آشنایی با اهمیت وجود وکیل امور ملکی در جامعه

توضیحاتی در مورد وکیل امور ملکی

وکیل امور ملکی به افرادی گفته می شود که تجربه بسیار زیادی در امر وکالت و به خصوص پرونده های مربوط به حوزه ملک و املاک دارند. وکیل امور ملکی باید توانایی های زیادی در حوزه املاک داشته باشد، زیرا بدون تجربه کافی نمی توان پرونده های ملکی را به نحو احسنت به پیش برد. طبق آماری که اعلام شده است، بیش از ۵۰ درصد از پرونده های موجود در دادگاه ها، مربوط به حوزه املاک می باشد.

هیچ فرقی ندارد که پرونده ملکی که قرار است مورد بررسی قرار بگیرد، مربوط به خرید، فروش، رهن و… می باشد یا خیر، زیرا وکیل امور ملکی در زمینه های مختلف مربوط به املاک دارای اطلاعات بسیار بالا و تجربه کافی می باشد. بدین ترتیب وکیل امور ملکی می تواند در هر زمینه ای که مربوط به حوزه املاک بوده، ورود کند. این موضوع باعث می شود که پرونده های مربوط به املاک با سرعت و نتیجه بهتری در دادگاه ها پیگیری شوند. زیرا نکات مختلفی در قرارداد های خرید و فروش املاک وجود دارد، که هر کسی از آنها اطلاعات کاملی در اختیار ندارد.در این نوشتار آشنایی با اهمیت وجود وکیل امور ملکی در جامعه را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

آشنایی با اهمیت وجود وکیل امور ملکی در جامعه
آشنایی با اهمیت وجود وکیل امور ملکی در جامعه

چگونگی دعاوی امور ملکی

دعاوی امور ملکی دارای تنوع بسیار زیادی می باشند. این موضوع باعث شده تا با مراجعه به وکیل امور ملکی بتوان راحت تر به پرونده های ملکی رسیدگی کرد. دعاوی امور ملکی می تواند جنبه کیفری داشته باشد. زیرا معمولا برخی از کارهایی که در معاملات ملکی انجام می گردد، جرم محسوب می شوند و آنها را می توان در دسته بندی دعاوی کیفری قرار داد. برخی دیگر از دعاوی ملکی جنبه حقوقی دارند. با توجه به اطلاعات کم افراد در زمینه حقوق، این گونه مشکلات در پرونده های ملکی بیشتر دیده می شوند.

برخی دیگر از دعاوی امور ملکی جنبه تلفیقی دارند. یعنی هم جنبه کیفری و هم جنبه حقوقی دارند. بدین ترتیب وکیل امور ملکی باید با انواع این پرونده ها آشنایی کامل داشته باشد و بتواند در مدت زمانی مشخص، پرونده را به بهترین شکل ممکن در دادگاه پیش ببرد. دعاوی امور ملکی که جنبه تلفیقی داشته، بسیار زیاد می باشند. زیرا معمولا میزان پیچیدگی دعاوی ملکی بسیار زیاد می باشد. بدین ترتیب رسیدگی به پرونده های مربوط به امور ملکی نیاز به کسب دانش و تجربه بسیار بالایی دارد. بدین ترتیب تجربه وکیل امور ملکی در انجام هر چه بهتر کار وکالت امور ملکی، تاثیر گذار منی باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  وکیل مالکیت معنوی

اهمیت مراجعه به وکیل امور ملکی

یکی از کارهایی که هر فرد در طول زندگی خود برای یک یا چند بار آن را انجام می دهد، معامله ملک می باشد. معمولا خرید، فروش، رهن، اجاره و… هر ملک دارای یک سری قوانین مربوط به خود می باشد. بدین ترتیب هر فردی که می خواهد به بهترین شکل ممکن معاملات ملکی خود را انجام بدهد، باید اطلاعات بسیار کاملی نسبت به امور مختلف ملکی داشته باشد. در غیر اینصورت مشکلاتی برای وی پس از انجام معامله به وجود می آید و گاهی این مشکلات بسیار هم بزرگ و جدی می باشند.

