نقش وکیل خانواده در گرفتن مهریه

توضیحاتی در مورد نقش وکیل خانواده در گرفتن مهریه

وکیل خانواده در پرونده های بسیار زیادی می تواند حضور داشته باشد. یکی از پرونده هایی که وکیل خانواده در آن نقش بسیار تعیین کننده ای دارد، گرفتن مهریه می باشد. مهریه به مال و اموال تعیین شده به عنوان هدیه در زمان عقد اطلاق می شود و پرداخت مهریه بر عهده مرد بوده و در صورتی که زن تصمیم به گرفتن مهریه بکند، مرد موظف به پرداخت مهریه می باشد. در این مقاله با نقش وکیل خانواده در گرفتن مهریه آشنا می شوید.


زوجه می تواند حتی با زندگی در خانه شوهر خود مهریه را از وی دریافت کند. یعنی گرفتن مهریه منوط به طلاق گرفتن نمی باشد. البته در اغلب موارد تنها پس از طلاق زوجه اقدام به گرفتن مهریه از شوهر خود می کند. وکیل خانواده می تواند راهنمایی های بسیار مناسبی در چنین پرونده هایی داشته باشد. زیرا موارد حقوقی بسیار زیادی می بایست در پرونده های مربوط به مهریه رعایت شود تا بتوان در کمترین زمان ممکن مقدار مورد دلخواه از مهریه یا کل آن را دریافت کرد. وکیل خانواده می تواند در تحقیقات و سایر مواردی که نیاز است تا پرونده به بهترین شکل ممکن پیش برود، موکل خود را همراهی کند.

چه زمانی زن مالک مهریه می شود؟

بسیاری از افراد ممکن است با این مسئله آشنایی کامل نداشته باشند که دقیقا از چه زمانی زن مالک مهریه بوده و می تواند برای دریافت ان از نظر قانونی اقدام کند. معمولا طبق قوانینی که اتخاذ شده، زوجه از زمانی که صیغه عقد توسط عاقد جاری می شود، مالک مهریه بوده و می تواند به صورت شرعی و قانونی نسبت به دریافت مهریه خود اقدام کند. بدین ترتیب بهتر است که مهریه ها به طور معقول تعیین شوند، تا افراد مختلف بتوانند از عهده پرداخت آن بر آیند.
طبق توصیه ای که وکیل خانواده داشته، باید هر فردی مقدار مهریه ای را که برای زوجه خود انتخاب می کند، به گونه ای باشد که هر وقت وی درخواست مهریه کند، بتواند آن را پرداخت کند. در غیر این صورت ممکن است مشکلات مالی بسیار زیادی را در آینده متحمل شوند. زیرا در سال های اخیر تعداد طلاق ها به سرعت در حال افزایش می باشد. بدین ترتیب یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از مشکلات، گوش دادن به توصیه های وکیل خانواده و تعیین مهریه در حد متعارف می باشد. بدین ترتیب مشکلات قضایی کمتری بین زن و شوهر ها بر سر مهریه به وجود می آید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  معرفی وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور

شرایط پرداخت مهریه توسط زوج

با توجه به اینکه از نظر قانون مهریه در اختیار زوجه بوده هر وقت بخواهد می تواند برای دریافت آن اقدام نماید، اما معمولا یک سری شرایط نیز باید برای پرداخت مهریه مهیا باشد. در غیر این صورت زوج از پرداخت مهریه معاف می گردد. یکی از شرایطی که باید برای پرداخت مهریه احراز شود، استطاعت مالی زوج می باشد. برای این منظور باید همه مال و اموالی که به نام زوج بوده بررسی شده و قیمت گذاری شوند.
وکیل خانواده می تواند در این امر کمک بسیار زیادی به زوجه بنماید. زیرا پیگیری مال و اموال یک فرد نیاز به دانش و تخصص خاص خود داشته و از عهده افراد عادی خارج می باشد. بدین ترتیب یک وکیل خانواده خوب می تواند در مدت زمانی کوتاه از روش های قانونی دارایی های زوج را بسنجد. در صورتی که فردی توانایی پرداخت مهریه را از نظر مالی نداشته باشد، یا باید از سوی زوجه مهریه بخشیده شود و یا وی راهی زندان بشود. بدین ترتیب گرفتن مهریه از زوج منوط به این است که زوج توانایی مالی برای پرداخت مهریه را داشته باشد.

آشنایی با نقش وکیل خانواده در گرفتن مهریه
نقش وکیل خانواده در گرفتن مهریه

بازداشت اموال زوج

در صورتی که در تحقیقاتی که وکیل خانواده انجام می دهد، مشخص شود که زوج دارای اموالی بوده که ارزش بالایی داشته اما پول نقد به اندازه کافی برای پرداخت مهریه ندارد، به اندازه ای که زوجه از وی طلب داشته، می توان از اموال زوج بازداشت کرد. بازداشت اموال باید به صورت قانونی و از طریق مراجع ذیصلاح انجام شود تا زوج نتواند آنها را به فروش رسانده و از پرداخت مهریه سر باز بزند. زیرا مشاهده شده در برخی مواقع زوج با متوجه شدن شکایت زوجه به منظور گرفتن مهریه، همه دارایی های خود را به فروش رسانده و یا آنها را به صورت ثبتی به نام شخص دیگری در می آورد.
وکیل خانواده با بررسی های انجام شده و بازداشت اموال زوج، مهلتی برای پرداخت مهریه تعیین کرده و اگر زوجه در زمان مقرر موفق به پرداخت مهریه نشود، اموال زوج به فروش رسیده تا مهریه زوجه از پول آنها پرداخت شود. فروش اموال زوج معمولا به صورت قانونی و از طریق مزایده انجام می گیرد. بدین ترتیب جای هیچ گونه مشکل قانونی در گرفتن مهریه باقی نمی ماند. در این صورت با پیگیری های لازم، می توان به راحتی مهریه را از زوج دریافت کرد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  فروش مال غیر
نتیجه گیری

گرفتن مهریه یکی از رایج ترین مشکلات خانوادگی در حال حاضر بوده، که بی ارتباط با گسترش طلاق در جامعه نمی باشد. معمولا افرادی که قصد گرفتن مهریه از زوج خود را دارند، بهتر است با وکیل خانواده مشورت کرده و شرایط مختلف این امر را بسنجند. در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی برای دریافت مهریه مواجه شوند. بدین ترتیب افرادی که می خواهند با کمترین مشکلات به مهریه خود برسند، می توانند با کمک گرفتن از یک وکیل خانواده حاذق و با تجربه، این امر را محقق نمایند.
معمولا وکیل خانواده دارای تجارب و اندوخته های بسیار زیادی در این زمینه بوده و می تواند به خوبی شرایط زوج برای پرداخت مهریه را بسنجد. سپس با تشخیص توانایی زوج برای پرداخت مهریه، می تواند به صورت قانونی روند اجرای دریافت مهریه را پیگیری کند. سرعت عمل وکیل خانواده در این نوع پرونده ها بسیار مهم می باشد. هر چه تجربه وکیل خانواده بیشتر باشد، سرعت عمل وی برای دریافت مهریه از زوج نیز بیشتر می شود. معمولا وکالت خانواده به افرادی سپرده می شود که چندین سال به عنوان مشاور و یا وکیل در این امر فعالیت داشته و اندوخته های بسیار زیادی دارند. بدین ترتیب با اطمینان کامل می توان پرونده های مربوط به مهریه را به این افراد سپرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button