سؤال‌های حقوقی مهم در مورد استرداد جهیزیه

دعوای استرداد جهیزیه دعوای نوظهوری نیست و سالهاست که قانون چنین راهکاری برای زنان در نظر گرفته است. اما با افزایش چشمگیر قیمت اجناس و لوازم منزل حساسیت آن بیشتر شده است. طبق گزارش واحد مشاوره مرکز حقوقی و داوری ثمین عدالت سؤالات بسیار زیادی در مورد نحوه پس گرفتن جهیزیه از این واحد پرسیده می‌شود. بنابراین تصمیم گرفتیم مجموعه‌ای از این سؤالات را در قالب یک مقاله در وبسایت منتشر کنیم. با ما همراه باشید.

  • به لحاظ قانونی مالکیت وسایل منزل پس از ازدواج با کیست؟

مالکیت وسایلی که زن به خانه شوهر می‌آورد در اختیار زن است و مرد تنها به‌عنوان یک امین، می‌تواند از این وسایل استفاده کند. اما وسایلی که مرد پس از ازدواج تهیه کرده و فاکتور آن موجود است اینگونه نیست.

استرداد جهیزیه- ثمین عدالت

  • آیا اگر زنی جهیزیه‌ای را بفروشد مجرم است؟

زن مالک جهیزیه است و می‌تواند هر عمل و اقدام مالکانه‌ای انجام دهد وان را بفروشد یا هدیه دهد.

 

  • پروسه استرداد جهیزیه چقدر طول می‌کشد؟

به‌طور مشخص نمی‌توان زمانی را مشخص کرد و ممکن است از تسلیم دادخواست تا صدور رأی قطعی چند ماه طول بکشد.

  • با توجه به تنش‌هایی که هنگام طلاق پیش می‌آید چگونه می‌توان از آسیب رسیدن به جهیزیه جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از آسیب احتمالی و فروش اقلام می‌توان در ستون خواسته در کنار درخواست استرداد، درخواست تأمین خواسته ر ا هم ضمیمه کرد  تا واحد اجرای احکام جهیزیه را به مکان موردنظر خود منتقل نمایید. البته تأمین خواسته منوط به واریز مبلغی به حساب شورا است که  قابل بازگشت است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  مالیات و تفاوت آن با عوارض

 

  • چطور می‌توان مالکیت اقلام جهیزیه را اثبات کرد؟

سیاهه جهیزیه امضا شده توسط مرد و شهادت شهود از مدارک معتبر در این دعوی هستند. اگر هم سیاهه‌ای نوشته نشده باشد فاکتور خرید و شهادت افراد مؤثر است.

اگر سیاهه فاقد امضا یا اثر انگشت مرد باشد، با گواهی چند شاهد می‌تواند مستند مثبته دعوا باشد. اگر شهود از اقوام مرد باشند مؤثرتر است.

  • مرجع دعوای استرداد جهیزیه کجاست؟

ماده ۴ قانون حمایت از خانواده در بند پنجم خود رسیدگی به دعاوی ناشی از جهیزیه را در صلاحیت دادگاه خانواده دانسته است.

برای پس گرفتن جهیزیه باید دادخواستی به دادگاه ارائه کرد. اگر ارزش جهیزیه زیر ۲۰ میلیون تومان باشد دادخواست باید به شورای حل اختلاف ارائه شود و در غیر این صورت دادخواست در صلاحیت دادگاه خانواده می‌باشد.

  • آیا حقیقت دارد در مورد جهاز ، مرد نقش امانت‌دار را دارد؟

بله زوج، به‌عنوان امین و به رسم امانت، اذن و اجازه بهره‌برداری از جهیزیه را دارد و باید طبق عرف از آن استفاده کرده و حراست کند.

لازم به ذکر است در صورتی که به جهت تقصیر، تعدی یا تفریط وی، اقلام مذکور دچار نقص و آسیب گردد، مسئول است اما اگر جهاز کهنه و مستهلک شود به عهده زوج نبوده و قابل مطالبه از وی نیست.

ارسال اظهارنامه در پس گرفتن جهیزیه مؤثر است؟پیشنهاد می‌شود پیش از شروع قانونی دعوا با ارسال اظهارنامه از دفتر خدمات قضایی الکترونیک به طرفیت مرد، درخواست پس گرفتن جهیزیه به او مطرح شود.

این اظهارنامه مبنای اطلاع‌رسانی به مرد است و ممکن است بدون مشکل اقدام به پس دادن آن کند.

  • آیا می‌توان به جای جهیزیه پول معادل آن را طلب کرد؟
شاید دوست داشته باشید بخوانید  دعاوی کیفری کلاهبرداری رایانه ای

 استرداد جهیزیه دعوایی مالی است، لذا تا عین جهیزیه و اقلام آن موجود باشد، استرداد قیمت جهیزیه وجاهت قانونی نداشته و در محاکم قابل استماع نیست. مگر اینکه تلف شده باشد.

 

با افتخار آماده ارائه خدمات حقوقی هستیم. با ثمین عدالت تماس بگیرید تا راهنمائیتان کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian