی کاهش یابد.

استانداردسازی و اصلاح قوانین و مقررات

برخی از قوانین و مقررات ممکن است به صورت استاندارد نبوده و اجرای آنها مشکلاتی را به وجود آورد. بدین ترتیب سازمان ثبت اسناد وظیفه دارد استانداردسازی و اصلاح قوانین و مقررات را انجام بدهد.

اطلاع رسانی و پاسخگویی

عدم آگاهی عموم مردم نسبت به مسائل حقوقی مربوط به ثبت اسناد رسمی باعث شده تا بسیاری از مشکلات حقوقی به وجود بیاید. بدین ترتیب معمولا پاسخگویی به سوالات و اطلاع رسانی های مناسب، می تواند بسیار مفید باشد.

ثبت شرکت‌ها و مؤسسات

هر شرکت یا موسسه ای قبل از آغاز فعالیت خود، باید در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور به ثبت برسد. در غیر این صورت فعالیت آن شرکت غیر قانونی می باشد.

تنظیم‌ اسناد رسمی

معمولا تنظیم کردن اسناد رسمی نیاز به داشتن اطلاعات زیاد در زمینه حقوقی بوده و همچنین نیاز است تا توسط یک مرجع ذیصلاح و یا قانونی تنظیم شوند. بدین ترتیب سازمان ثبت اسناد می تواند بهترین گزینه برای تنظیم اسناد رسمی باشد.

آشنایی با انواع دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی از جمله مواردی به شمار می روند که وکالت امور ثبتی می تواند در حل و فصل آنها تاثیر گذار باشد. دعاوی ثبتی دارای انواع و اقسام مختلفی بوده، که در ادامه می توان با آنها بیشتر آشنا شد. زیرا با شناخت این دعاوی، می توان با حوزه فعالیت وکالت امور ثبتی نیز بیشتر آشنا شد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  مهریه همسر دوم

دعاوی ثبت املاک

این نوع از دعاوی همانطور که از نام آنها پیداست، مربوط به ثبت انواع ملک می باشد. در سال های اخیر مشکلات بسیار زیادی در هنگام ثبت انواع ملک به وجود آمده است. هر نوع مشکلی که در هنگام ثبت املاک وجود داشته باشد را از طریق وکالت امور ثبتی می توان برطرف نمود. از جمله مشکلات مربوط به ثبت املاک می توان به مواردی همچون اعتراض به ثبت ملک، اعتراض به حقوق ارتفاقی، اعتراض به تحدید حدود، اعتراض به آرای هیئت حل اختلاف و… اشاره کرد.

دعاوی ثبت اسناد

دعاوی مربوط به اسناد مالکیت در این دسته قرار می گیرند. وکالت امور ثبتی می تواند در هر کدام از این حوزه ها ورود کرده و مشکل را به راحتی برطرف نماید. بدین ترتیب هیچ مشکلی برای حل و فصل دعاوی ثبت اسناد وجود ندارد. از جمله دعاوی مربوط به ثبت اسناد می توان به دعاوی مربوط به اسناد مالکیت معارض، دعاوی مربوط به اشتباهات ثبتی، دعاوی اعتراض افرازی و دعاوی مربوط به ابطال اسناد اشاره کرد.

دعاوی مربوط به اجرای اسناد رسمی لازم ‌الاجرا

معمولا اسناد رسمی لازم الاجرا بوده و هر گونه مقاومت در اجرای آنها جرم محسوب می شود. بدین ترتیب وکالت امور ثبتی می تواند کمک کند تا اسناد رسمی به خوبی اجرا شده و هیچ گونه مشکلی در این حوزه به وجود نیاید. بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که وکالت امور ثبتی می تواند یکی از وظایف وکیل پایه یک دادگستری در راستای اجرای هر چه بهتر قوانین و مقررات مربوط به ثبت اسناد رسمی باشد. بدین ترتیب وکیل امور ثبتی باید تمام تلاش خود را بکند که مشکلات ثبتی به بهترین شکل و در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شوند. بدین ترتیب وکالت امور ثبتی می تواند باعث تسهیل زندگی افراد مختلف جامعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button