وکیل کلاهبرداری در تهران

در مقاله امروز می خواهیم موضوع وکیل کلاهبرداری در تهران را مورد بررسی قرار دهیم. در هر جامعه ای قوانین ومقررات خاصی در خصوص حقوق افراد جامعه و سایر موارد وجود دارد و سرپیچی از آنها و انجام عملی برخلاف آنها جرم تلقی می گردد و فرد مجرم باید مجازات شود. یکی از جرایمی که در این میان بسیار اهمیت دارد و برای شکایت یا دفاع نیازمند وکیل می باشد جرم کلاهبرداری است. بررسی پرونده های کلاهبرداری باید به یک وکیل متخصص کیفری که در حوزه کلاهبرداری تخصص دارد سپرده شود.

کلاهبرداری سنتی و رایانه ای چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

نخستین و بارزترین تفاوت این دو جرم این است که فقط افراد خاصی با کلاهبرداری اینترنتی درگیر می شوند و کلاهبرداری اینترنتی تنها در صورتی رخ می دهد که فردی به رایانه و اینترنت دسترسی داشته باشد و از این طریق قربانی جرم کلاهبرداری می گردد. تفاوت بعدی این دو کلاهبرداری در عناصر مادی آنها می باشد و به عبارتی می توان گفت در کلاهبرداری سنتی عنصر مادی رفتار فیزیکی کلاهبردار می باشد.
در کلاهبرداری سنتی فرد مالباخته می تواند اطلاعاتی در خصوص ویژگی های ظاهری فرد کلاهبردار در اختیار وکیل قرار دهد هر چند که ممکن است با هویت اصلی مجرم همخوانی نداشته باشد اما در کلاهبرداری رایانه ای یا اینترنتی فرد مالباخته تنها می تواند اطلاعاتی مانند آدرس سایتی که از طریق آن کلاهبرداری اتفاق افتاده است را ارائه دهد و تشخیص و کشف فرد کلاهبردار توسط افراد عادی امکان پذیر نخواهد بود. سومین تفاوتی که آسیب دیدگان این نوع کلاهبرداری ها دارند افرادی هستند که به دام این کلاهبرداران می افتند.
در کلاهبرداری سنتی احتمال اینکه افراد بیشتری از گروه های مختلف جامعه فریب بخورند وجود دارد در حالی که در کلاهبرداری اینترنتی تعداد افراد کمتری به دام می افتند و افرادی هستند که با اینترنت سروکار دارند.
عمده ترین تفاوت کلاهبرداری اینترنتی و سنتی میزان پیچیدگی کلاهبرداری اینترنتی است که در مقایسه با کلاهبرداری سنتی قابل مقایسه نیست. در کلاهبرداری سنتی همه چیز آشکار است و نقطه ابهامی وجود ندارد به طوری که کلاهبردار و بزه دیدگان مشخص هستند، در صورتی که در کلاهبرداری اینترنتی کلاهبرداران سعی می کنند با استفاده از ترفندهای تکراری موجب سردرگمی فرد شوند در نتیجه پی بردن به حقیقت واقعی آنها و اثبات جرم مشکل تر است.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در کنار تمام مزایایی که داشته است موجب شده کلاهبرداری های اینترنتی در مقایسه با کلاهبرداری های سنتی رشد چشم گیرتری داشته باشند و به دلیل ناشناس بودن مجرم در این کلاهبرداری و غیر قابل تعقیب بودن آنها رسیدگی به پرونده های کلاهبرداری را سخت تر و طولانی تر نماید.

وکیل کلاهبرداری کیست؟

وکیل کلاهبرداری فردی است که دارای پروانه وکالت است و در رشته حقوق تحصیل نموده و در حوزه جزا و جرم شناسی تخصص و تجربه کافی دارد. با توجه به پیچیدگی و تنوع بالای پرونده های کلاهبرداری وکیل باید از قدرت تحلیل وتجزیه بالایی برخوردار باشد تا بتواند از حق موکل خود دفاع نماید.

در انتخاب وکیل کلاهبرداری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قبل از انتخاب وکیل توصیه می شود که حتماً سابقه کاری و میزان توانایی او در دفاع از حق موکلین مورد بررسی قرار گیرد. همچنین لازم است از حوزه تخصصی که فعالیت دارد و میزان حق الوکاله که دریافت می کند نیز اطلاعاتی کسب کنید. صرفاً بر اساس تبلیغاتی که در خصوص وکلای مختلف صورت می گیرد وکیل کلاهبرداری مورد نظر را انتخاب نکنید زیرا بسیاری از این تبلیغات تضمینی بر میزان مهارت و توانایی وکیل نیستند و بهتر است به کانون وکلا مراجعه کنید و با بررسی سابقه وکلای مختلف بهترین وکیل را انتخاب نمایید. در انتخاب وکیل نباید دید غرض ورزانه داشت و سن و جنسیت وکیل چندان اهمیتی ندارد، چه بسا ممکن است یک وکیل جوان دارای مهارت و توانایی بیشتری برای پیگیری پرونده و دفاع از موکل خود در دادگاه باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  اعمال توبه در امور کیفری

