نقش وکیل کیفری در پرونده‌های کلاهبرداری

توضیحاتی در مورد نقش وکیل کیفری در کلاهبرداری

در این نوشتار نقش وکیل کیفری در پرونده‌های کلاهبردای را بررسی می کنیم. کلاهبرداری یکی از کارهایی بوده که از نظر قانونی جرم شناخته شده و در صورتی که فردی مرتکب چنین جرمی بشود، می توان به راحتی از وی در مراجع قانونی شکایت کرده و او را مجازات کرد. کلاهبرداری به کارهایی اطلاق می شود که پایه و اساس آنها فریب می باشد. البته در فریب کاری باید فاکتوری به نام مانور متقلبانه نیز وجود داشته باشد. در غیر این صورت نمی توان هر نوع فریبی را کلاهبرداری دانست.
یکی از بهترین افرادی که می تواند تشخیص بدهد که کار انجام شده فریب بوده یا کلاهبرداری، وکیل کیفری می باشد. وکیل کیفری معمولا دارای تجربه بسیار بالایی در زمینه جرم شناسی بوده و می تواند به راحتی جرایم مختلف از جمله کلاهبرداری را تشخیص بدهد. بدین ترتیب افرادی که توسط یک فرد یا مجموعه فریب خورده و یا به اصطلاح کلاه آنها برداشته شده، می توانند به کمک یک وکیل کیفری با تجربه و آگاه، اقدامات لازم برای پیگیری پرونده در مراجع قضایی را انجام بدهند. بدین ترتیب وکیل متخصص در امور کیفری می تواند در چنین پرونده هایی تاثیر گذاری بسیار زیادی داشته باشد.

شرایط مقید بودن جرم کلاهبرداری

یکی از کارهایی که وکیل کیفری در پرونده های مربوط به کلاهبرداری باید انجام بدهد، این است که مقید بودن جرم کلاه برداری را تشخیص بدهد. زیرا ممکن است جرایم دیگری اتفاق افتاده و افراد مختلف گمان بر کلاهبرداری داشته باشند. اما نمی توان هر نوع فریبکاری و نیرنگ را کلاهبرداری دانست. بدین ترتیب نیاز است تا توسط فردی آگاه این مسائل مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوان در طرح شکایت موفق تر عمل کرد. زیرا ابتدا باید نوع جرم مشخص شده و سپس طبق جرم انجام شده، شکایت نامه تنظیم و تحویل مراجع قانونی داده شود.
اولین شرط لازم برای مقید بودن جرم کلاهبرداری، وارد شدن ضرر مالی به قربانی می باشد. قربانی کسی است که توسط فرد کلاهبردار فریب خورده باشد. بدین ترتیب وکیل کیفری ابتدا باید بررسی کند که آیا قربانی پول و یا اموالی را از دست داده یا خیر. دومین شرط لازم برای مقید بودن جرم کلاهبرداری، نفع بردن مالی فرد کلاهبردار و یا شخصی که اجیر اوست، می باشد. این موضوع را نیز وکیل امور کیفری باید به خوبی مورد بررسی قرار دهد. معمولا این بررسی ها برای وکیل کیفری بسیار ساده بوده و مشکل خاصی برای احراز چنین جرم هایی وجود ندارد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  وکیل خانواده در امور حضانت کودک

