شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری

شروط لازم برای اثبات و تحقق کلاهبرداری چیست؟

در این نوشتار به شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری می پردازیم. به طور معمول هرچه جوامع بزرگ‌تر می‌شود، اعتماد بین افراد آن جامعه نیز کمتر خواهد شد. این یک موضوع عادی است و در تمام جوامع دیده می‌شود. در واقع در این موارد احتیاط جای اعتماد را می‌گیرد، زیرا عقل حکم می‌کند که به افراد ناشناس اعتماد نکنیم و در برخورد با آن‌ها شدیداً محتاط باشیم. در این شرایط افرادی که توصیه عقل خود را جدی نمی‌گیرند و در تعاملات اجتماعی خود بیشتر احساسی عمل می‌کنند و با تکیه بر شرافت خود به افراد اعتماد می‌کنند، بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند. هر چه تعداد این گونه افراد ناآگاه و کم‌تجربه در جامعه بیشتر باشد، مسلماً شرایط برای کلاهبرداری افراد سودجو نیز مطلوب‌تر خواهد بود.
هر چند در جوامع در حال توسعه و توسعه‌یافته با پیشرفت تکنولوژی راه‌های کلاهبرداری نیز پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر شده است. طوری که هر چه پیش می‌رویم، اثبات تحقق کلاهبرداری سخت‌تر و دشوارتر می‌شود. با این حال قانون کیفری کشور شرایط مشخصی برای اثبات و تحقق این جرم تعیین کرده است که در ادامه قصد داریم به آن‌ها بپردازیم.

تعریف جرم کلاهبرداری به زبان ساده

به منظور فهم ساده‌تر مفاهیم کیفری و حقوقی برای عموم تعریف ساده از جرم کلاهبرداری را در اختیار شما قرار می‌دهیم. جرم کلاهبرداری هنگامی رخ می‌دهد که شخصی با توسل به دروغ و یا استفاده از وسایل و یا ادعاهای دروغ فرد مالک را فریب دهد تا مال خود را با رضایت در اختیار او قرار دهد. در مورد جرم کلاهبرداری نیز باورهای غلظی در میان مردم وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از افراد فکر می‌کنند که چک بی محل یا چک برگشتی باعث می‌شود صاحب چک از نظر قانون کلاهبردار شناخته شود. در صورتی که چنین باوری غلط است. زیرا برای تشخیص کلاهبردار بودن یک شخص از سمت دادگاه وقوع ۳ شرط اساسی نیاز است.

شروط لازم برای جرم کلاهبرداری

اولین شرط اثبات فریب دادن کلاهبردار با استفاده از ادعاهای دروغ و یا استفاده از وسایل و لوازم دروغین برای معرفی خود به عنوان یک شخص خاص (مثلاً پزشک، مهندس ساختمان و یا کارمند دولت و…) است. این مرحله یکی از سخت‌ترین مراحل اثبات کلاهبردار بودن شخص است چرا که اثبات حرف‌های دروغین بدون داشتن شاهد کار بسیار مشکلی است.
شرط دوم فریب خوردن مال‌باخته یا مال‌باختگان است. یعنی برای اثبات جرم کلاهبرداری لازم است که افرادی قربانی دروغ‌های شخص کلاهبردار شده باشند و مال خود را با رضایت در اختیار او قرار داده باشند. سومین شرط نیز بردن مال توسط کلاهبردار است. یعنی شخص کلاهبردار پس از فریب افراد مال آن‌ها را در اختیار خود قرار دهد. این ۳ شرط برای اتهام کلاهبرداری حتماً باید موجود باشد و در دادگاه اثبات شود. اما تنها این شروط کافی نیستند. زیرا شرط سوم یعنی “بردن مال دیگری” خود مستلزم وجود و اثبات دو مورد زیر است:
۱٫ ضرر مالی قربانی مال‌باخته
۲٫ نفع بردن کلاهبردار از بردن مال دیگری
این دو شرط برای اثبات بردن مال دیگری یا مال غیرضروری است. در صورتی که به هر دلیلی این دو مورد در دادگاه اثبات نشود باز هم نمی‌توان به کسی اتهام کلاهبرداری را وارد کرد. به همین دلیل نیز کلاهبرداری یک جرم مقید است. یعنی اثبات آن مقید و مشروط به اثبات این دو عامل است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  مقایسه جرم خیانت در امانت و کلاهبرداری
شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری

شرایط تحقق کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری نیز مانند تمامی جرم‌های کیفری برای وقوع به شرایط مادی، معنوی و قانونی نیاز دارد. یعنی برای وقوع جرم کلاهبرداری باید هر سه این شرایط در کنار هم فراهم شود.

شرط مادی

لازمه این شرط برای جرم کلاهبرداری انجام کاری از سوی شخص کلاهبردار است نه عدم انجام کار. به عنوان مثال شخصی در هنگام فروش خودرو خود معایب آن را به خریدار بازگو نمی‌کند و شخص خریدار پس از خریدن خودرو و استفاده از آن متضرر می‌شود. در این صورت نمی‌توان فروشنده را کلاهبردار نامید. زیرا در این مثال نگفتن دلیل بر دروغ گفتن نیست. حتی اگر سوءنیت فروشنده در پی آن باشد. اما اگر همین فرد خودرو خراب خود را با فریب و دروغ و سوءاستفاده از ناآگاهی فرد خریدار بفروشد و یا خود را فردی سرشناس معرفی کند و از موقعیت جعلی خود استفاده کند مرتکب جرم کلاهبرداری شده است. برای تحقق شرط مادی نیز نیاز به اثبات موارد زیر است:
۱٫ وسایلی که کلاهبردار برای فریب مال‌باخته استفاده کرده تقلبی بوده باشد.
۲٫ مال‌باخته با وجود ناآگاهی از تقلبی بودن وسایل فریب کلاهبردار را خورده باشد.
۳٫ مال برده شده و تصرف شده توسط کلاهبردار متعلق به دیگری باشد.

شرط قانونی

طبق اولین ماده قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاص و کلاهبرداری: «هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها، تجارتخانه‌ها، کارخانه‌ها، مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی ‌فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار کند و از حوادث و پیشامدهای غیرواقع بترساند، اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل ‌مذکور یا وسایل تقلبی دیگر، وجوه، اموال، اسناد، حوالجات، قبوض، مفاصاحساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد، ‌کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم‌ می‌شود.»
دو تبصره برای این قانون وجود دارد. تبصره اول می‌گوید اگر شرایطی به وجود آید که بتوان به مجرم تخفیف داد، دادگاه می‌تواند با در نظر داشتن ضوابط مربوط به تخفیف مجازات، مجرم را تنها به حداقل مجازات مقرر که همان حبس و محروم کردن ابدی از خدمات دولتی است، محکوم کند. اما در این موارد دادگاه اجازه تعلیق اجرای حکم را ندارد. تبصره دوم این قانون راجع به شروع به جرم کلاهبرداری است و می‌گوید: اگر فردی قصد کلاهبرداری را داشته باشد با توجه به شرایط و پیشرفت او در ارتکاب جرم، دادگاه می‌تواند حداقل مجازات این جرم را برای او در نظر بگیرد. اما اگر کاری که انجام داده نیز جرم تلقی شود، فرد مرتکب، محکوم به مجازات اصلی آن جرم نیز خواهد شد.
قانون برای خدمه دولتی در این موارد سفت و سخت‌تر عمل کرده است. زیرا در تبصره ۲ این قانون آمده است که افراد دولتی علاوه بر مجازات جرم، بسته به پست و سمت خود در اداره‌های دولتی به محروم شدن ابدی از خدمت ( برای مدیرکل با بالاتر) و یا ۶ ماه تا ۳ سال محروم شدن از انجام خدمات دولتی محکوم خواهند شد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  دعاوی حقوقی جعاله

شرط معنوی

شرط معنوی یا روانی تحقق کلاهبرداری همان سوءنیت فرد کلاهبردار است. اثبات سوء نیت نیز مانند تمام جرائم کیفری دو مرحله دارد که باید هر دو مرحله مورد تأیید دادگاه قرار گیرد. سوءنیت عام در واقع قصد عمد فرد کلاهبردار برای توسل به شیوه‌های متقلبانه و دروغگویی برای فریب مال‌باخته است. سوءنیت خاص نیز به معنی داشتن قصد عمد فرد کلاهبردار از بردن مال دیگری است. این مرحله در واقع مهم‌ترین مرحله اثبات هر جرم است که باید عمدی بودن قصد کلاهبردار برای ارتکاب جرم از طرف شاکی اثبات شود. در غیر این صورت دو شرط دیگر بی‌معنی خواهند بود.
به طور کلی برای اثبات و تحقق جرم کلاهبرداری مدارک و شرایط مختلفی لازم است. به همین دلیل نیز اثبات جرم کلاهبرداری یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین کارهای کیفری است. از این رو بهتر است حتماً قبل از مراجعه به دادگاه برای مطرح کردن شکایت با یک وکیل باتجربه در این باره مشورت کنید.

57 دیدگاه در ”شروط لازم برای اثبات کلاهبرداری

 1. سلام من به یک نفر دو میلیون پول کارت به کارت کردم چون گفته بود میتونه برام وام بگیره
  الان پولمو پس نمیده میگه شکایت کن
  کاری میشه کرد؟

  1. باسلام خدمت شما دوست گرامی
   من از شهرستان مزاحمتون شدم ممنون میشم مرا راهنمایی بفرمایید.
   حدود یکسال پیش شخصی بایک برگ بادست خط شاکی وامضا جعلی ولی با مهربرابر بااصل دفترخانه ازپدرخانمم شکایت نموده مبنی براینکه حدود ٢١سال پیش مبلغ بیست وپنج میلیون تومان بابت خرید ملکی به صورت نقدی (١٢۵بسته ٢٠٠٠تومانی)به (پدر خانمم )پرداخت نموده ومیگویید من یک شاهد هم دارم بعد از دو جلسه دادگاه باتحقیقاتی که انجام دادیم مشخص شد:
   ١-ادعای شاکی مبنی بر اینکه پول به صورت نقدی ودوهزار تومنی بود طبق سایت بانک مرکزی واستعلام از بانک مشخص شد که اولین سری چاپ دوهزار تومانی مورخه٩٨/١٢/٢۴بوده یعنی پنج سال بعد از ادعای پرداخت دوهزار تومنی توسط شاکی
   ٢-بعد ازتحقیق مشخص شد که مهر برابربااصل (قدیمی که ١٠سال پیش ازرده خارج شده) استفاده شده وامضا هم با امضا سردفتر دفترخانه نیز فرق دارد یعنی با توجه به اینکه سردفتر بالای ١۵سال دفترخانه داردومهر استفاده شده قدیمی میباشد تخلف دفترخانه ١٠٠٪؜ مشهود میباشد
   ٣-ادعای شاکی مبنی برداشتن شاهد بعد از اضهارات شاهد وبیان بی اطلاعی از صحبت در مورد معامله وردوبدل مبلغی بین شاکی وپدر خانمم مشخص گردید که شاهدی هم وجود ندارد ودر این مورد هم دروغ گفته است

   لازم به ذکر است که ملک مورد ادعاشاکی متعلق به شوهر خواهر پدر خانمم میباشد که در١٧سال پیش از شخص دیگری خریده وهمون زمان سند پلمپ به نامش شده وپدر خانم من هیچ دخالتی در معامله نداشته سه دانگ ملک موردادعا شاکی بالای پنج میلیارد تومان است.
   واینکه درمدت بیست ویکسال هیچ گاه صحبتی مبنی برشریک بودن ایشان با پدرخانم من به هیچ کسی بیان نکرده وشکایت هم نکرده
   جهت اطلاع پدر خانم من تا ١٢سال قبل رئیس یک اداره دولتی بوده وشاکی کارگر صفر همون اداره بوده که هر دو بازنشسته هستند
   رای جلسه آخردادگاه صادرنشده
   حال با اوصاف که بیان شد
   ١-آیا الان جرم شاکی کلاهبرداری محسوب میشود
   ٢–درصورت مشخص شدن کلاهبرداری چه حکمی برای ایشان صادر خواهد شد(چند سال حبس دارد)
   ٣-شکایت ما علیه ایشان برای اعاده حیثیت با این اوصاف ذکرشده چقدر خواهد بود(مبلغ اعاده حیثیت)
   ۴-غیرازاعاده حیثیت چه شکایتی میتوانیم علیه ایشان مطرح کنیم .
   باتشکر زحمات شما وپیشاپیش ازشما بابت راهنمایی مفیدتون کمال تشکر وقدردانی رادارم
   وممنون ازسایت خیلی خوبتون
   منتظر راهنمایی وجوابتون هستم
   باتشکر صادق

   1. سلام چنانچه جعلی بودن اسناد و مهر مشخص گردید شکایت با عنوان جعل و شروع به کلاهبرداری امکان پذیر است

 2. من یه یک نفر که در سایت دیوار اگهی زده بود مراجعه کردم و کارشان انجام پروژه های دانشجویی هست و یک دفتر اجاره ای در م انقلاب دارند که ظاهر ا هر چند ماه جابجا میشوند انها از من ۳ میلیون تومن گرفتند تا برنامه نویسی و گزارش از موضوعی را برایم انجام دهند ولی در انتها یک برنامه جعلی و فیک به من داده اند که هیچ ارزشی ندارد ولی ایشان اصرار دارد که کارش درست هست ایا من می توانم بعنوان کلاهبرداری از ایشان شکایت کنم و مطالبه وجه خود را ازش داشته باشم.من تنها مدرکی دارم اسم و فامیل شخص و پولی که برایشان کارت به کارت کردم و پولی که در دستگاه پوز بهشان دادم.

