نقش مشاور حقوقی در پرونده‌های انحصار وراثت

توضیحاتی در مورد نقش مشاور حقوقی در پرونده های مربوط به انحصار وراثت

یکی از پرونده هایی که نیاز بسیار زیادی به مشورت با شخص مشاور حقوقی و یا وکیل پایه یک دادگستری داشته، پرونده های مربوط به انحصار وراثت می باشد. زیرا در چنین پرونده هایی موضوعات بسیار مهمی از جمله ارث و میراث مطرح می باشد. معمولا هنگامی که شخص سرپرست خانوار فوت می کند، نیاز است تا اموال وی به طور قانونی بین وراث تقسیم شوند. این کار نیاز به تعیین وراث و میزان حق و حقوق مربوط به آنها می باشد.
گواهی انحصار وراثت به منظور تعیین وراث به صورت قانونی و معتبر صادر می شود. لذا نیاز است تا با تمهیدات خاصی صادر شود تا افرادی از این گواهی سوء استفاده نکنند. زیرا در صورتی که این گواهی به صورت اصولی و طبق قوانین صادر نشود، مشکلات حقوقی بسیار زیادی را به وجود می آورد. بدین ترتیب نیاز است تا قبل از اقدام برای صدور گواهی انحصار وراثت، با مشاور حقوقی با تجربه و کار بلد مشورت کرد. این موضوع باعث می شود تا مشکلات حقوقی در چنین پرونده هایی به حداقل برسند.

مرجع صالح برای صدور گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت معمولا باید در آخرین محل سکونت متوفی صادر شود. زیرا نیاز است تا تحقیقات مختلفی بر روی وراث و مال و اموال متوفی انجام شود. بدین ترتیب معمولا مراجعی که برای رسیدگی به این پرونده ها انتخاب شده نیز، مراجعی هستند که به صورت محلی فعالیت کرده و در شهرها و برخی از شهرک ها وجود دارند. طبق توضیحاتی که ارائه شد باید متوجه شده باشید که مرجع صالح برای رسیدگی به پرونده های انحصار وراثت، بر عهده شوراهای حل اختلاف می باشد.
شورای حل اختلاف زیر نظر دادگاه می تواند گواهی انحصار وراثت را صادر کرده و وراث نیز می توانند رونوشت گواهی انحصار وراثت را در اختیار داشته باشند، در غیر این صورت نمی توانند برای انجام کارهای حقوقی مربوط به ارث و میراث، اقدام خاصی انجام بدهند. زیرا معمولا برای انجام کارهای مختلف مانند تقسیم ترکه نیاز است که گواهی انحصار وراثت صادر و در اختیار مراجع قضایی قرار بگیرد. در صورتی که گواهی انحصار وراثت صادر نشود، بسیاری از کارهای مربوط به پرونده های ارث و میراث مختل می شوند. مشاور حقوقی می تواند بهترین راهنما برای پیگیری پرونده های مربوط به انصار وراثت باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  دعاوی کیفری سرقت‏ مسلحانه و راهزنی

کدام افراد می توانند برای صدور گواهی انحصار وراثت اقدام کنند؟

گواهی انحصار وراثت یکی از اسنادی به شمار می رود که هر کسی نمی تواند برای دریافت آن اقدام کند. زیرا مراجع قضایی ذیصلاح تنها به افرادی اجازه می دهند برای دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند که جزء وراث متوفی محسوب شوند. بدین ترتیب یکی از وراث به دلخواه می تواند برای رسیدگی به پرونده انحصار وراثت اقدام کرده و آن را دریافت کند. البته اطلاعات زیادی نیاز بوده تا یک فرد بتواند گواهی حصر وراثت را دریافت کند.
مشاور حقوقی می تواند به هر کدام از وراث که برای دریافت گواهی حصر وراثت اقدام کرده، کمک کند تا پرونده راحت تر پیگیری شود. این کار به خاطر وجود مشکلات احتمالی در مراحل مختلف صدور گواهی انحصار وراثت می باشد. بدین ترتیب مشورت با مشاور حقوقی می تواند از جنبه های بسیار مختلفی حائز اهمیت باشد. بدین ترتیب افرادی که می خواهند بدون هیچ گونه مشکل خاصی گواهی انحصار وراثت را دریافت نمایند، بهتر است با یک وکیل یا مشاور حقوقی خبره مشورت نمایند. نکات حقوقی بسیار مختلفی وجود داشته که دانستن آنها می تواند کمک بسیار زیادی به افراد جهت دریافت گواهی انحصار وراثت بکند.