با توجه به اینکه آشنایی با همه امور مربوط به معاملات ملکی نیاز به صرف زمان بسیار زیادی برای یادگیری دارد، اغلب افراد این روش را انتخاب نمی کنند و در عوض به وکیل امور ملکی مراجعه می کنند. وکیل متخصص در امور ملکی سال ها در رشته حقوق تحصیل کرده و سپس چندین سال به عنوان وکیل مشغول به کار بوده و این موضوع باعث اشراف بر همه امور ملکی شده است. بدین ترتیب می توان با صرف کمترین زمان و هزینه، از وکیل امور ملکی برای انجام معاملات املاک استفاده کرد.

معرفی برخی از دعاوی ملکی متداول در جامعه

دستور تخلیه

معمولا برخی از افراد که توانایی خرید ملک مسکونی و یا تجاری را ندارند، تصمیم به اجاره ملک مد نظر می کنند. در اجاره معمولا زمانی تعیین می شود و پس از پایان زمان مقرر، وظیفه مستاجر تخلیه ملک می باشد. چنانچه مستاجر تخلیه ملک را در موعد مقرر انجام ندهد، می توان به صورت قانونی دستور تخلیه ملک را گرفت. برای این کار اگر ملک مسکونی باشد، شورای حل اختلاف و اگر ملک تجاری باشد، دادگاه عمومی می تواند به این موضوع رسیدگی کند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید  الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تنظیم سند رسمی

گاهی اوقات برخی از افراد پس از فروش ملک، از امضا برای دریافت سند رسمی به نام خریدار خودداری می کنند. در صورتی که ملک خریداری شده در رهن یا بازداشت نباشد، می توان با مراجعه به وکیل امور ملکی، اقدامات لازم برای الزام به تنظیم سند رسمی را انجام داد. در صورتی که فروشنده این کار را انجام ندهد، نماینده دادگاه می تواند در دفتر ثبت اسناد رسمی، امضا کرده و سند به نام خریدار صادر گردد.

خلع ید

دعاوی مربوط به خلع ید آن دسته از دعاوی بوده که معمولا شخصی ابتدا به صورت قانونی از ملکی استفاده کرده، که می تواند قرارداد رهن و یا اجاره باشد. اما پس از پایان زمان قرارداد نیز از پس دادن ملک خودداری می کند. وکیل امور ملکی می تواند خلع ید را به بهترین شکل ممکن در دادگاه پیگیری کند.

قرارداد مشارکت در ساخت

یکی از مواردی که باعث به وجود آمدن پرونده های بسیار زیادی در دادگاه شود، قرارداد مشارکت در ساخت می باشد. رد این روش معمولا شخصی که زمینی داشته و توانایی مالی ساخت آن را ندارد، با فردی که در کار ساخت و ساز فعالیت دارد، قراردادی امضا کرده و طبق آن قرارداد ملک ساخته و تحویل داده می شود. اما معمولا در روند اجرای این کار ممکن است مشکلات ریز و درشت بسیار زیادی به وجود بیاید. معمولا یکی از مشکلات پرونده های مشارکت در ساخت، تحویل ندادن به موقع ملک می باشد. زیرا زمان اجرای هر کدام از مراحل ساخت ملک در قرارداد مشارکت در ساخت قید می شود. بدین ترتیب پرونده های مربوط به مشارکت در ساخت نیز با کمک وکیل امور ملکی می تواند با سرعت بسیار بیشتری پیگیری شوند. زیرا وکیل متخصص در امور ملکی به زوایای مختلف قرارداد مشارکت در ساخت آگاهی داشته و می تواند به راحتی حق و حقوقی که ضایع شده را برای فرد مورد نظر، باز پس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersian
Call Now Button