شناخت برخی از اعمالی که مصداق کلاهبرداری هستند

معمولا کلاهبرداری دارای حوزه بسیار وسیع و گسترده ای بوده و این موضوع ممکن است باعث شود تا فردی نتواند به خوبی کلاهبرداری را تشخیص دهد. وکیل کیفری در شناخت اعمال مختلف که مصداق کلاهبرداری بوده از سایر افراد توانا تر می باشد. بدین ترتیب بهتر است همه افراد برای آشنایی با جرم کلاهبرداری، از وکیل کیفری کمک بگیرند.
تبانی اشخاص برای بردن مال غیر می تواند یکی از مصداق های کلاهبرداری باشد. زیرا در این روش دو یا چند نفر با هم توافقاتی انجام می دهند تا شرایط را به گونه ای رقم بزنند که بتوانند مال فرد دیگری را برای خود تصاحب کنند. این کار جرم بوده و می توان برای پیگیری آن از مراجع قانونی ذیصلاح اقدام کرد.
معرفی مال دیگری به جای مال خود نیز می تواند به عنوان یکی از مصداق های کلاهبرداری شناخته شود. زیرا در این کار نیز فریبکاری به همراه مانور متقلبانه مشهود می باشد. بدین ترتیب با همکاری وکیل کیفری با تجربه و کار بلد می توان برای پیگیری چنین جرایمی به مراجع قضایی مراجعه کرد.

نقش وکیل کیفری در پرونده‌های کلاهبرداری

خودداری از استرداد حق طرف مقابل در معامله نیز می تواند یکی از مصداق های بارز کلاهبرداری باشد. گاهی در یک معامله ممکن است حقی برای طرف مقابل قائل شده و در پایان از استرداد آن حق خودداری کرده، این کار از طرف هر فردی سر بزند، جرم محسوب شده و می توان آن را نمونه ای بارز از کلاهبرداری دانست.
مصرف ارز دولتی برای مواردی غیر از خرید کالاهای اساسی، این موضوع با توجه به داغ شدن موضوع ارز در جامعه و تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات اقلام ضروری به وارد کنندگان بیشتر به چشم می خورد. بسیاری از تاجران در سال های اخیر مرتکب چنین جرم هایی شده اند. برای مثال برخی از افراد برای واردات گوشی موبایل ارز دولتی دریافت کرده و هیچ گونه گوشی موبایلی با ارز دولتی در بازار عرضه نشده است. بدین ترتیب ممکن است این تاجران به دو صورت عمل کرده باشند. اول ممکن است اصلا وارداتی در کار نبوده و ارز ها با قیمت آزاد در بازار به فروش رسیده باشند. زیرا اختلاف قیمت ارز دولتی و ارز آزاد در حال حاضر بسیار زیاد بوده و به ازای هر دلار نزدیک به ۱۰۰۰۰ هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد. نمونه دوم که ممکن است آن را انجام داده باشند، واردات گوشی با ارز دولتی و عرضه آنها در بازار به قیمت ارز آزاد می باشد. در هر دو صورت این عمل مصداق کلاهبرداری بوده و می تواند مشکلاتی را برای اقتصاد کشور به وجود بیاورد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  جرایم رایانه‌ای چه مواردی را شامل می‌شود؟

مجازات مربوط به کلاهبرداری

یکی از موضوعاتی که از طریق وکیل کیفری می توان متوجه شد، مجازات تعیین شده برای کلاهبرداری می باشد. زیرا وکیل کیفری معمولا با مجازات جرایم مختلف آشنایی داشته و می تواند نکات مفیدی را در این زمینه به افراد مختلف ارائه نماید. معمولا با توجه به اینکه کلاهبرداری یکی از جرم های نسبتا سنگین تلقی می شود، لذا مجازاتی که برای این جرم در نظر گرفته شده نیز سنگین می باشد.
معمولا برای افرادی که دارای شغل خاصی در قوای سه گانه نبوده، مجازات کلاهبرداری از یک الی ۷ سال حبس می باشد. اما افرادی که در یکی از قوای سه گانه فعالیت دارند، با توجه به نوع کلاهبرداری از ۲ الی ۱۰ سال حبس می شوند. معمولا کلاهبرداری از آن دسته جرم هایی بوده که می تواند با مبالغ بسیار سنگینی انجام شود. بدین ترتیب قانونگذار مدت حبس را برای این جرم زیاد در نظر گرفته تا در صورت ارتکاب به کلاهبرداری های سنگین، قاضی پرونده بتواند مقدار حبس را به گونه ای انتخاب کند که متناسب با جرم انجام شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian
Call Now Button