حضور وکیل امور جزایی در پرونده‌های سرقت

توضیحاتی در مورد پرونده های مربوط به سرقت و نقش وکیل امور جزایی 

در این مقاله به مبحث حضور وکیل امور جزایی در پرونده‌های سرقت می پردازیم. سرقت یکی از جرائمی است که در کشور های مختلف به وفور مشاهده می شود، لذا نیاز است تا به صورت قانونی پرونده های مربوط به سرقت را پیگیری کرد. سرقت یا ربودن مال افراد ممکن است با اهداف مختلفی انجام شود، البته سرقت به هر علتی که انجام شده و با هر نیتی جرم محسوب می شود. لذا وکیل امور جزایی یا وکیل کیفری می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای پیگیری پرونده های مربوط به سرقت باشد.
سرقت را می توان یکی از جرایم مربوط به بعد مادی انسان دانست. زیرا در اغلب موارد سرقت با هدف ربودن مال و یا فروش اموال دزدی انجام می شود. جرم سرقت دارای گستره بسیار وسیعی بوده و ممکن است شاهد سرقت های بسیار مختلفی باشیم. بدین ترتیب دزدی یکی از جرائمی بوده که دارای جریمه های بسیار مختلف و در برخی موارد بسیار سنگینی می باشد. هر چقدر سرقت خشن تر و اموال دزدیده شده بیشتر باشد، طبیعتاً جرم آن نیز بیشتر بوده و جریمه های سنگین تری به دنبال خواهد داشت.

مشارکت در سرقت

در بسیاری از موارد سرقت به صورت گروهی انجام می شود، یعنی دو یا چند نفر با هم در طراحی و اجرای دزدی با هم شراکت دارند. در این موارد باید توسط وکیل امور جزایی بررسی های دقیق انجام شود. زیرا در این صورت هر کدام از آنها به اندازه ای که در جرم شریک بوده، در مجازات نیز شریک می باشد. از این معمولا وکیل امور جزایی نسبت به پرونده های دزدی حساسیت بسیار بالایی داشته و با دقت فراوان این پرونده ها را بررسی می کند.
شریک جرم ممکن است اصلا در مرحله اجرای دزدی حضور نداشته باشد، از این رو شناسایی و دستگیر کردن آنها بسیار مشکل می باشد. بدین ترتیب وکیل امور جزایی و یا وکیل کیفری با تجربه این توانایی را دارد که شریک جرم را از طریق روش های مختلف و متعارف پیدا نماید. بدین ترتیب حضور یک وکیل کیفری یا وکیل امور جزایی در هر کدام از پرونده های مربوط به سرقت لازم و ضروری می باشد. زیرا وکیل امور جزایی می تواند راحت تر از هر فرد دیگری شریک یا شرکای جرم را پیدا کرده و آنها را در برابر قانون تسلیم نماید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  انواع قراردادهای کار و مزایای کارگر در قرارداد پاره‌وقت - بخش اول

انگیزه سارق از دزدی یا سرقت

معمولا سارقان با انگیزه های بسیار مختلفی اقدام به دزدی می کنند. یکی از مهمترین انگیزه هایی که سارقان از دزدی دارند، کسب پول می باشد. زیرا در دزدی می توان پول زیادی را در مدت زمان کوتاهی به دست آورد. بدین ترتیب با سرقت اموال مختلف و فروش آنها، پول زیادی می توانند جمع آوری کنند.
یکی دیگر از موارد سرقت، استفاده نامشروع از محصول دزدی می باشد. مثلا گاهی اوقات ممکن است برخی از افراد یک خودرو را بدزدند، سپس از آن خودرو در سرقت مسلحانه و یا قاچاق مواد مخدر استفاده نمایند. در این صورت کار برای وکیل امور جزایی مشکل تر می شود. زیرا چنین پرونده هایی دارای نکات ریز و درشت بسیار زیادی بوده و باید از جوانب مختلفی مورد برسی قرار بگیرند. بدین ترتیب وکیل امور جزایی می تواند به راحتی انگیزه سارق از دزدی را تشخیص داده و این کار می تواند به وی کمک کند تا در شناسایی و دستگیری سارق موفقیت بیشتری را کسب نمایند. زیرا در اغلب موارد سارق پس از دزدی فرار کرده و پیدا کردن آن کار بسیار ساده ای نبوده و نیاز به دانش و تخصص حقوقی بالایی دارد. بدین ترتیب وکیل کیفری یا وکیل امور جزایی نقش بسیار مفیدی در پیگیری پرونده های مربوط به سرقت دارد.

حضور وکیل امور جزایی در پرونده‌های سرقت

شرایط اجرای حد سرقت

طبق قانون شرایطی برای اجرای حد سرقت معرفی شده که سارق باید همه این شرایط را داشته باشد، تا بتوان حد سرقت را بر روی جاری کرد. در ادامه برخی از این شرایط معرفی شده تا همه افراد با آنها آشنا شوند. بالغ بودن سارق یکی از مهمترین شرایط برای اجرای حد می باشد. بدین ترتیب سارق اگر به سن قانونی نرسیده باشد، نمی توان حد سرقت را بر وی جاری کرد.
عدم وادار شدن به سرقت و آگاه بودن به ربودن مال دیگران از دیگر شرایط اجرای حد به شمار می رود. عدم اضطرار سارق جهت دزدی، از دیگر شرایطی به شمار می رود که برای اجرای حد باید به آن توجه شود. سرقت در سال قحطی نیز باعث می شود تا اجرای حد شرعی انجام نشود. مالی که دزدیده شده نباید از اموال دولتی باشد. در صورتی که اموال دولتی دزدیده شوند، نمی توان حد سرقت را اجرا کرد. بدین ترتیب وکیل امور جزایی باید شرایط سارق را با دقت بسیار زیادی مورد بررسی قرار بدهد، تا بتواند شرایط را برای اجرا و یا عدم اجرای حد سرقت بررسی نماید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  داوری در اختلافات خانوادگی

مزایای حضور وکیل امور جزایی در پرونده های مربوط به سرقت

یکی از مزایای اصلی حضور وکیل امور جزایی در پرونده های مربوط به سرقت، سرعت در پیگیری پرونده در مراجع قضایی می باشد. زیرا برای افراد مال باخته سرعت در روند اجرای پرونده بسیار مهم می باشد. این موضوع به خاطر فروش برخی از محصولات مانند موتور سیکلت و ماشین به عنوان اوراقی می باشد. در صورت اوراق شدن این وسایل، پیدا کردن آن بسیار دشوار شده و هر قطعه از آن در بازار به صورت جداگانه عرضه می شود. این موضوع باعث شده تا سرعت در روند پیگیری پرونده های مربوط به سرقت در اولویت اول قرار بگیرد.
از دیگر مزایای حضور وکیل امور اجرایی در پرونده های مربوط به سرقت، تنظیم کردن شکایت نامه ای طبق قوانین و مقررات می باشد. بدین ترتیب پرونده در روند پیگیری با مشکل خاصی روبرو نمی شود. این موضوع باعث می شود تا بتوان بهترین نتیجه را از پرونده های مربوط به سرقت در کمترین زمان ممکن به دست آورد. این در حالی است که بسیاری از افراد به خاطر عدم استفاده از وکیل مجرب و با تجربه در پرونده های مربوط به سرقت با مشکلات حقوقی فراوانی روبرو شده اند. گاهی اوقات مشکلات حقوقی باعث می شوند تا شخص مال باخته از ادامه پیگیری پرونده منصرف بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button