چگونگی اقدام برای صدور گواهی انحصار وراثت

در اولین مرحله اقدام برای صدور گواهی انحصار وراثت، نیاز است تا مدارک مورد نیاز را تهیه کرد. مدارک مورد نیاز را بهتر است طبق مشورت های انجام شده با یک مشاور حقوقی آماده نمود. این کار باعث می شود تا به راحتی همه مدارک را تهیه کرده و از خستگی و اتلاف وقت جلوگیری می کند. برخی از مدارک مورد نیاز برای صدور گواهی انحصار وراثت شامل شناسنامه و گواهی فوت متوفی، استشهادیه محضری، رسید گواهی مالیاتی، کپی مصدق شناسنامه وراث، وصیّت نامه متوفی (در صورت وجود)، عقدنامه رسمی (در صورت وجود همسر) و دادخواست می باشند.
تنظیم دادخواست باید با مشورت و زیر نظر مشاور حقوقی انجام شود. معمولا تنظیم دادخواست نیاز به داشتن اطلاعات حقوقی بالایی دارد، بدین ترتیب مشاور حقوقی می تواند به راحتی بهترین و موثر ترین نمونه از دادخواست مربوط به صدور گواهی انحصار وراثت را تنظیم نماید. وجود کوچک ترین مشکل و یا اختلال در دادخواست می تواند باعث شود تا روند صدور گواهی انحصار وراثت با کندی پیش برود. پس از تکمیل شدن همه مدارک، می توان دادخواست را ضمیمه آنها کرده و به شورای حل اختلاف تحویل داد. معمولا پرونده هایی که نقص خاصی نداشته باشند، به راحتی و در کمترین زمان ممکن به مراحل پایانی صدور گواهی حصر وراثت می رسند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  انواع طلاق

مزایای استفاده از مشاور حقوقی در پرونده های مربوط به انحصار وراثت

یکی از موضوعات مهم در پرونده های مربوط به گواهی انحصار وراثت، زمان می باشد. اغلب افراد تمایل دارند در کمترین زمان ممکن گواهی انحصار وراثت را دریافت نمایند. یکی از مزایای حضور مشاور حقوقی در پرونده های مربوط به صدور گواهی انحصار وراثت، پیشروی سریع در روند اجرای پرونده و صدور گواهی می باشد. این موضوع باعث شده تا اغلب افراد در شهر های مختلف کشور و به خصوص کلانشهر ها، از مشاور حقوقی زبده و کاردان برای رسیدگی به پرونده های انحصار وراثت استفاده نمایند.
عدم نیاز به حضور وراث در مراجع قضایی از دیگر مزایای استفاده از مشاور حقوقی برای دریافت گواهی حصر وراثت می باشد. با توجه به اینکه ممکن است وراث وقت کافی برای حضور در مراجع قضایی نداشته باشند، این موضوع می تواند برای آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. مشاور حقوقی یا وکیل پایه یک دادگستری می توانند میزان سهم هر کدام از وراث را از ماترک متوفی تعیین نمایند. بدین ترتیب بسیاری از مشکلات وراث که بر سر ارث و میراث بوده، برطرف می شوند. بدین ترتیب کمک گرفتن از مشاور حقوقی و یا وکیل پایه یک دادگستری در پرونده های انحصار وراثت بسیار مفید و موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button