انواع روش‌های مشاوره حقوقی

توضیحاتی در مورد روش های مختلف مشاوره حقوقی

در این مقاله با انواع روش‌های مشاوره حقوقی آشنا می شوید. مشاوره حقوقی در سال های اخیر با توجه به پیشرفت ها و تغییر و تحولاتی که در دنیای ارتباطات انجام شده، به روش های مختلفی برای پرونده های مختلف انجام می گردد. معمولا افرادی که در زمینه وکالت و یا مشاوره حقوقی فعالیت دارند، با توجه به نیازی که جامعه داشته، خدماتی را ارائه نموده اند که همه افراد در هر مکان و زمانی بتوانند از خدمات مشاوره حقوقی بهره مند شوند. مشاوره حقوقی معمولا توسط افرادی ارائه می گردد که تحصیلات و تجارب بسیار زیادی در زمینه حقوق دارند.
معمولا یکی از مشکلاتی که برای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی وجود دارد، شلوغ بودن سر مشاورین و یا وکلای پایه یک دادگستری می باشد. این امر باعث می شود تا نیاز به صرف زمان بسیار زیادی برای یک نوبت مشاوره حقوقی باشد. بدین ترتیب ممکن است اختلالی در روند پیگیری پرونده به وجود بیاید. با این حال هنوز هم اغلب افراد در کنار روش های مدرن مشاوره حقوقی، روش های سنتی را نیز مورد استفاده قرار می دهند و به هیچ عنوان روش های سنتی مشاوره حقوقی به طور کامل از چرخه خارج نشده اند.

آشنایی با انواع روش‌های مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی آنلاین

یکی از موضوعاتی که تقریبا به همه مشاغل ورود کرده و انواع شغل ها را مورد تغییر و تحول قرار داده، اینترنت می باشد. ارتباط اینترنتی برای مشاوره حقوقی با مشاورین و وکلا نیز جزء همین دسته قرار داشته و افراد بسیار زیادی از این قابلیت استفاده می کنند. مشاوره حقوقی اینترنتی از طرق مختلفی قابل انجام می باشد. یکی از این روش ها مشاوره از طریق سایت های اینترنتی می باشد. سایت های اینترنتی به همین منظور طراحی می شود و در این سایت ها وکیل پایه یک دادگستری و یا مشاورین حقوقی به صورت بر خط یا آنلاین با افراد مختلف در ارتباط بوده و به سوالات آنها پاسخ داده و مشاوره دقیق و تخصصی را ارائه می دهند.
یکی دیگر از روش های مشاوره حقوقی آنلاین استفاده از شبکه های اجتماعی می باشد. شبکه های اجتماعی بسیار زیادی وجود دارد که افراد مختلف می توانند با افتتاح یک حساب کاربری یا اکانت عضو آن شبکه اجتماعی شده و از خدمات آن بهره مند شوند. یکی از خدمات اصلی شبکه های اجتماعی، امکان برقرار کردن ارتباط از طریق چت یا نوشتار می باشد. همچنین روش های ارتباطی از طریق صوت و یا تصویر نیز در برخی از این شبکه های اجتماعی امکان پذیر می باشد. اما رایج ترین نمونه از ارتباطات در شبکه های اجتماعی، ارتباط از طریق متن یا چت می باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  انواع عقد نکاح در قانون ایران

مزایای مشاوره حقوقی آنلاین

مشاوره حقوقی آنلاین دارای مزایای بسیار زیادی بوده، که یکی از بهترین آنها امکان ارتباط راحت از محیط کاری خود .و از داخل منزل می باشد. بدین ترتیب در کار و یا امور منزل هیچ گونه اختلالی وارد نمی شود و مشاوره نیز با بهترین کیفیت ممکن انجام می گیرد. خدمات مشاوره آنلاین معمولا با هزینه های بسیار کمتری نسبت به سایر روش ها انجام می گیرد. بدین ترتیب از نظر اقتصادی مشاوره حقوقی آنلاین می تواند مقرون به صرفه تر باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی دیگر از روش های رایج که برای مشاوره حقوقی از آن استفاده می شود، تماس تلفنی می باشد. مشاوره تلفنی برای همه افراد می تواند مفید باشد. زیرا معمولا افرادی که سواد کافی نداشته و یا سن آنها بالا بوده، توانایی برقراری ارتباط اینترنتی و استفاده از شبکه های اجتماعی را نداشته، همچنین از مشکلاتی که مشاوره حضوری داشته، فراری می باشند. بدین ترتیب مشاوره تلفنی را می توان یکی از بهترین کاربردی ترین نمونه از روش های مشاوره حقوقی دانست. برقراری تماس تلفنی از هر نقطه از کشور و هر ساعتی امکان پذیر می باشد. بدین ترتیب افراد مختلف می توانند مشاوره مد نظر در رابطه با پرونده حقوقی خود را با صرف زمان و هزینه کمی دریافت نمایند.

انواع روش‌های مشاوره حقوقی

مزایای مشاوره حقوقی تلفنی

مشاوره حقوقی تلفنی از بهترین روش های مشاوره به شمار می رود. ارتباط تلفنی می تواند از مکان های مختلفی انجام شود. زیرا در حال حاضر موبایل یا تلفن همراه در اختیار هر فردی وجود دارد. بدین ترتیب از داخل منزل و یا محل کار می توان ارتباط تلفنی با مشاور حقوقی و یا وکیل پایه یک دادگستری برقرار کرده و از مشاوره های وی استفاده کرد. مشاوره تلفنی می تواند بدون اتلاف وقت انجام شود، زیرا رفت و آمد خاصی نیاز نبوده و از طرفی هزینه رفت و آمد نیز از دوش افراد برداشته می شود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  آیین‌نامه اجرایی نحوه نظارت دیوان عالی کشور بر اجرای صحیح قوانین در محاکم

مشاوره حقوقی حضوری

با اینکه روش های مشاوره حقوقی با تغییرات بسیار زیادی مواجه بوده، اما هنوز هم مشاوره حضوری یکی از کاربردی ترین روش های مشاوره به شمار می رود. مشاور حقوقی و یا وکیل پایه یک دادگستری معمولا در وقت و ساعات معینی در دفتر کار خود حضور داشته و افراد مختلف می توانند در رابطه با پرونده های قضایی مختلف مشاوره دریافت نمایند. در این روش معمولا مشاوره به صورت رو در رو انجام می شود. بدین ترتیب ممکن است نتیجه گیری بهتری بتوان از این مشاوره بدست آورد. مشاوره حضوری دارای محدودیت های زیادی نیز می باشد. از این رو معمولا اغلب افراد ترجیح می دهند از روش های مدرن مشاوره استفاده کرده و روش های سنتی مانند مشاوره حضوری با استقبال کمتری روبرو می شوند.

مزایای مشاوره حقوقی حضوری

مشاوره حقوقی حضوری قدیمی ترین روش مشاوره به شمار می رود، اما با توجه به تاثیر مثبتی که مشاوره رو در رو دارد، هنوز هم یکی از بهترین روش های مشاوره به شمار می رود. معمولا در این روش می توان به راحتی بهترین وکیل و یا مشاور را انتخاب کرده و با مراجعه به دفتر و یا موسسه حقوقی وی، به صورت حضوری با وی مشورت کرده و این موضوع باعث می شود بتوان بهترین نتیجه را از این مشاوره به دست آورد. البته ضعف هایی نیز دارد، که برخی از افراد نتیجه به دست آمده را به ضعف های این روش ترجیح داده و مشاوره حضوری را انتخاب می کنند. بدین ترتیب با توجه به سنتی بودن این روش، اغلب افراد هنوز هم آن را می پسندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button