  1. سلام از طریق شورای حل اختلاف می توانید به صورت دعوی حقوقی مطالبه وجه و خسارت کنید.
   و از طریق دادسرا نیز طرح دعوی کیفری قابل پیگیری می باشد.

 3. شخصی که خود را دکتر مینامید و الان مشخص شده است که دکتر نیست ، کالایی به اسم ساخت کره به بنده فروخته و الان متوجه شدم کالا ایرانی و قیمتی بیش از نصف قیمت کالای کره ای ارزش داشته است. و ۳چک از بنده گرفته و جوابگوی تلفنهای من نیست. چکار میتوانم انجام دهم
  متشکرم

  1. سلام هم از طریق حقوقی به عنوان فسخ معامله و هم از طریق کیفری به عنوان کلاهبرداری میتونید اقدام کنید.
   جهت ارتباط با کارشناسان ما با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۳

 4. ببخشید من از یک مغازه دوتا گوشی خریدم تقریبا یک ماه میگزره ولی من بتازگی فهمیدم گوشیا هردوش تقلبی ازآب دراومدن الان باید چیکار کنم

  1. سلام
   این معامله باطل است و می‌توانید برای بازپسگیری وجه معامله به فروشنده مراجعه کنید. در صورتی که فروشنده از روی عمد و با نیت اقدام به فروش کرده حسب مورد می‌تواند جنبه کیفری داشته و قابل تعقیب باشد.

 5. سلام من چند سال پیش یه شاگرد داشتم که معلول جسمی و ذهنی بود و حقوق از کارافتادگی از بیمه میگرفت و ضامن یه وامش شدم که مبلغ چهار میلیون بود حالا نصف وام مونده پرداخت کنه و مدتی میشه که از پیش من رفته و خودش و برادرش ازم شکایت کردن به عنوان کلاه بردار که سرش کلاه گذاشتم و حقوق و مزایاشو به من داده وازش رایگان کار کشیدم ایا میتونه ازم از طریق قانون اخاذی کنه

 6. سلام شخصی به دروغ از آبان ۹۷ از من و چندین نفر از دوستان من مبابغلی جهت خرید و فروش در بازار گرفته و از اون به بعد نه سود پول را میده نه اصل پول و میگه پول و داده به شخص دیگری که اون طرف پول ها را نمیده میتوانیم شکایت کلاهبرداری از شخص اول که پول و بهش دادیم کنیم؟رسید هم فقط پول واریزی به حسابش و داریم

 7. اینجانب حدود۸۵گرم طلا به قیمت ۵۱۲فروختم النگوها قیچی شده و بابت خرید چک به مبلغ ۴۰میلیون داده شد وقرارشد حدود۸۵۰تومن به کارت واریز بشه ولی بعدمدتی بهش زنگ زدن ک قیمت ۴۷۰شده وفروشنده ازدادن پول امتناع کردن و منو مجبورکردن به قیمت ۴۷۰بفروشم حتی الان که حساب میکنم حدود۷۰۰تومن ازقیمت دوم بازم کمتر ازم خریدن یعنی ضرر روی ضررازچندطلافروشی پرسیدم همشون اتفاق نظردارن ک حدوددومیلیون وپانصد تومان کمترحساب کرده فورمول محاسبه طلافروس اشتباه وخودش درآورده تاسودبیشترداشته باشه به نظرتون کلاهبرداری کرده وچطوربایدازش شکایت کنم؟

 8. سلام من کارمند بخش خصوصی یک اداره دولتی میباشم حدود یک ماه پیش یک نفر از دوستام که شمال آشنا داشت اقدام به فروش برنج کردیم به این صورت که من به دوستم میگفتم و اونم از شمال برنج رو مستقیم به خریدار ارسال میکرد و خریدار چک هارو به راننده میداد و اونم مستقیما به شمال میبرد الان مشتری که پیدا کرده بودم فرار کرده و اکثرا چک اشخاص داده که همش بی محل بوده ایا از من میتونه شکایت کنه با اینکه نه از دادن چک ها خبر داشتم ونه سودی از اون بردم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام. خیر جناب .با توجه به اینکه شما ذی نفع نبودین شامل قانون دلالی و یا حق الامر کاری نمی شود مگر اینکه شما تضمینی داده باشید.

 9. سلام خسته نباشید میشه ازتون خواهش کنم یه راهنمایی کنید
  سه سال قبل شخصی به من یک میلیون و نیم پول کارت به کارت کرد که براشون جنسی روبیدا کنم و خریداری کنم و متاسفانه هرچی بهشون معرفی کردم گفتن نه یه مارک دیگه بعد من یه تصادف خیلی شدید کردم ضربه بدیی به سرم وارد شد داره خونریزی مغزی شدم و مدتی کلا حافظه ام رو از دست دادم تو این مدت چند ماهه ایشون رفتن از من شکایت کردن تو سامانه ثنا یدونه ابلاغیه اومد که ازتون مبنی بر اتهام کلاهبرداری شکایت شده طی ۱۰روز مهلت دارید بیاید اهواز دقیقا زمانی بودش که هر جفت باهام شکسته شده بود توان هیچ حرکتی رو نداشتم نتونستم تا اهواز برم من مبلغی که بهم داده بودن رو به همراه دی کردش و ضرر و زیانش بهشون دادم و ایشون رفتن دادگاه رضایت خودشون رو بصورت کتبی اعلام کردن و یه رضایت محضری هم رفتن تو دفترخانه دادن برای من ارسال کردن میخواستم بدونم این رضایت برای رفع اتهام و رفع مسدودیت حساب بانکی کافیه هست یا خیر

 10. با سلام.بنده سال۱۳۹۵ازمردی یک خودرو خریداری کرده ام فروشنده کله مبلغ خودرو را از بنده گرفت تا برا یه تعویض پلاک بیایدوبعدآن برا یه تنظیم سند به دفترخانه مراجعه نکرده بنده الزام به تنظیم سند را از مراجعه قانونی خواستار شدم اینک که کار به شورای حل اختلاف رسیده دادورزه پرونده میگوید بایدقولنامه فروشنده که ازمردی که خریداری نموده رابرای بیاوری من جزقولنامه خودوفروشنده قولنامه دیگری ندارم ودادورزمیگوید میآوری رده دعوایی خواهدشدالبته ناگفته نماند که فروشنده ای که ماشین را به بنده فروخته خود نیزالزام به سند بوده که ازطریق دادگاه رای برایش صادرشده و ماشین را دارای دادگاه به صورت قولنامه ای به بنده فروخته است ومن هم با همان رای دادگاه اقدام به تعویض پلاک نموده ام و الان فروشنده بازار من موله زور طلب میکند تا درمحضرحاضرشود بنده چطورمیتوانم به خواستم برسم.ممنون ازشما

 11. با سلام
  من قر ابود یک اکانت جیمیل رو به یه بنده خدا بفروشم یکی رو اورد گفت این واسته هست برا کلک اینا گفتم باشه اکانت رو دادیم بهش پولی برامون نریخت به حساب و رف که رف پیام های صحبت در تلگرام که با اون بنده خدا دارم و این که جمیل شماره ملی پدر من هستش این ها سند اثبات هستند یا خیر چطور میتونم شکایت کنم و پسش بگیرم

  1. سلام جهت مشاوره اختصاصی لطقا با شماره ۰۹۱۲۸۷۵۹۸۱۲ اقای جلالی تماس بگیرید یا با شماره های سازمان تماس بگیرید ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۳ و ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۵

  2. سلام.۱۰ ماه پیش در فوتبال تهران از من کلاهبرداری شد.
   به این شرح که یک فردی به اسم حاجی.ت از من ۱۱ میلیون تومان پول گرفتن تا منو بفرستن یک تیم تو لیگ برتر تهران.من پول براشون واریز کردم و رفتم سر تمرین اما بعد از گذشت مدتی نه کارت برام صادر شد نه اسمم رد شد و نه یدونه بازی بهم رسید.یعنی انگار من اصلا عضو اون تیم نبودم.این آقا هم الان داره میپیچونه و میگه که پولتو باید بری از یکی دیگه بگیری و به من ربطی نداره و من هیچ کارمو و از این حرفا.من چطور میتونم پولمو مطالبه کنم و پس بگیرم؟