حق الوکاله وکیل های کلاهبرداری چقدر است؟

حق الوکاله وکلای کلاهبرداری پایه یک دادگستری نیز معمولاً همانند سایر وکلای پایه یک تعیین می گردد و بر اساس قانون برای پرونده های مالی برای مطالبات تا سقف ده میلیون ۶ درصد، تا سقف صد میلیون ۴ درصد، از صد تا پانصد میلیون ۳ درصد و برای مبالغ بیشتر از این ۲ درصد است. البته این میزان به صورت تعرفه قانونی است و وکیل و موکل می توانند قرارداد خود را به گونه ای دیگر تنظیم نمایند و بر اساس آن مقدار حق الوکاله را بیشتر یا کمتر تنظیم نمایند و یا شروطی برای آن تعیین کنند.

چرا توصیه می شود که برای رسیدگی به جرایم کلاهبرداری از وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید؟

تمامی وکیل های پایه یک و پایه دو دادگستری می توانند در تمامی امور حقوقی، مشاوره، تنظیم دادخواست و لایحه را برای پرونده موکل خود انجام دهند و از این نظر با یکدیگر یکسان هستند اما آنچه که باعث تفاوت این دو شده است اجازه داشتن وکیل پایه یک برای شرکت در کلیه محاکم حقوقی و کیفری کشور است، از این رو می تواند به جرایم بیشتری رسیدگی نماید، در حالی که وکیل های پایه دو فقط می توانند پرونده های کیفری که جرایم تعزیری آنها به حبس کمتر از ده سال، جریمه نقدی و شلاق محدود شده باشد یا پرونده های حقوقی که با مبلغ زیر ۵۰ میلیون و همچنین خواسته های غیر مالی را قبول نمایند. از این رو توصیه می شود که پرونده های کلاهبرداری که معمولاً به صورت سازمان یافته هستند را به وکلای پایه یک واگذار نمایید.

به منظور تشکیل پرونده برای جرم کلاهبرداری باید چه مراحلی طی شود؟

• ثبت شکایت نامه ای با مضمون کلاهبرداری در دادسرای محلی که جرم رخ داده است.
• ارجاع پرونده به کلانتری محلی که جرم در آن به وقوع پیوسته است تا تحقیقات اولیه صورت گیرد.
• تعیین قرار کارشناسی به منظور بررسی بیشتر مستندات پرونده و کلیه مدارک (البته این مرحله در تمامی پرونده ها ضرورتی ندارد).
• انجام تحقیقات اولیه و صادر نمودن قرار منع تعقیب و همچنین ارجاع پرونده به دادگاه
• حضور یافتن در دادگاه و صدور رأی و پس از آن بررسی رأی و درخواست تجدید نظر رأی و منتظر ماندن برای صدور رأی نهایی
• ارجاع پرونده به منظور اجرای حکم به واحد اجرای احکام

نحوه طرح شکایت کلاهبرداری به چه صورتی است؟

اولین قدم به منظور طرح شکایت کلاهبرداری جمع آوری تمامی مدارک موکل و سپس تنظیم چندین جلسه کاری با موکل به منظور شناخت بیشتر موکل و پی بردن به کلی زوایا و نکات مربوط به ارتکاب جرم است. با کسب این اطلاعات می توان شکایتی را طرح نمود و به دادسرای محل وقوم جرم تحویل داد. با توجه به نوع جرم اتفاق افتاده این دادسرا می تواند دادسرای مخصوص جرایم اقتصادی، دادسرای ویژه جرایم کارکنان دولت، دادسرای جرایم پولی و بانکی و… باشد. با طرح شدن شکایت و ارجاع آن به دادگاه، دادگاه رسیدگی و بررسی شکایت نامه را آغاز می کند و وکیل موظف است که تمامی مدارک و اطلاعاتی که در اختیار دارد را ضمیمه پرونده نماید تا بتواند از موکل خود دفاع کند.

