تعریف موسسه حقوقی

موسسه حقوقی در واقع یک واحد غیرتجاری است که از جانب چندین وکیل متخصص و صاحب نظر در مسائل حقوقی برای انجام فعالیتهای حقوقی با جنبه های علمی حقوق تأسیس شده است.

موسسات حقوقی رابطی بین وکیل و موکل می باشند. موسسه حقوقی در زمینه امور وکالت توسط کارشناسان حقوق و یا وکلای رسمی دادگستری فعالیت می نماید. موسسات حقوقی به چه دلیل ایجاد و ثبت می شوند؟ در جهان فرا صنعتی امروز نظم نوین حاکم بر تعاملات اجتماعی و انسانی، نیازهای حقوقی جدیدی را برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد نموده است.

موسسه حقوقی یکی از زیر مجموعه های موسسات غیر تجاری موسسات حقوقی هستند .
برای ثبت موسسه حقوقی نیاز هست از قوه قضاییه تاییدیه که همان پروانه است را دریافت کنید که در ان طول مدت فعالیت قید شده که با اتمام زمان قید شده پروانه دوباره باید تمدید شود .
یک موسسه حقوقی برای ثبت نیاز به دو نفر دارد که مدرک حقوق داشته باشد یا وکیل دادگستری باشد .

برای عضویت در موسسه ی حقوقی چه شرایطی نیاز است :

 1. نباید در هیچ یک از موسسات مشابه عضو باشد و دفتر وکالت نداشته باشد .
 2. پروانه ی وکالت باید تمدید شده باشد و وقفه ای در تمدید ان وجود نداشه باشد .
 3. نباید هیچ گونه سابقه ی کیفری و محکومیت داشته باشند .
 4. در سابقه ی شغلی وکالت شخص، نباید از نظر قانونی و شئونات اسلامی مشکل وجود داشته باشد .

زمانی که هر یک از اعضا یکی از شرایط بالا را نداشته باشد نمی تواند در موسسه ی حقوقی حضور داشته باشد و شخص باید خارج شود واز زمان خروج شخص از موسسه تا گرفتن عضو جدید، موسسه سی روز زمان دارد برای معرفی عضو جدید.

کار موسسات حقوقی چیست؟

مشاوره خانواده : خانواده در حفظ و گسترش قدرت ملی نقش موثری ایفاء مینماید. به بیان دیگر رابطه ای نزدیک بین قدرت ملی و خانواده وجود دارد و سستی و تباهی خانواده ها انحطاط ملت را به دنبال می آورد. هر قاعده ای که قانونگذار در امور مربوط به خانواده وضع می نماید می تواند در تحکیم و یا تضعیف خانواده موثر واقع گردد. بنابراین در این زمینه قانونگذار باید با احتیاط بیشتری قدم بردارد و از هر اقدامی که منجر به سستی بنیان خانواده می گردد، پرهیز نماید و در وضع قوانین، عرف و عادت و رویکرد عملی و حتی سنن خانوادگی را در نظر گیرد، در غیر اینصورت اجرای قانون با اشکالات فراوان مواجه می گردد و یا در صورت اجرا به سستی و انحطاط خانواده می انجامد.

حوزه های اصلی فعالیت وکیل خانواده :

1- طلاق (اطلاع از روند طلاق، مدارک، هزینه، زمان و آخرین قوانین مربوط به طلاق)
2- نفقه (درباره نفقه و حقوق مرتبط با آن بیشتر بدانید)
3- مهریه (مهریه حق زن است، چگونگی وصول آن را بدانید)
4- فسخ نکاح (قوانین و مقررات درخ صوص فسخ نکاح)
5- طلاق توافقی (می توان در زمان کوتاه نیز طلاق گرفت. طلاق توافقی بهترین راه حل)
6- ملاقات فرزند (پس از طلاق حق ملاقات فرزند و چگونگی آن)
7- فرزند خواندگی ( از فرزند خواندگی و شرایط آن می دانید؟ )
8- استرداد جهیزیه (اغلب هنگام طلاق پیگیر دریافت جهیزیه خود هستند)
9- الزام به تمکین (از قوانین و مقررات الزام به تمکین چه می دانید؟)
10- حضانت فرزندان
11- اجرت المثل
12- طلاق خلع و مبارات
13- شروط ضمن عقد ازدواج

