سوالات حقوقی در مورد ارث

سوالات حقوقی در مورد ارث

آیا دولت از ارث سهم خواهد برد؟
جواب: براساس قانون، مالیات نیزبه آن تعلق خواهد گرفت. هرگاه در نتیجه فوت شخصی، مالی از متوفی به ورثه رسیده باشد ورّاث یا نماینده قانونی و یا وکیل آن‌ها می بایست حداکثر تا شش ماه پس از تاریخ فوت متوفی، به اداره امور مالیاتی محل سکونت متوفی مراجعه نموده باشد و ایست اموال و بدهی‌های وی را در اظهارنامه مالیات بر ارث قید نماید.

رایج‌ترین دعاوی حقوقی که در مورد ارث به وجود می آید جه مواردی هستند؟
جواب: عمده اختلاف‌های وراث بین خودشان دارند در خصوص و مرتبط با قوانین تقسیم ارث و سهم قانونی وراث می باشد لذا ناآگاهی از قوانین نیز تاثیری در تحقق ارث افراد نهواهد داشت و فقط موجب اطاله دادرسی خواهد بود که با انتخاب وکیل این موضوع به راحتی حل می شود و با در اختیار گذاشتن امور به قانون هر یک از ورثه سهم‌الارث خود را خواهند برد و از اختلافات در مورد تقسیم ماترک و دخل و تصرف در آن جلوگیری شده و دادگاه حقوقی نیز با فراق باز به مسئله پیش آمده خواهد پرداخت.

آیا محرومیت شخص یا اشخاصی از ارث، قانونی خواهد بود؟
جواب: براساس شرع این امکان وجود خواهد داشت که شرایطی مانع از تحقق ارث گردند از آن جمله کسی که به عمد، شخصی را که از او ارث می‌برده است را به قتل برساند اما این با آن باور عمومی که مرتبط با محرومیت از ارث خواهد بود متفاوت می باشد و در نظام حقوقی ایران، محرومیت از ارث فاقد اعتبار قانونی می باشد.بر طبق ماده ۸۳۷ قانون مدنی، شخصی به موجب وصیت نمی‌تواند ورثه خود را از ارث محروم نماید و ماده ۸۴۳ نیز به متوفی فقط امکان وصیت در مورد یک‌سوم از مال‌اش را می دهد.

سهم ارث پدر و مادر از فرزند پسر به چه صورتی می باشد؟
جواب: پدر و مادر با انتخاب یک وکیل می توانندبه دادگاه مراجعه کنند و قاضی بر طبق ماده ۹۰۶ قانون مدنی در این خصوص تعیین و تکلیف می نماید .ه به شرح ذیل می باشد: اگر فرد بچه، نوه و …. را نداشته باشد، ولی یک پدر یا یک مادر داشته باشد ( با وجود اینکه در طبقات بعدی وارث داشته باشد، مثلا خواهر یا برادر داشته باشد) همان پدر یا مادر کل ارث را خواهند برد
ولی اگر با شرایط بالا هر دوی پدر و مادر زنده باشند یک از سه سهم برای مادر می‌ شود و دو از سه سهم برای پدر خواهد بود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  شهادت در دعاوی حقوقی

ارث مادر از فرزند فوت شده به چه نحوی خواهد بود؟
جواب: وکیل به جهت اینکه احقاق حق کند به دادگاه مراجعه کرده و از قاضی تقاضا می کند که سهم ارث را معلوم و معین کند که به شرح ذیل می باشد:
تمام ارث در صورتیکه مادر تنها فرد زنده از طبقه اول باشد.
یک سوم، اگر پدر هم زنده باشد ولی برادر و خواهری نباشد.
یک ششم، اگر پدر دو فرزند پسر دیگر (یا چهار دختر که دو تا پسر حساب می‌ شوند یا همانند آن) داشته باشد.
یک ششم، اگر فرد متوفی نوه یا فرزند یا نتیجه و … داشته باشد.

سوالات حقوقی در مورد ارث
سوالات حقوقی در مورد ارث

نحوه تقسیم اموال متوفی در صورت برداشت از حساب وی توسط فرزند بزرگتر به چه صورتی خواهد بود؟
جواب: ابتدا می بایست به جهت اخذ گواهی حصر وراثت اقدام شود تا سهم الارث هر ورثه در متن گواهی قید گردد و پس از محاسبه سهم الارث هر کدام از ورثه در صورتی که وکیل با دلایل و مدارکی که به او کی دهید اثبات کند که برادر به پدر دین دارد میتوانید دین را مطالبه کرده و با مبلغ سهم الارث تهاتر نمایید.

زن و شوهر از همدیگر، در صورتى که وارث دیگرى نباشد به چه نحوی ارث می برند؟
جواب : هر گاه زوج یا زوجه از دنیا برود و وارث دیگرى نباشد، اگر زوجه از دنیا برود و زوج به همراه وکیل خود به دادگاه برود قاضی تمام مال زوجه را به زوج خواهد داد و اگر زوج از دنیا برود یک چهارم مال، از آنِ زوجه و بقیّه به امام(علیه السلام) تعلّق خواهد گرفت که در حال حاضر به دست حاکم شرع می رسد و در صورتی که اگر واقعاً زن نیازمند باشد، حاکم شرع مى تواند همه یا قسمتى از آن را به او بازگرداند.

در صورتی که همسر اوّل شخصى به هنگام وضع حمل فوت کرده باشد و سپس فرزندش فوت نموده باشد و شوهر پس از یک سال با دخترى ازدواج کرده است و به مدت بیست سال با یکدیگر زندگى کرده باشند ولى صاحب فرزندى نشوند و شوهر فوت نموده باشد تکلیف ماترک چه می شود و ارث زن به چه صورتی خواهد بود؟
جواب : هر گاه شوهر در زمان مرگ هیچ فرزندى نداشته زوجه به همراه وکیل خود می تواند به دادگاه مراجعه کند و دادگاه نیز یک چهارم اموال او را به همسرش می دهد و مابقی آن متعلّق به ورثه دیگر خواهد بود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  قاچاق کالا و ارز

آیا سرقفلى زمین و مغازه، قابل فروش می باشد و زوجه از آن ارث خواهد برد؟
جواب : با توجه بر اینکه سرقفلى زمین و مغازه حکم زمین را نخواهد داشت همسر از آن ارث برده و در صورتی که مالک موافقت داشته باشد و یا اینکه متولّى موقوفه توافق داشته باشد، قابل فروش نیز خواهد بود.

زنی با استفاده از وکیل در دادگاه طرح دعوای حقوقی بر مبنای اینکه از آب قنات و یا چاه، متعلق به شوهرش ارث می برد مطرح نموده است آیا او چنین حقی دارد؟
جواب : بر طبق قانون و مقررات مربوط به ارث ایشان فقط از مقدار آبى که در حال مرگ شوهر در قنات یا چاه موجود بوده است ارث خواهد برد.

آیا زوجه از مبلغی که عوض دیه شوهر اوست و گرفته شده است ارث خواهد برد؟
جواب : در دادگاه حقوقی در این خصوص با استناد به اینکه این مبلغ جزو اموال متوفی محسوب خواهد شد همانند سایر اموال دیگر متوفی در زمان تقسیم جزو ماترک بوده و زوجه حق خواهد داشت.

هر گاه زنى در زمان حیات شوهر مهریّه اش را مطالبه ننموده باشد و بخواهد بعد از فوت شوهر به وسیله وکیل حق خود را مطالبه کند آیا بایستی در ردیف سایر بدهکاریهاى میّت قرار بگیرد و یا مقدّم بر آنها خواهد بود؟
جواب : مهریّه نیز مانند سایر دیون بوده و همردیف با آنهاست و از اصل ترکه پرداخته شود ولی مقدم بر سایر طلبکاران می باشد و در اصطلاح جزو دیون ممتازه خواهد بود.

منابع:
برگرفته از قانون مدنی در نظم حقوق کنونی دکتر کاتوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *