وکیل ملکی

وکیل ملکی با تجربه و شناختی که نسبت به امور ملکی دارد می تواند کمک بزرگی در حل پرونده های ملکی باشد. او به تمام قوانین و آیین نامه های ثبت آشنایی و اشراف دارد و جدا از آنکه می تواند در امور حقوقی دیگری نیز وارد شود اما با تمرکز بر روی دعاوی ملکی این حوزه را به عنوان حوزه تخصصی خود انتخاب کرده است و در آن دانش و تجربه کافی دارد.

از مهم ترین مسائل حقوقی در ایران دعاوی ملکی است. برای حل مسائل مختلفی که در دعاوی ملکی وجود دارد و افراد با آنها مواجه هستند نیاز به فردی باتجربه و با دانش کافی در این زمینه ضروری است. همه افرادی که به نحوی به خرید و یا اجاره ملک و یا زمین با هدف های گوناگون اقدام می کنند با موارد حقوقی و قانونی مواجه خواهند شد. وکیل ملکی با توجه به دانش و تجربه ای که در حل پرونده های مربوط به امور ملکی دارد می تواند کمک بزرگی در این زمینه باشد. وکیل ملکی وظیفه دارد زمانی که افراد با مشکلی پیرامون ملک و یا زمین و اموال غیرمنقول مواجه می شوند و نیاز به کمک دارند به حل پرونده آنها کمک کند. وکیل ملکی دارای تخصص در زمینه دعاوی ملکی است. دعاوی ملکی مجموعه ای از دعاوی را شامل می شوند که به موضوع ارتباط بین اموال غیرمنقول و انسان مربوط می شوند. اموال غیرمنقول به اموالی گفته می شوند که امکان جابه‌جایی و نقل مکان ندارند از جمله زمین، خانه، ویلا …

ویژگی های وکیل ملکی

وکیل ملکی با تجربه و شناختی که نسبت به امور ملکی دارد می تواند کمک بزرگی در حل پرونده های ملکی باشد. او به تمام قوانین و آیین نامه های ثبت آشنایی و اشراف دارد و جدا از آنکه می تواند در امور حقوقی دیگری نیز وارد شود اما با تمرکز بر روی دعاوی ملکی این حوزه را به عنوان حوزه تخصصی خود انتخاب کرده است و در آن دانش و تجربه کافی دارد. وکیل ملکی با مسائل مختلفی در زمینه ملک و دعاوی ملکی روبه‌رو می شود که از آن جمله می توان به تنظیم سند رسمی، اخذ پایان کار، خلع ید، تقسیم و افراز املاک مشاع تا دعاوی کیفری مثل فروش مال غیر، جعل سند، تصرف عدوانی و مواردی از این دست اشاره کرد. دانش وکیل ملکی و تجربه او در موارد مختلف ملکی حضور او را به عنوان مشاور و یا پیش‌برنده در زمینه حل پرونده های حقوقی ضروری می سازد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  وکیل ملکی به سوالات در مورد مشاعات پاسخ می دهد

آشنایی وکیل امور ملکی با مسائل ملکی

تقسیم و افراز ملک مشاع، احراز ملک مشاع، خلع ید، قلع بنا، تخلیه ملک، الزام به تنظیم سند رسمی، مطالبه اجرت المثل ایام تصرف، ابطال سند، تعدیل و افزایش اجاره بها، این ها مواردی است که یک وکیل امور ملکی با آنها آشنایی کامل دارد و با آنها روبه‌رو می شود. در زمینه دعاوی مختلف حقوقی آنچه که یک وکیل را در این زمینه برجسته و متخصص می کند میزان تخصص و تجربه او در آن موضوع است. وکیل ملکی با توجه به تجربه و تخصصی که در حل پرونده های ملکی دارد می تواند نقش بسیار مهمی در حل پرونده های ملکی داشته باشد.