 12. سلام وقت بخیر
  مدتی قبل در دیوار با اگهی استخدام حسابدار برخورد کزدم
  و با اگهی دهنده صحبت کردم قشروع به کارکردم
  به من میگفتندپول میریزیم به حسابت برامون دلار مجازی بخر بعد از سه روز چون شک کردم همکاریم رو قطع کروم توی این سه روز ۱۰ میلیون ریختند به حسالم و منم براشون دلار خریدم..اما حالا باشکایت افرادی فهمیدم اینا خودشون مول نمیریختند به سخاب من و شماره کارت منو به مشتری هاشون میدادند واونا میریختند به حساب من و سر مشترب هاشون هم کلاه میگذاشتند وکالایی برای اوناهم ارسال نمیکردند….من چطور میتونم اقدام کنم
  من واسطه کلاه برداری قرار گرفتم طبق هیچ قانونی من میتونم شاکی بشم ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. سلام
  ی سوالی داشتم
  ی کسی به عنوان یکی از کارمندان صدا و سیما به من زنگ زد و با ادعای برنده شدن در یکی از قرعه کشی ها من رو تا دم عابر کشاند و پولی رو از حساب من جابه‌جا کرد و دیگر جوابگوی تلفن من نبود
  چگونه میتوانم این ادعا را در دادگاه ثابت کنم؟ البته صدای ضبط شده را دارم

  ممنونم

 14. با سلام
  من حدود سه ماه پیش میخواستم ماشین بخرم یه نفر اشنا بهم گفت از تهران ارزونتر برات میخرم و کلی چرب زبانی کرد ازم بیعانه ۲۵ میلیون گرفت گفت سه روزه برات ماشین میارم الان سه ماهه جوابمو نمیده میخواستم ببینم میتونم با برگه واریز پول شکایت کنم پولم به حساب بچه ۱۲ سالش ریختم

 15. با سلام و احترام
  ۱ ) مغازای را خریدم
  ۲ ) بدلیل عدم اقدام فروشنده جهت تنظیم سند ، احکام الزام به تنظیم سند عرصه و اعیان یک باب مغازه و الزام به تحویل مبیع صادر شد
  ۳ ) مغازه یاد شده توسط نماینده اجرای احکام تحویل بنده شد
  ۴ ) چندی بعد از تحویل مغازه به بنده ، شهر داری مغازه فوق را بدلیل عدم تجاری تخریب کرد
  ۵) اجرای احکام مدنی در جهت اجرای حکم الزام به تنظیم سند عرصه و اعیان مغازه یاد شده بدلیل عدم وجود مغازه فقط سند عرصه را بنام من تنظیم کرد
  ضمنا بنده بعد از ۲۰ سال مستجری با قرض اقدام به خرید مغازه فوق الذکر کردم
  حالیه خواهشمندم بنده را در راستای اقدام قانونی صحیح راهنمایی فرمایید

 16. باسلام
  بنده با یک بنگاه املاک قرارداد مشارکت بستم ومبلغی را به ایشان دادم و بعد متوجه شدم مجوز ایشان جعلی است و فاقد مجوز میباشد اصل پول بنده را داد ولی از دادن سود خودداری کرد ایا میتوانم دادخواست کلاهبرداری دهم؟

  1. سلام یکی از ارکان کلاهبرداری بردن مال غیر است چنانچه این اتفاق حاصل شده باشد بله می توانید

 17. سلام بنده یه ماشین پراید دارم زیر شاسیش ترک خورده بود بردمش پیش صافکار وگفت طوری درستش میکنم که اصلا دیده نشه بعد شاسیشو کشیده بود و پیچ سه گوش جلوبندیو شکونده بود ماشینو هم کلا با جوش داغون کرده بود بهش پول ندادم و خودم بردم یه جای دیگه درستش کردم حالا اذم شکایت کرده چکار باید بکنم با تشکر

 18. باسلام
  بنده یکسال قبل طی یک قرار داد با شخصی مبنی برآن شد که بنده سه دختر او را جهت تحصیل به کانادا بفرستم
  در قرار داد لحاظ شده بود که برای اخذ پذیرش دکتری نیاز به نمره آیلس و حد نصاب لازم هست
  دختر بزرگتر نتوانست نمره بیاورد و طبق قرار داد باید مبلغی بابت عدم توانایی و انصراف وی پرداخت می کردن
  دختر کوچکتر هم بعد دوماه باطرح موضوع عاطفی انصراف دادن
  دختر سوم با پیگیری های مستمر بنده و شرکت در دو دوره مصاحبه در دانشگاه قبول شدن
  ولی همینکه ایشان قبول شد وآنان از این موضوع اطمینان حاصل نمودند مادر وی اتهام کلاهبرداری به بنده زدن و از پرداخت مانده وجه خود داری می کنن
  شایان ذکر است تمامی ارتباطات ایمیلی با دانشگاه مربوطه موجود است
  متاسفانه بنده به دلیل عدم حضور در ایران موفق به شرکت در جلسات دادگاه نشدم و در حال حاضر نیز به دلیل بیماری کرونا هیچ پروازی صورت نمی گیرد
  آیا به نظر شما اگر حکمی صادر شود و بنده فرصت دفاع از خود نداشته باشم بنده مجرم تلقی می شوم
  سپاسگزار میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام چنانچه حکم غیابی علیه شما صادر شود قابل واخواهی می باشد. قرارداد و مدارک خود را برای کارشناسان ما ارسال نمایید تا بررسی لازم انجام شود. شما می توانید از کشوری که ساکن هستید وکالت لازم را تنظیم و ارسال نمایید تا پرونده شما رسیدگی شود.
   ۰۲۱۲۶۷۱۱۲۹۳ رسولی

 19. با سلام
  من یک واحد اپارتمان به شخصی فروختم و طبق قرارداد به او تحویل دادم ولی قبل از فروش کمیسیون ماده صد بدوی و تجدید نظر و بدوی دیوان عدالت اداری رای تخریب روی واحد صادر کردن و من موقع عقد قرار داد همه جریان را به خریدار گفتم ولی در قولنامه فقط نوشته شد که مسئولیت شکایت همسایگان با فروشنده است و فروشنده اجازه دارد تعیرات در حیاط واحد را برای گرفتن پایان کار در صورت لازم دارد اما الان خریدار رفته از من شکایت کلاهبرداری کرده و گفته من به اون نگفتم رای تخریب دارد ولی من دو نفر شاهد هم دارم که به او گفتم الان من برای دفاع از خودم چکار باید انجام بدم سند واحد را هم ۵ماهه دیگه اماده میشه و حاضرم هم واحدش را به قیمت روز از او بخرم

  1. سلام با هر یک از ادله موجود اثبات نمایید موضوع را حین عقد به اطلاع ایشان رسانده اید
   از جمله شهادت شهود.

 20. سلام ایا جعل مبایعه نامه فروش اپارتمان توسط مشاور املاک باعث باطل شدن مبایعه نامه میشود.

  1. سلام اگر بیع در ابتدا صحیح واقع شده باشد جعل موخد تاثیری در اصل بیع ندارد و مرتکب مشمول تحمل مجازات خواهد شد.

 21. سلام. یک دوست با نشان دادن عکس و سندهای جعلی از یک ماشین از طریق تلگرام(عکس ها در تلگرام موجوده) پول گرفت از من ماشینی رو برام قولنامه کرد خودش(دروغی و فیمل بود و هیچ ماشینی در کار نبوده) تا چند روز بعد فروشنده در محضر وکالت بده برای من. اما در این چند روز برام عکس های ساختگی و مال غیر از ماشین فرستاد که ینی معامله کردیم ماشین رو و فردا میخواییم بریم محضر برات وکالت بزنیم. و طی این چند روز با فریب و دروغ و عکس های جعلی و قولنامه ساختگی دو نوبت از من پول گرفت . ولی به محض واریز پول در دو مرحله و طی چند روز گوشیشو خاموش کرد و فراری شد. در بازپرسی علی رغم دیدن ابلاغیه الکترونیکی حاضر نشد.پرونده کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شد . در دادگاه به صورت غیابی ب کلاهبرداری محکوم شد. ایا میشه بعد از جلبش با اعتراض از اتهام و جرم کلاه برداری مبرا بشه و من باز مجبور باشم به صورت حقوقی دنبال پولم بدوم و زحماتم بر باد بره؟

 22. با سلام.بنده خودرویی لیزینگی به یک نفر فروخته بودم و طرف قسطاشو به موقع پرداخت نکرده بود و خودم اقساط خودرو رو پرداخت کرده بودم.خلاصه بعد از ازادی سند چهار ملیون قسط معوقه داشته که قرار شد ۸ ملیون هم ضرر زیان بنده رو بده تا براش سند بزنم.خلاصه اومد دفتر خونه و یه رسید کتبی هم نوشت و امضا کرد که از بابت ۸ ملیون ضرر زیان که به بنده داره پرداخت میکنه هیچگونه اعتراضی ندارم.و یک فقره چک رمز دار به من داد و ما سند رو به اسم ایشون انتقال دادیم.فرداش رفتیم چک رمزدار رو بگیریم بانک گفت قانون چند ماهه عوض شده و پشت نویسی و انتقال چک رمز دار به شخص دیگری ممنوع شده.در صورتی که طرف به اسم خودش گرفته بود و پشتشو دو تا امضا کرده و به ما داده بود. اکنون میگه ۸ ملیون بدین تا بیام بانک و چک رو نقد کنم. الان به عنوان کلاه برداری میشه ازش شکایت کرد که با اگاهی کامل چک رو به اسم خودش گرفته داده به ما که بعد از گرفتن سندش بگه بیارین پولی که ضرر زیان گرفتین رو پس بدین.در صورتی که تعهد داده که هیچ اعتراضی بابت ضرر و زیان ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید

 23. سلام من به یک شرکت لیزینگ که خودرو اقساطی میفروشن مبلغ ۳۰ میلیون بابت پیش پرداخت خودرو دادم امروز که پیگیری کردم دیدم صاحب شرکت و بردن با دستبند و شاکی ها گفتن برو شکایت کن منم رفتم شکایت تنظیم کردم با تجربه شما خواستم بدون این پول دستمون و میگیره یا نه اگه میگیره چقدر زمان میبرخ تقریباً. با تشکر

  1. سلام در جرایمی مثل کلاهبرداری دادگاه پس از محکومیت حکم به رد مال خواهد داد زمان اتمام پرونده مشخص نمی باشد

 24. سلام خسته نباشید من در دیوار یک کاره بسته بندیه حبوبات در منزل پیدا کردم که ده میلیون میخواست برایه قرار داد بستن برایه هر قرار داد هم ماهانه ۴٫۵ تن جو میداد که بسته بندی ۹۰۰گرمی کنیم کار مزد هر بسته ۹۰۰ تومن بود به من گفت این پولو بابت ضمانت میگیره و من ۱۲ تا قرارداد باهاش بستم و۱۲۰ میلیون به کارتخوانه دفترش کشیدم در زمان های مختلف کشیدم این قرارداد ها سه ماهه بود که بعد سه ماه دیگه که یه شناختی ما از هم پیدا کردیم دوباره یا قرار داد رو تمدید کنیم یا لغو، اون اقا به بهونه های مختلف بار رو کم داد با توجه به قرارداد حق اعتراض به کم و زیاد دادنه بار رو ندارم الانم وقته قرارداد ها تموم شده ۳۰ میلیون بدهکاره نداده هیچ میگه اون ۱۲۰ میلیون از من سهم بسته بندی خریدی بهت بر نمیگردونم حق گرفتن نداری در حالیکه در قرار داد ده میلیون پولی که دادیم قید نشده هنگام بستن قرارداد هم به ما نگفته که این پولی که میدی اخر سر بهت بر گردونده نمیشه ما به اون اقا بابت هر قرار داد ۱۰ میلیون دادیم و من به تازگی متوجه شدم امضاء های که در قرار داد ها استفاده کرده یک شکل نیست هر قرار داد ۳ صفحه هست همون سه صفحه هم امضاء هاش فرق میکنه از اثره انگشت استفاده نکرده ولی تو یکی یا دوتا از قرارداد ها مهر اسم خودشو زده من ۱۲۰ میلیون پول دادم برایه ۱۲ تا قرار داد ولی سریه اخر ۶۰ میلیون بهش کشیدم ولی به بهونه های مختلف قرار داد ننوشت و حقوق ۲ ماه مونو واریز نکرده و هی امروز فردا کرده در حالی که گفته بود حقوقتونو روز بعد بلا فاصله کارت به کارت میکنم الانم که وقته قرارداد ها تموم شده نداده ۳۰ میلیون بدهکاره هست بهش گفتم اصلا ۳۰ میلیونو نمیخوام ۱۲۰ میلیونمو بده گفت اصلان حرفشم نزن من اون پولو بابت فروش سهم بسته بندی گرفتمو ۳۰ میلیونو یه هفته ای میریزم به حسابت قطع کرد گوشی رو هم از اون موقع به بعد جواب نداد بعد پیام داده به دلیله کرونا دفتر تا اطلاع ثانوی تعطیل است در حالی که ۵ یا ۶ ماهه کرونا هست با وجود کرونا کار کردیم تعطیل نبود این کلاه برداری حساب میشه ایا میشه پولی که دادیم رو پس بگیریم

  1. سلام پاسخ شما مستلزم مطالعه دقیق قراردادها میباشد لطفا با واحد پذیرش تماس بگیرید جهت هماهنگی دریافت مشاوره

 25. سلام و عرض ادب دو تا چک دادم به یه موسسه که از قرار معلوم کلاه بردار از آب در اومده موعد چک‌ها هم نزدیکه رفتم شکایت کردم ولی تا حکم میاد چک‌ها پاس شده اگه چک‌ها رو پاس نکنم تکلیف چی میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian