چگونگی تعیین هزینه‌های مشترک ساختمان توسط وکیل ملک

وکیل ملک می گوید در صورتی که مالکین ترتیب دیگری برای پرداخت هزینه‌های مشترک پیش بینی نکرده باشند، سهم هر یک از مالکین یا استفاده‌کنندگان از هزینه‌های مشترک آن قسمت که ارتباط با مساحت زیربنای قسمت اختصاصی دارد، از قبیل: آب، گازوئیل و اسفالت پشت بام و غیره به ترتیب مقرر در ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها و سایر مخارج که ارتباطی به میزان مساحت زیر بنا ندارد، از قبیل هزینه‌های مربوط به به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، و هزینه نگهداری تاسیسات، باغبان، تزیینات قسمت های مشترک و غیرهبه طور مساوی بین مالکین یا استفاده‌کنندگان تقسیم می‌گردد.

زندگی در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی دغدغه‌های جدیدی را وارد زندگی اجتماعی ما کرده است. شاید پنجاه سال قبل تصور زندگی با چندین خانواده دیگر در یک ساختمان غیر ممکن بود و همه در واحدهای ساختمانی مستقل زندگی می‌کردند. البته افراد یک خانواده ممکن بود بعد از تشکیل خانواده باز در همان ساختمان سکونت کنند اما وجود رابطه  خونی و فامیلی بسیاری از  مشکلاتی که امروز در آپارتمان‌ها بوجود می‌آید را حل می‌کرد.

به مین دلیل با وجود اینکه اغلب امکانات و امنیت بیشتری در مجتمع‌های مسکونی فراهم است اما هنوز هم افرادی که در خانه‌های مستغلاتی زندگی می‌کنند خرسندند که تنها کسی که کلید به قفل محل سکونتشان می‌اندازد خودشان هستند. در کنار مسائلی که مربوط به مسائل فرهنگی است، یکی از مهم‌ترین دلایل سختی زندگی در مجتمع مسکونی عدم آگاهی از قانون و مسائل حقوقی این حوزه است.

پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان از پر تکرارترین مشکلات زندگی آپارتمانی است که گاها برای حل آن کار به مشاوره با وکیل ملک و مراجعه به مراجع قضایی می‌کشد. در صورتی که قانون بطور کاملا شفاف در این خصوص صحبت کرده و با آگاهی و در سایه قانون به راحتی می‌توان این مباحث را مدیریت کرد.

وکیل ملک: هزینه‌های مشترک ساختمان چگونه محاسبه می‌شود؟

 هزینه های مشترک عبارتست از:

 الف) هزینه‌های لازم برای استفاده حفظ و نگاهداری عادی ساختمان و تاسیسات و تجهیزات مربوطه 

شاید دوست داشته باشید بخوانید  بررسی انواع طلاق

ب) هزینه‌های اداری و حق الزحمه مدیر یا مدیران

در ماده ۲۳ آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها و تبصره ذیل آن شرکا ساختمان موظفند در پرداخت هزینه‌های مستمر و هزینه‌هایی که برای حفظ و نگهداری قسمت‌های مشترک ساختمان مصرف می‌شود، طبق مقررات زیر مشارکت نمایند:

« در صورتی که مالکین ترتیب دیگری برای پرداخت هزینه‌های مشترک پیش بینی نکرده باشند، سهم هر یک از مالکین یا استفاده‌کنندگان از هزینه‌های مشترک آن قسمت که ارتباط با مساحت زیربنای قسمت اختصاصی دارد، از قبیل: آب، گازوئیل و اسفالت پشت بام و غیره به ترتیب مقرر در ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها و سایر مخارج که ارتباطی به میزان مساحت زیر بنا ندارد، از قبیل هزینه‌های مربوط به به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، و هزینه نگهداری تاسیسات، باغبان، تزیینات قسمت های مشترک و غیرهبه طور مساوی بین مالکین یا استفاده‌کنندگان تقسیم می‌گردد. تعیین سهم هریک از مالکین یا استفاده‌کنندگان با مدیر /مدیران می باشد.»

وکیل املاک
وکیل املاک

متن ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها که در متن این ماده به آن اشاره شده است در مورد سهم هریک از مالکان قسمت‌های اختصاصی است:

«حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمتهای اختصاصی از مخارج قسمت‌های مشترک، متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمتهای اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه‌هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیربنا به نحو مساوی تقسیم‌ خواهد شد و یا اینکه مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش‌بینی کرده باشند. پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد الزامی است. »

این ماده قانونی ۳ تبصره دارد که در سال ۷۶ تصویب شده‌اند ادامه به آن اشاره شده است.

تبصره ۱: مدیران مجموعه با رعایت مفاد این قانون، میزان سهم هر یک از مالکان یا استفاده‌کنندگان را تعیین می‌کند.

تبصره ۲ : در صورت موافقت مالکانی که دارای اکثریت مساحت زیربنای اختصاصی ساختمان می‌باشند هزینه‌های مشترک براساس نرخ معینی که به تصویب مجمع عمومی ساختمان می‌رسد، حسب زیربنای اختصاصی هر واحد، محاسبه می‌شود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  ارث زن بعد از فوت شوهر

تبصره ۳: چنانچه چگونگی استقرار حیاط ساختمان یا بالکن یا تراس مجموعه به گونه‌ای باشد که تنها از یک یا چند واحد مسکونی، امکان دسترسی‌ به آن باشد، هزینه حفظ و نگهداری آن قسمت به عهده استفاده‌ کننده یا استفاده‌کنندگان است.

موارد خاصی ممکن است در یک ساختمان مسکونی پیش بیاید که مستاجر و مالک توافقاتی در زمینه پرداخت این هزینه‌ها داشته‌اند اما مالک پرداخت نمی‌کند. وکیل ملک بیان می‌کند که چنانچه به موجب اجاره نامه یا قرارداد خصوصی پرداخت هزینه‌های مشترک بر عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن استنکاف ‌نماید، مستاجر می‌تواند از محل مال الاجاره هزینه‌های مزبور را پرداخت کند. همچنین در صورتی که پرداخت هزینه‌های جاری مشترک به عهده استفاده‌کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند مدیر یا مدیران می‌توانند علاوه بر مراجعه به استفاده‌کننده به مالک اصلی نیز مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است در صورتی که بین شرکا توافق شده باشد که هزینه‌های نگهداری یک قسمت از بنا یا هزینه نگهداری و عملیات یک جزء از تأسیسات فقط به عهده بعضی از شرکا باشد، فقط همین افراد موظف به انجام آن بوده و در تصمیمات مربوط به این هزینه ها تعیین تکلیف خواهند نمود.

در پایان ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که اگر شخصی در مورد سهمیه یا میزان هزینه مربوط به سهم خود معترض باشد چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟

به مدیر مراجعه و تقاضای رسیدگی نسبت به موضوع را  بنمایند، در صورت عدم رسیدگی یا رد اعتراض شریک می تواند به مراجع صلاحیتدار قضایی مراجعه کند.

برای افزایش دانش حقوقی خود و یادگیری مطالب حقوقی که دانستنشان برای همه واجب است پادکست‌های تخصصی سازمان حقوقی و داوری ثمین عدالت را به صورت کاملا حرفه‌ای تهیه شده‌اند را دنبال کنید. اگر پرسشی دارید با ما تماس بگیرید. پاسخ میدهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button