معرفی چند نمونه از مسائلی که وکیل ملکی با آن روبه‌رو است

همان طور که گفته شد وکیل ملکی با مسائل زیادی در حوزه مشکلات و دعاوی ملکی مواجه خواهد شد که در ادامه به معرفی چند نمونه از آنها خواهیم پرداخت. از جمله مواردی که در زمینه ملکی بسیار تکرار می شود و وکلای متخصص امور ملکی با آنها روبه‌رو هستند می توان به مواردی همچون مالکیت محصول ملک، حق انتفاع شخص ثالث، حق وقف ملک، دعوی خلع ید، الزام به تنظیم سند رسمی، الزام به تحویل مبیع، رفع تصرف عدوانی، فروش ملک مشاع، دعوی تخلیه ملک، دعوی رفع مزاحمت اشاره کرد.
وکیل ملکی در مواردی دارای تخصص و تجربه مناسب است که از میان آنها می توان به آرا وحدت رویه، آرای اصراری، آرا شعب دیوان عالی کشور، آرا دادگاه های بدوی و تجدید نظر، نشست های قضایی، نظریه های مشورتی، قوانین و مقررات مربوط با موضوع، نمونه دادخواست و معرفی دعوا اشاره داشت.

وکیل ملکی
وکیل ملکی

مشاوره پیش از خرید و یا فروش

یکی از مواردی که برای آن می توان به وکیل ملکی مراجعه کرد مشاوره پیش از خرید و فروش ملک و یا زمین و اموال غیرمنقول است. معاملات ملکی و خرید و فروش آنها از مواردی است که اگر درست و در چارچوب قوانین پیش نرود ممکن است تبعات فراوانی به همراه داشته باشد و فرد را درگیر مشکلات حقوقی فراوانی کند. بنابراین مشورت با یک وکیل که در زمینه امور ملکی و قوانین آن دارای تبحر و تجربه کافی است می تواند بسیار مفید باشد. موارد بسیاری پیش از معاملات ملکی به وجود می آید که حضور یک وکیل باتجربه را ضروری می سازد. وکیل با حضور و مشاوره خود پیش از اقدام شما به خرید و یا اقدامی در زمینه ملک می تواند از آسیب ها و یا مشکلاتی که ممکن است به دلیل آشنا نبودن به موارد حقوقی با آن مواجه شوید جلوگیری خواهد کرد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  مجازات مالیاتی و تضمین‌های وصول مالیات

فروش ملک مشاع

ملک مشاع به زمینی گفته می شود که بین دو یا چند تن مشترک باشد. این ملک دارای مالکینی مشاع است که در عین حال که در مال شریک هستند اما متصرفات آنان مشخص نیست. در مال مشاع از حیث قانونی سهم شرکا معلوم و معین است اما از حیث جغرافیا خیر و ایشان در ذره ذره مال با یکدیگر شریکند. در این مورد نقش وکیل ملکی با توجه به آشنایی با امور برای پیشبرد مسئله و دفاع از حقوق طرفین بسیار پررنگ است. ملک مشاع شامل مواردی مانند ارث می شود. ملکی که به طرفین ارث رسیده است نمونه یک ملک مشاع است. در این بین دستور فروش از سوی هر یک از مالکین مشاع امکان پذیر بوده و دادگاه با صدور دستور فروش و اعلام آن به اجرای احکام نسبت به فروش این ملک اقدام خواهد کرد. در این مورد هر یک از مالکین ملک مشاع ابتدا باید به اداره ثبت اسناد و املاک منطقه مراجعه و درخواست افراز ملک مشاع را نموده و متعاقب خواسته خواهان، اداره ثبت ابتدا باید بررسی نماید که آیا ملک قابل افراز است و یا خیر و سپس درباره آن تصمیم گیری خواهد شد. پس از آن چنانچه نظر اداره ثبت بر غیر قابل افراز بودن باشد ذی نفع باید به دادگاه مراجعه و تقاضای صدور دستور فروش ملک را بنماید و وجوه حاصله از فروش ملک پس از کسر هزینه عملیات اجرایی و طبق دستور دادگاه بین شرکا به نسبت سهم آنها تقسیم می شود. در چنینن پرونده ای نقش وکیل ملکی برای حل درست مسئله با توجه به دانش و اشراف او نسبت به قوانین ملکی و مباحث حقوقی بسیار مهم و موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button