وکیل کلاهبرداری و شیوه های نوین کلاهبرداری / بخش دوم

در بخش اول وکیل کلاهبرداری و معرفی شیوه های نوین کلاهبرداری گفتیم که کلاهبرداری در قانون به عنوان تحصیل یا بردن وجه یا مال دیگری با توسل به هر نوع وسایل متقلبانه تعریف شده است.  آنچه در عمل کلاهبرداری همواره مشاهده می شود استفاده از فریب برای بردن مال  و آسیب زدن به دارایی های دیگری است. همچنین به در ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال ۱۳۶۷ و دو تبصره آن در خصوص مصادیق جرم کلاهبرداری اشاره کرده و فریب و توسل به وسایل متقلبانه را جزیی از کلاهبرداری دانستیم و سپس با توضیحی کلی درباره وکیل کلاهبرداری به چند نمونه از شیوه های نوین کلاهبرداری مانند میس کال، شما برنده شده اید، یارانه شما قطع شد و کمک برای فروش گنج پرداختیم. براساس آمار منتشر شده میزان فیشینگ در ایران رو به افزایش نهاده  است که می توان ان را یکی از شیوه های نوین کلاهبرداری دانست. فیشینگ به تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و … از طریق جعل یک وب‌سایت، پیامک و آدرس ایمیل گفته می‌شود.  در بخش دوم دیگر شیوه های نوین کلاهبرداری را بررسی کرده و به جایگاه وکیل کلاهبرداری در چنین پرونده هایی خواهیم پرداخت.

درگاه های اینترنتی جعلی

یکی از رایجترین و پرکاربردترین شیوه های کلاهبرداری که به عنوان جرائم اینترنتی و رایانه ای نیز مورد شناسایی و طبقه بندی قرار گرفته است استفاده از درگاه های اینترنتی جعلی و سرقت اطلاعات حساب است که به ان فیشینگ نیز گفته می شود. فیشینگ با سرعتی زیاد  رو به گسترش است و اهموتره وکلای کلاهبرداری نسبت به آن هشدار می دهند. یکی از علتهای گسترش فیشینگ راه اندازی سایت‌ها و صفحه‌های جعلی پرداخت‌های اینترنتی است که به راحتی امکان پذیر است. چندی پیش یک سایت اینترنتی، کار را برای کلاهبرداران آسان کرده و به طور رایگان صفحات جعلی فیشینگ را در اختیار متقاضیان قرار می‌داد که توقیف شد. وکیل کلاهبرداری همواره نسبت به شیوه های نوین کلاهبرداری و فیشینگ هشدار داده اند. .

منبع در این روش با ارسال لینک های جعلی و یا هدایت شما به درگاه های پرداخت جعلی اطلاعات حساب شما را دریافت و اقدام به کلاهبرداری و سرقت از حساب کاربران می کنند. دقت به نشانی اینترنتی و اینکه آدرس درگاه ها به آدرس شاپرک دات آی آر ختم شود می تواند از سرقت از حساب شما جلوگیری کند. در این مواقع یک وکیل کلاهبردار نسبت به مواردی هشدار می دهد. وکیل کلاهبرداری با توجه به دانش و تجربیات خود یادآور می شود که کلاهبرداران اینترنتی از علاقه طعمه های خود به مواردی خاص استفاده میکنند این کار این امکان را به آنها خواهد داد که توجه فرد را به سوژه جلب کرده و از دقت او به مواردی که می تواند مانع کلاهبرداری شود کم کنند.  بیشتر این سایتها در دسته سایتهای خیریه، سایت های همسریابی و ازدواج موقت، سایت های طالع بینی و فال، سایت های شرط بندی و سایت های مربوط به فروش کالاهای غیرمجاز قرار دارند. در هر صورت با توجه به رایج بودن این شیوه از کلاهبرداری اینترنتی باید نسبت به آن اگاه بود هرچند که در صورتی که از این طریق دچار کلاهبراری شدید بهتر است بلافاصله با یک کیل کلاهبرداری مشورت کنید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  گرانی سکه و شرح افزایش قیمت سکه طلا عامل بحران ازدواج

