تامین اجتماعی از زبان وکیل بیمه تامین اجتماعی

تامین اجتماعی یکی از ارزشمندترین دستاوردهای بشری است. به بیان وکیل بیمه تامین اجتماعی سابقه ورود  این راهکار اجتماعی به نظام های حقوقی کشورهای جهان چندان طولانی نیست. ولی در همین عمر کوتاه توانسته جایگاه مهمی پیدا کند.

امروزه تامین اجتماعی به یکی از نیازهای حیاتی و اساسی بشر در جوامع مختلف تبدیل شده است. فارغ از سطح پیشرفت اجتماعی، وضعیت اقتصادی و موقعیت جغرافیایی کشور ها، حق برخورداری از تامین اجتماعی در اسناد مهم بین المللی و قوانین اساسی کشورها مورد تاکید بسیار قرار گرفته است.

تامین اجتماعی جزئی از نظام رفاه است و مایه تسکین خاطر اقشار مختلف می‌شود. تامین اجتماعی میزان رضایتمندی افراد را افزایش می‌دهد و شعله امید را در دل آن‌ها روشن نگه می‌دارد. تامین اجتماعی راهکاری موثر برای حفظ امنیت روانی و مالی انسان‌ها  است و روحیه جامعه را تقویت می‌کند.

در بعد اجتماعی و جامعه شناسی تامین اجتماعی پیوندی نامرئی بین افراد ایجاد می‌کند و شکاف طبقاتی را از میان بر می‌دارد.

تامین اجتماعی از منظر اسلام

رویکرد اسلام به عنوان دینی که برای کرامت انسانی ارج بسیاری قائل است و کرامت انسان را مبنای بسیاری از فرامین خود قرار داده به تامین اجتماعی قابل تمجید است. تامین اجتماعی بعنوان یک حق در سیاست اجتماعی اسلام  پذیرفته شده و قابل اثبات است.

برای مثال می‌توان به عدالت اجتماعی که هدفی متعالی در جامعه اسلامی است اشاره کرد. چه چیز بهتر از فراهم کردن اسباب تامین اجتماعی می‌تواند جلوه‌گر عدالت باشد.

وکیل بیمه تامین اجتماعی: فراهم کردن تامین اجتماعی وظیفه دولت است.

بنا به گفته‌های وکیل بیمه تامین اجتماعی، در نظام حقوقی کشور تامین اجتماعی تکلیفی است. به این معنی که در جمهوری اسلامی ایران فراهم کردن تامین اجتماعی در زمره تکالیف دولت قرار می گیرد و دولت، بعنوان وکیل ملت، عهده دار فراهم کردن اسباب آن است.

در ایران دولت باید در راستای ارتقاء سطح زندگی مردم اهتمام ورزیده و در حفظ شأن و کرامت انسانی افراد بکوشد. پیاده سازی نظام تامین اجتماعی یکی از بارزترین مصادیق این تلاش کرد. زیرا منبع درآمد شمار زیادی از خانواده‌ها نظام تامین اجتماعی است و آن‌ها برای گذران زندگی به آن وابسته هستند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  انواع وکلا برای شایع ترین مشکلات حقوقی

وکیل بیمه تامین اجتماعی: تامین اجتماعی حق عمومی است

حق تامین اجتماعی به عنوان یکی از شاخه های حقوق عمومی طبقه‌بندی می‌شود. دلیلش هم مشخص است زیرا تمام ویژگی‌های حقوق عمومی را دارد.  بعنوان مثال:

  • جزو خدمات عمومی محسوب می‌شود و از وظایف دولت است.
  • رابطه دولت و اشخاص را در زمینه برخورداری از حقوق تامین اجتماعی تنظیم می‌کند.
  • قوانین و مقررات آن در راستای دستیابی همه به منافع عمومی است.
  • قدرت نهادهای تامین اجتماعی ریشه در قدرت عمومی دارد.

شایان ذکر است در اینجا منظور از دولت مفهوم عام آن است و نهادهای عمومی غیر دولتی مانند سازمان تامین اجتماعی را هم در بر می‌گیرد. بنابراین توجه شود که این بیان که تامین اجتماعی جزو حقوق عمومی است به این معنی نیست که نهادها و صندوق تامین اجتماعی حتما دولتی هستند.