وصول مطالبات : در روابط تجاری میان افراد، امروزه بده و بستان های زیادی اتفاق می افتد. برخی از این روابط مالی توسط قراردادهای کتبی مدیریت می گردند و برخی از آنها تنها به صورت شفاهی و بر اساس شناخت قبلی و اعتبار افراد و … می شوند. بعضی از فعالان تجاری به منظور تسویه بدهی خود اسناد تجاری همچون چک، سفته یا رسید عادی صادر می کنند و تحویل طلبکار می دهند. در مورد استثنایی تعدادی از این اسناد با عدم پرداخت مواجه می گردند و اینجاست که بحث وصول مطالبات مطرح می گردد. وکیل چک، وکیل سفته و وکیلی که به وصول کردن بدهی های پرداخت نشده تخصص و تبحّر دارد در اصطلاح وکیل وصول مطالبات نام دارد.

مشاوره کیفری : شکایت از شخصی که مرتکب تخلفی شده و عمل او طبق قانون جرم تلقی می شود و قاضی برای آن مجازات تعیین کرده شکایت “کیفری” نامیده می‌شود. نوشتن شکوائیه کیفری شیوه خاصی ندارد و مانند دعاوی حقوقی نیاز به فرم خاصی ندارد، اما خوب است شکایتنامه منظم و مرتب از حیث جمله بندی وخوانا باشد و بهتر است که توسط وکیل تنظیم شود. برای مثال در پرونده های کیفری مانند قتل و بسیاری پرونده های کیفری دیگر که در بطن شکایات کیفری نیز وکلا در موضوعات کیفری مخصوصی تخصص دارند.

فایده تخصصی شدن اینکه از اطاله ی دادرسی جلوگیری می شود و به مسائل کم ارتباط با دعوی پرداخته نخواهد شد و بسیار سریع منجر به صدور رأی می شود و برای موکل نیز از جهت اینکه کامل به حقوق خود می رسد سودمند خواهد بود برای مثال در پرونده قتل برای وکیلی که تا به حال با این موضوع کار نکرده باشد و برای اولین بار با این موضوع مواجه گردد یافتن راهکار های قانونی برای برائت موکل کمی سخت خواهد بود برای مثال در قتل عمد باید به دنبال اثبات فقدان قصد و زوال عنصر معنوی بود و حکم جنون گرفت یا اینکه اشتباه یا اکراه و اجبار متهم را به اثبات رساند و تماما تنها وکیلی می تواند این اقدامات را انجام دهد که سابقه و تجربه خوبی در این زمینه داشته باشد.

دیگر خدمات موسسه حقوقی 

 1.  انجام امور مطالعاتی وپژوهشی حقوقی در کلیه زمینه های حقوقی
 2. تهیه و تنظیم کلیه قراردادهای داخلی و بین المللی
 3. تهیه چک لیست انواع قراردادهای داخلی و بین المللی
 4. تهیه و تنظیم انواع اسناد تعهدآور از قبیل وصیت نامه ، تقسیم نامه و ترکه نامه
 5. تنظیم و ارسال اظهارنامه رسمی جهت ایفای تعهدات و پرداخت دیون
 6. تهیه و تنظیم انواع مختلف مکاتبات قراردادهای پیمانکاری متناسب با قوانین و مقررات
 7. ارائه مشاوره در مراحل مختلف انعقاد قرارداد شامل مراحل : مذاکره ، انعقاد
 8. قرارداد ، اخذتضامین قراردادی ، ایفای تعهدات قراردادی ، فسخ قرارداد و طرح دعوا در مراجع داوری و دادگستری
 9. پاسخگویی به سئوالات حقوقی از طریق تلفن ، ایمیل و نامه
 10. انجام کلیه امورثبتی در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری
 11. اخذ کارت بازرگانی جهت اشخاص حقیقی و حقوقی
 12. ثبت علائم تجاری در اداره کل مالکیت صنعتی

 

Call Now Button