کلاهبرداری با اسکیمر

کلاهبرداری با اسکیمر یکی دیگر از شیوه های نوین کلاهبرداری است که همواره وکلای کلاهبرداری نسبت به آن هشدار می دهند. در این روش کلاهبردار دستگاه کوچکی که شبیه ورودی های خودپرداز است روی بخش ورودی کارتخوان نصب میکند. وقتی کارت توسط فرد وارد دستگاه می شود، کارت ابتدا از اسکیمر رد شده و سپس وارد میشود. همچنین کلاهبردار ممکن است کنارفرد مورد نظر در حال عملیات بانکی موقع زدن رمزکارت ایستاده باشد.  بنابراین لازم است پیش از استفاده از دستگاه خود پرداز نسبت به آن اطمینان کامل حاصل شود و اینکه هیچ به کارت خوان یا صفحه کلید آن اضافه نشده باشد تا کلاهبرداران نتوانند از این طریق به اطلاعات حساب دسترسی داشته باشند.

وکیل کلاهبرداری و شیوه های نوین کلاهبرداری / بخش دوم
وکیل کلاهبرداری و شیوه های نوین کلاهبرداری / بخش دوم

کپی شدن کارت هنگام خرید ازفروشگاه

در این روش کلاهبرداری وقتی خریدار از فروشگاه محصولی را خرید می کند و سپس از دستگاه خودپرداز برای پرداخت استفاده می کند رمز پرسیده می شود و خریدار نیز  رمز را اعلام میکنید. پس از آن رسید خرید دریافت شده و مغازه دار اما در زمان پرداخت از غفلت استفاده کرده و کارت را علاوه بر دستگاه خودپرداز خودش، بر روی یک دستگاه اسکیمر یا کپی کننده کارت میکشد. وقتی خریدار از فروشگاه خارج میشود رمز وارد شده را یادداشت کرده و سپس اطلاعات کارت را با استفاده از همان دستگاه اسکیمر رو روی یک کارت خام کپی میکند. اکنون فرد  کلاهبردار نیز کارت و رمز را در دست دارد و در زمانی مناسب اقدام به برداشت وجه میکند. پس لازم است تا هیچ گاه رمز خود را به مغازه داران و فروشندگان نگویید و اصرار کنید که رمز را در دستگاه خودپرداز وارد کنید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  طلاق در قانون ایران

رسید جعلی بانکی

ارسال رسید جعلی پرداخت از دیگر روشهای نوین کلاهبرداری است که با توجه به نرم افزارهای شبیه ساز و فتوشاپ در میان کلاهبرداران رواج پیدا کرده است.  در این روش که ممکن است برای شما هم اتفاق بیفتد، جنسی به کسی می فروشید و منتظر می مانید که  مبلغ مورد نظر برای شما کارت به کارت شود.  عموماتمام افراد  رسید انتقال مبلغ را چک میکنند، جنس را تحویل داده و منتظر پیامک انتقال وجه می مانند. اگر پیامک بانکی ارسال نشد احتمال میدهیم که شاید پیامک به دلیلی نرسیده است  و صفحه اینترنت بانک را چک می کنیم هرچند که در انجا نیز اطلاعاتی مشاهده نکرده و بنابراین متوجه کلاهبرداری با شیوه ای نو خواهیم شد.

یکی دیگر از شیوه های نوین کلاهبرداری در قالب شرکت های هرمی انجام می شود. شایع‌ترین شیوه و شگردهای شرکت‌های هرمی به وسیله فریب  جوانان جویای کار تحت عنوان استخدام در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی و یا خرید تورهای مسافرتی و مشاغل با در آمد بالا و کشاندن جوانان و افراد جویای کار به شهرهای تهران و کرج است. در این شیوه کلاهبردار و یا سردسته این شرکتها ابتدا نیازها، تمایلات، انتظارات و توقعات طعمه‌های خود را شناسایی و با استفاده از قدرت بیان بالایی و ترفندهای دیگر  اقدام به فریب آنها می کند و از ابتدا تا انتهای اقدامات خود را طراحی و برنامه‌ریزی می‌کنند و از افراد مختلف که اغلب جوانان هستند کلاهبرداری و سواستفاده می کند.

1 دیدگاه در ”وکیل کلاهبرداری و شیوه های نوین کلاهبرداری (بخش دوم)

  1. سلام لطفا جهت مشاوره تخصی با وکلای سازمان ثمین عدالت تماس حاصل نمایید ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian
Call Now Button