در تنظیم شکایت کلاهبرداری به چه مواردی باید دقت کرد؟

• تعیین زمان و موقعیتی که جرم کلاهبرداری رخ داده است.
• مقدار مال برده شده تا بر اساس آن نوع قرار کیفری مشخص گردد.
• نحوه انجام کلاهبرداری و تعیین فرد یا گروهی بودن کلاهبرداری.
• معرفی تمامی شرکا و افرادی که احتمالاً در وقوع جرم دست داشته اند.
• شرح دقیق علل و مستندات

وکیل کلاهبرداری چه تعهداتی نسبت به موکل خود دارد؟

• در صورتی که اقدامات وکیل یا سهل انگاری او موجب شود که به موکل خسارت وارد گردد وکیل موظف است خسارات وارده را جبران نماید.
• توجه به مصلحت موکل در تمامی اقدامات و فعالیت هایی که انجام می دهد.
• تحویل صورت حساب وکالت
• بازستانی اموال تحویل گرفته به موکل، به جهت آنکه موکل به او اعتماد نموده و او را امین خود می داند از این رو قاضی باید تمام اموالی را که حق موکل بوده و موفق شده آنها را پس بگیرد به موکل برگرداند.
• همچنین در مقابل موکل موظف است تمامی هزینه های وکالت و حق الوکاله وکیل مورد نظر را مطابق قراردادی که تنظیم نموده اند در موعد تعیین شده بدون هیچ کم و کاستی پرداخت نماید و به وکیل به عنوان نماینده خود در دادگاه اعتماد داشته باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  مجازات مالیاتی و تضمین‌های وصول مالیات

طرح شکایت کیفری به کمک وکیل چه مزیت هایی دارد؟

همانطور که متوجه شدید جرم کلاهبرداری بسیار پیچیده می باشد و دارای تبصره ها و قوانین بسیاری است، از این رو بهتر است برای جلوگیری از انجام هر گونه اقدام اشتباه که می تواند نتیجه آن پایمال شدن حقتان باشد به یک وکیل کلاهبرداری مراجعه نمایید و از او بخواهید که برایتان شکایت کیفری مناسب را تنظیم نماید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از حق خود دفاع نمایید و با اثبات وقوع این جرم اموال خود را پس بگیرید.
از دیگر مزیت های داشتن وکیل در پرونده های کلاهبرداری می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• دادن بهترین مشاوره به موکل
• تسریع نمودن روند پیگیری پرونده
• پیش بینی اقدامات قاضی
• بررسی دقیق جوانب پرونده و هدایت موکل
• همچنین اگر به شما اتهام کلاهبرداری زده باشند و وکیل با بررسی تشخیص دهد که چنین اتهامی پذیرفته نیست می تواند با گفتگو با شاکی و جلب رضایت او مشکل را حل نماید و شکایت را پس بگیرد.
• اگر شخصی به عنوان متهم به کلاهبرداری به دادگاه احضار گردد، او هم باز نیاز دارد که پیش از جلسه دادگاه با یک وکیل صحبت نماید.

آیا امکان تضمین نتیجه پرونده کلاهبرداری در دادگاه توسط وکیل کلاهبرداری وجود دارد؟

خیر. چنین چیزی امکان پذیر نیست و در صورتی که یکی از وکلای پایه یک دادگستری نتیجه نهایی پرونده کلاهبرداری را از قبل تضمین نماید متخلف است و جرم محسوب می گردد. علاوه بر این اگر فردی غیر از وکیل مانند موسسات حقوقی نتیجه پرونده حقوقی را اعلام کند عمل آنها به منزله دخالت در امر وکالت محسوب می گردد و کلاهبردار خوانده می شوند.
بنابراین می توان گفت در کلیه پرونده های حقوقی، قضایی و غیره این قاضی است که تصمیم گیری نهایی را انجام می دهد و نتیجه را اعلام می کند و وکیل هیچ گونه اطلاعی ندارد، از این رو تضمین نتیجه پرونده توسط وکیل خلاف قانون و مقررات است و جرم محسوب می گردد.

در صورتی که شرط پرداخت حق الوکاله وکیل، کسب نتیجه مطلوب از پرونده کلاهبرداری تعیین شود جرم محسوب می گردد؟

این مسئله بر اساس قراردادی که بین وکیل و موکل تنظیم می گردد مشخص می شود. در موارد زیادی مشاهده شده است که در قرارداد طی شده در صورتی حق الوکاله وکیل پرداخت می شود که حکمی علیه موکل صادر نشود و یا وکیل بتواند اموال مال باخته را پس بگیرد. همچنین پرونده هایی نیز وجود دارد که موکل با وکیل قرار گذاشته است در صورتی که نتیجه دادگاه نامطلوب باشد مابقی پول حق الوکاله پرداخت نگردد، این موضوع به موکل و وکیل مربوط می شود و دادگاه در آن دخالتی ندارد یا به عبارتی جرم محسوب نمی شود.
البته توجه داشته باشید در شرایطی که وکیل بتواند رأی دادگاه را به نفع موکل خود کسب کند و موفق شود تمام اموال و دارایی های او را پس بگیرد و از موکل خود درخواست شراکت در اموال پس گرفته شده را داشته باشد عمل او جرم و تخلف است و باید مطابق قانون با او برخورد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian
Call Now Button