بعنوان نمونه صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان بیمه خدمات درمانی دولتی و پاره
نهاد عمومی غیر دولتی محسوب می‌شوند.کلمه عمومی نیز در اینجا بار حقوقی دارد. عمومی در مقابل خصوصی است یعنی دارایی این گونه نهادها و متعلق به شخص خاصی نیست.

در این راستا بند دال ماده ۷ قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، وجوه، اموال و دارایی‌های صندوق بیمه‌ای و درمانی را در حکم اموال عمومی و مالکیت آن را مشاع دانسته است.

کمتر فردی که در طول زندگی دست کم یک بار حق از مزایای تامین اجتماعی بهره نبرده باشد. بنا به گفته وکیل بیمه تامین اجتماعی طبق قانون کار کارفرمایان ملزم به پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی، بعنوان یک حق عمومی، هستند.

وکیل بیمه تامین اجتماعی
وکیل بیمه تامین اجتماعی

حاکمیتی بودن تامین اجتماعی چه مزایایی دارد؟

از دید دکیل بیمه تامین اجتماعی حاکمیتی بودن تامین اجتماعی نتیجه بسیار مهمی به دنبال دارد و آن این است که دولت ضامن اجرای تعهد‌های تامین اجتماعی است. بنابراین اگر سازمانها و صندوق‌های بیمه‌ای با کسری منابع مالی مواجه شوند و نتوانند حمایت های تامین اجتماعی را ارائه دهند دولت مکلف است به نحو مقتضی منابع لازم را در اختیار آنها قرار دهد.

این نتیجه مهم نمود بارزی از این مهم است که تامین اجتماعی حق مردم و تکلیف دولت است. طبق بند ط ماده ۹ قانون نظام ساختار جامع به صراحت این اثر را بیان کرده است. که در ادامه آن را می‌خوانید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  فسخ قرارداد در امور ملکی – چگونه در امور ملکی قرارداد را فسخ کنیم؟

«حقوق افراد عضو و تحت پوشش در قبال تعهدات قانونی سازمان ها، موسسات و صندوق‌های بیمه‌ای تحت ضمانت دولت خواهد بود و دولت مکلف است تمهیدات مالی اعتباری و ساختاری لازم در این زمینه را اتخاذ نماید. »

همچنین بند دال ماده ۶ همان قانون، مشارکت بخش غیردولتی در تامین اجتماعی را رافع مسئولیت دولت نمی‌داند و بیان می‌کند تامین اجتماعی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.

چرا که واگذاری به بخش خصوصی به این معنی است که وظیفه دولت در تامین حق شهروندانش در مقوله تامین اجتماعی به اشخاص خصوصی که برای کسب سود فعالیت می‌کنند واگذار شود. لذا این امر منتفی است.

تامین اجتماعی از منظر حقوق شهروندی اجتماعی

امروز حقوق تامین اجتماعی به عنوان یکی از حقوق اساسی افراد در اسناد بین المللی و قوانین اساسی کشورها جای گرفته است. این حق یکی از راهکارهای اساسی هم راستا با مبنای وجودی انسان است. حق برخورداری از رفاه و تامین اجتماعی را می‌توان در چارچوب مفهوم شهروندی و حقوق وابسته به آن نیز مورد بررسی قرار داد.

حقوق شهروندی به سه دسته تقسیم می‌شود و تامین اجتماعی در دسته سوم قرار می‌گیرد.

حقوق مدنی: عبارت است از حقوقی مانند برابری در مقابل قانون و حق برخورداری از دادرسی عادلانه برای همه

حقوق سیاسی: حقوقی مانند حق رای و انتخابات منصفانه

حقوق اجتماعی: مانند حق تامین اجتماعی

 

درصد بالایی از افراد جامعه از جمله کارگران و سایر نیروهای کار درگیر مباحث مربوط به تامین اجتماعی و مشاوره با وکیل بیمه تامین اجتماعی هستند. نظام حقوقی قوانین و مقررات زیادی دارد که در مرحله اجرا چالش برانگیز است و سبب بروز مسائل حقوقی پیچیده‌ و دعاوی بیشماری می شود.

در این مواقع خطوط ارتباطی موسسه حقوقی و داوری ثمین عدالت در اختیار شماست تا سوالات خود را از وکیل بیمه تامین اجتماعی بپرسید.

برای مشاوره حقوقی آنلاین وارد این صفحه شوید و یا جهت مشاوره حقوقی به صورت حضوری فرم مربوطه را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button